DZIŚ JEST:   23   LIPCA   2019 r.

Św. Brygidy, patronki Europy
 
 
 
 

Lekcje religii w szkole, liczba Mszy, wysokie krzyże i egzorcyści – to oburzyło Smarzowskiego

Lekcje religii w szkole, liczba Mszy, wysokie krzyże i egzorcyści – to oburzyło Smarzowskiego
Wojciech Smarzowski. Fot.Jakub Porzycki/FORUM

Wojciech Smarzowski stwierdził, że do stworzenia filmu „Kler” zachęciły go m.in. lekcje religii w szkole jego dzieci, wysokie krzyże, które mijał na co dzień, oraz zbyt duża jego zdaniem liczba egzorcystów. Reżyser „ubolewał” także nad finansami Kościoła i liczbą Mszy w kościołach. Przyznał również, że jest ateistą.

 

„Kler” wywołał w ostatnich tygodniach falę komentarzy na temat Kościoła, jego funkcjonowania, a także problemów. Stał się również pożywką dla osób, które toczą nieustanną walkę z katolicyzmem. Dla wielu żyjących z dala od Kościoła i tradycyjnej pobożności niestety może stać się wiarygodną wizją. Warto jednak poznać motywy reżysera filmu Wojciecha Smarzowskiego, a następnie samemu wyciągnąć wnioski.

 

Twórca filmu opowiedział w rozmowie z TVN24 o tym w jaki sposób zrodziły się pierwsze myśli, aby przygotować taki film jak „Kler”. Jak się okazuje, reżyser na poważnie zaczął rozważać realizację, gdy jego dzieci poszły do szkoły. W wywiadzie tłumaczy, że bardzo zaskoczyła go ilość lekcji religii, a także pozycja księży prowadzących katechezę. – Intensywniej zacząłem myśleć o zrobieniu filmu o Kościele, gdy moje dzieci poszły do szkoły. Wtedy zobaczyłem pozycję księdza, ilość lekcji religii – powiedział Smarzowski.

 

Reżyser zasugerował również, że lekcje religii są ułożone w planie zajęć w taki sposób, aby nie można było z nich uciekać. – Jakby były w środku lub na końcu to (uczniowie - przyp.red.) by uciekali – tłumaczy w rozmowie z TVN24. Po chwili dodaje, że to niejedyne powody stworzenia filmu „Kler”.

 

„Mijałem coraz wyższe krzyże, czytałem o tej ogromnej liczbie egzorcystów, którą mamy” – mówi Wojciech Smarzowski i po chwili dodaje, że powodów powstania tego filmu było więcej. – Na początku ten film miał się nazywać „Głęboka taca”, bo uwiera mnie to, że finanse Kościoła są nieprzezroczyste, że Kościół jest finansowany przez państwo. Również z moich podatków – mówił.

 

Autor filmu powiedział również, że film był kręcony w kościele w Czechach, ponieważ w Polsce nie otrzymałby zgody na kręcenie. – Nikt by nam nie dał zgody, nie wpuściłby ekipy filmowej do polskiego kościoła. Również z powodów czysto technicznych - w Polsce w kościołach jest średnio pięć mszy dziennie. W Czechach jest jedna w tygodniu. W związku z tym, gdy kręciliśmy, nawet lamp nie musieliśmy wyciągać z budynku – wyjaśnił.

 

Warto podkreślić, że jednym z głównych wątków filmu „Kler” jest problem pedofilii w Kościele. Tę sprawę również opisuje „Gazeta Wyborcza”, która zasugerowała nawet, że winnym pedofilii w Kościele jest papież Jan Paweł II. W dosadny sposób skomentował te sugestie ks. prof. Paweł Bortkiewicz. „Jesteśmy świadkami pewnej zaprogramowanej akcji dążącej do zniszczenia nie tylko Kościoła, ale wiary jako bardzo istotnego elementu społeczno-twórczego” – mówił na łamach portalu wpolityce.pl. Dodał, że nie znamy żadnego przypadku tuszowania przez Jana Pawła II nadużyć seksualnych.

 

 

Źródło: tvn24.pl, wpolityce.pl

WMa

 


DATA: 2018-09-27 13:14
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
11
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@Stan Poznań. Pracowałem w szkole, gdzie katecheta dawał uczniom na lekcję piłkę do kopania. Tak walczyłz nudą i schematyzmem.
9 miesięcy temu / Rys
 
Wnuczka, kilka miesięcy po I Komunii św.: "U nas pani na każdej lekcji religii robi kartkówki z tajemnic różańcowych"... Czy tak ma być kształtowana miłość do Chrystusa??? Do Maryi? Poznawanie wiary chrześcijańskiej u 10 latków? Schematyzm, brak koncepcji, nuda...
9 miesięcy temu / Stan Poznań
 
Cieszę się że, żaden polski kościół się nie zbrukał kręceniem tego obrazu
9 miesięcy temu / Piotr
 
Ciekawe, że nieprzezroczystość państwa nie uwiera. Ponad pół życia pracuję na tę instytucję. Sama afery reprywatyzacyjne w Warszawie to kilkadziesiąt miliardów złotych. Nie wolno mi za własne pieniądze kupić lepszej jakości szczepionki, za samą taką myśl jestem określany jako niedouczony. Al to państwo jest OK a Kościół nie. Gdzie tu logika czy rozum???
9 miesięcy temu / Solidarny
 
@Piotr PISF dofinansował Kler kwotą aż 3,5 mln zł, ale cała ta kwota podlega zwrotowi ze względu na niespotykanie wysoką jak na polski film nadwyżkę wpływów z biletów nad kosztami jego wyprodukowania. Państwo zarobi też sporo na filmie, PISF-owi należy się bowiem 1,5 procenta od ceny każdego sprzedanego biletu. To tyle na temat przeznaczenia twoich podatków a nawet czerpania dochodów z wyświetlania Kleru. Masz też jakieś propozycje zoologicznych odniesień na temat niewyobrażalnie wyższego dofinansowywania Kościoła z kasy państwa, w tym i z twoich i moich podatków?
9 miesięcy temu / wwm
 
Do tych co nie wierzą- jeden przykład bo więcej nie chcę mi się szukać (wam też): Kraków ul Filipa 17-19. Ile mszy w dniu powszednim???
9 miesięcy temu / Ministrant
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.