8 lutego 2013

Leksykon antypolskich mitów

(Fot. PChTV)

29 stycznia obchodziliśmy 69. rocznicę zbrodni w Koniuchach. Mieszkańcy  wsi zostali brutalnie zamordowani podczas masakry, której dokonali sowieccy „partyzanci” w 1944 roku. Największe media ani słowem nie wspomniały o tragedii sprzed lat. Milczą tzw. autorytety moralne. O tej i innych przemilczanych kartach historii przypomina Leszek Żebrowski w wydanej niedawno książce Mity przeciwko Polsce. Żydzi, Polacy, komunizm 1939-2012.

 

Obok medialnej ciszy, która otacza wszelkie przejawy antypolonizmu, wciąż wyją tuby lewackiej propagandy. Minęło ponad dwadzieścia lat od tzw. transformacji ustrojowej, a ogromne obszary polskiej historii podlegają wciąż ogromnemu zafałszowaniu. Zarówno na płaszczyźnie naukowej (a właściwie pseudonaukowej), jak i w świadomości społecznej nadal istnieją wydarzenia i postacie, których realny obraz jest daleki od tego, który podaje się Polakom do wierzenia. Miejsce bez problemu znajduje się również dla opowieści całkowicie fikcyjnych i wyssanych z palca.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Odpór temu zjawisku daje Leszek Żebrowski, którego najnowsza książka, będąca zbiorem kilkudziesięciu artykułów, staje w opozycji do mitów skierowanych przeciwko Polsce i ich twórców. Autor przytacza i błyskotliwie komentuje liczne fragmenty dokumentów z archiwów PRL oraz współczesnych pozycji książkowych, z których wyłania się fałszywy obraz historii naszego kraju.

 

Wizerunek ten budują m.in. legendy o „bohaterskich” partyzantach GL-AL, toczących zaciekłe boje z batalionami SS, Wehrmachtu czy jednostkami Luftwaffe. Opisów i dokumentacji tak ogromnych i przemawiających do wyobraźni bitew nie ma w jakichkolwiek raportach. Nie przeszkadza to jednak umieszczać tego rodzaju bajki w wielu publikacjach, jak choćby w wydanych kilka lat temu wspomnieniach „żydowskiego partyzanta”, późniejszego oficera UB, na szczeblu wojewódzkim odpowiedzialnego za komunistyczne więzienia i obozy. Jeśli ubecy (?) to nasi bohaterowie, to kim dla nas byli i są: generał Leopold Okulicki, gen. August Emil Fieldorf, rotmistrz Witold Pilecki… Jakiej tradycji mamy być wierni: tej, którą znamy i szanujemy, czy też tej, którą usiłuje się nam wbić do głów – o „ludziach wielkich zasług” z UB? – stawia retoryczne pytanie autor Mitów…

 

Potrzebie nagłośnienia wiedzy o rzeczywistym obliczu czerwonych zbrodniarzy Leszek Żebrowski również poświęca dużo uwagi. Nie owija przy tym w bawełnę i nazywa po imieniu to, czego dokonali komuniści na terenach Polski: To była druga okupacja, czyli równoległa do niemieckiej. Okupantami były komunistyczne bandy bezkarnie terroryzujące ludność cywilną, dokonujące gwałtów, rabunków i morderstw.

 

Oprócz przypisania sobie wszelkich zasług w walce z Niemcami, komuniści czarną legendą okryli prawdziwych bohaterów – żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego. „Bandyci”, „żydożercy”, wywrotowcy – to tylko niektóre z określeń, jakie nadawano (i nadaje się ciągle) tym, którzy z bronią w ręku walczyli przeciwko władzy ludowej. Szczególnemu zakłamaniu podlega historia Narodowych Sił Zbrojnych. Leszek Żebrowski trafnie zestawia fakty i informacje propagandowe, ukazując w bezdyskusyjny sposób prawdziwe oblicze tej formacji.

 

Mity przeciwko Polsce to również kwestia relacji polsko-żydowskich. W świecie naprawdę rozprzestrzenia się antypolonizm – ten najbardziej dla nas groźny w tej chwili, objawiający się w przypisywaniu Polakom współodpowiedzialności, a coraz częściej też pełnej odpowiedzialności za Holocaust. Polega to na systematycznym, stałym sączeniu jadu nienawiści w najbardziej nośnych mediach. Żebrowski podaje liczne przykłady, zaczerpnięte z poczytnych i wysokonakładowych gazet, w których otwarcie mówi się o „polskich” lub „nazistowsko-polskich” obozach zagłady.

 

To tylko niektóre spośród przytaczanych w książce mitów. Autor nie zostawia również suchej nitki na polskich „elitach” po 1989 roku oraz konkretnych pseudonaukowcach, którzy przyczynili się do zafałszowania obrazu naszej historii. Zbiór artykułów Leszka Żebrowskiego zachęca także do dalszych badań i poszukiwań, które trzeba prowadzić w walce o prawdę. We wstępie do Mitów przeciwko Polsce prof. Marek Jan Chodakiewicz pisze, iż jest to praca pisana z zacięciem, z humorem, ze swadą, bez kompleksów, wykrzyczana w twarz, gniewna, dumna, buntownicza, sardoniczna, zaangażowana. Do tego zestawienia wypada dodać jeszcze: bardzo w obecnych czasach potrzebna.

 

Marcin Musiał

 

Leszek Żebrowski, Mity przeciwko Polsce. Żydzi, Polacy. Komunizm 1939-2012. Wydawnictwo Szaniec, Warszawa 2012.

 

{galeria}

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie