DZIŚ JEST:   31   MAJA   2020 r.

Zesłanie Ducha Świętego
Nawiedzenie NMP
Św. Kamila Baptysta Varano
Św. Petronella
 
 
 
 

Lekturowy kanon Jacka Kowalskiego

Lekturowy kanon Jacka Kowalskiego
Jacek Kowalski. Fot. Łukasz Korzeniowski

Kto nie zna Ewangelii, „Bogurodzicy”, „Czego chcesz od nas, Panie”, „Kto się w opiekę”, sonetów Sępa Szarzyńskiego, „Dziadów”, „Pana Tadeusza”, „Nie-boskiej”, liryków Słowackiego i Norwida, „Trylogii”, „Lalki” – to jakby nie był Polakiem. Tylko jakby kim? Nie wiem. Chyba niewolnikiem in spe.

 

Mocne słowa? Równie mocne, jak stwierdzenie, że Polakowi niepotrzebna jest znajomość Ewangelii, „Bogurodzicy”, Kochanowskiego, Sępa, Mickiewicza, Słowackiego, Krasińskiego, Norwida, Sienkiewicza i Prusa.

 

Jak widać, cięcia w kanonie lektur – przyznam, że tu myślę przede wszystkim o „Panu Tadeuszu” i „Trylogii” – bolą mnie, oburzają i wkurzają. Nie, żebym nie rozumiał konieczności rewizji kanonu. Owszem, rzeczą naturalną jest, że kanon się zmienia. Tylko że – dziwna sprawa –„Eneida” trwała w klasycznym kanonie przez więcej pokoleń, niż minęło ich od powstania „Pana Tadeusza” do naszych dni. Stanowiła fundament rzymskiej duszy, esencję porozumienia pomiędzy ludźmi, którzy posługiwali się tym samym językiem, przyznawali do tych samych wartości, czuli wielopokoleniową więź. W kanonie MUSZĄ znajdować się takie właśnie dzieła. Podobnie zaś, jak „Eneida” jest epopeją arcyrzymską – tak i „Pan Tadeusz” jest poematem arcypolskim. Obok niego „Trylogia”. Bez nich trudno pojąć, albo inaczej: odczuć całym sobą fenomen polskości. Aczkolwiek, oczywiście, „Pana Tadeusza” nie trzeba koniecznie od razu zrozumieć i pokochać, a „Trylogią” niekoniecznie się od razu zachwycić. Ale nie można ich nie przeczytać. Jeśli mamy zachować tożsamość.

 

Tym samym widzę, że konsekwencją – więc celem? – cięć w naszym kanonie lektur jest zerwanie ciągłości. Czyli zbrodnia na narodowej duszy. Tyle.

 

A co poza tym umieściłbym w tym polskim kanonie? Oczywiście znacznie więcej, niż wymieniłem w pierwszym akapicie. Mam swoje pomysły. Chciałbym, aby młody człowiek wychodził ze szkoły z przeświadczeniem, że polska kultura jest od wieków ciekawa, że od wieków nasza literatura przemawia do Polaków pięknie i często o rzeczach najważniejszych. Nie uważam jednak za konieczne opisywać tych moich propozycji teraz. Może przyjdzie czas, że fantazja stanie się rzeczywistością. Teraz najważniejsza jest bowiem obrona fundamentu, którego naruszać nie wolno. Bez fundamentu budujemy na piasku (vide Ewangelia). Kto ten fundament naruszy, „ach, biada jemu, za życia biada! i biada jego złej duszy!”.

 

Jacek Kowalski


DATA: 2013-10-16 17:43
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

A dla mnie jest niewolnikiem ten, kto popiera państwową edukację. Absurdalne jest przypuszczenie, że jakiś minister edukacji, będzie dbał o należytą edukację kolejnych pokoleń polskich dzieci (mając monopol edukacyjny można przeforsować rozpropagować każdą propagandę, np. gender). Poza tym dzieci należą do rodziców, a nie do państwa i to oni powinni decydować, czy i w jaki sposób będą edukować swoje pociechy. Kto przeczytałby od deski do deski wszystkie "kanoniczne" lektury, uszkodzenie wzroku miałby jak w banku. Lepszym rozwiązaniem są audiobooki, ale wiąże się to z setkami godzin słuchania.
ponad 6 lat temu / Sławek
 
@ Cynik : rzeczywiście zapomniałem , ale na tym polega siła grupy, że Ty tych autorów przypomniałeś za mnie ;)
ponad 6 lat temu / Heretyk
 
@Heretyk.Zapomniałeś dodać Hilaire Belloca i Gilberta K.Chestertona no i prof.Bogusława Wolniewicza.
ponad 6 lat temu / cynik
 
Prawie dobrze Z radością powitałem tą inicjatywę, ale ze smutkiem stwierdzam, że wszyscy którzy się tu wypowiadają promują ksiażki o charakterze alegorycznym Dlaczego nie korzystamy z doświadczeń takich gigantów myśli jak x.prof. Michał Poradowski x. Denis Fahey Feliks Koneczny dla bardziej odważnych Douglas Reed i Izrael Szahak... z tymi lekturami na pewno nasze zrozumienie obecnej sytuacji na świecie byłoby pełniejsze pzdr
ponad 6 lat temu / Heretyk
 
Zgrozo!!! Pisze Pan Jacek o zmianie kanonu(sic!). Zaraza lewacka jak widzę też ma wpływ na postrzeganie świata, przez tych , którzy mają być lekarstwem na nią. Kanon, czy to lektur, czy Mszy Św. to jak sama nazwa mówi coś stałego, więc jaj można dawać zgodę, lub mówić, że się rozumiezzmianę nizmiennego\'? I pewno dlatego mamy zamiast Kanonu rzymskiego modlitwę eucharystyczna, a kanon lektur podlega zmianie, bo przecież Kanon, oznacza zmianę... Kyrie Eleison!!!
ponad 6 lat temu / Trad
 
+
ponad 6 lat temu / ja
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.