DZIŚ JEST:   27   MAJA   2019 r.

Św. Augustyna z Canterbury
Św. Fryderyka, biskupa
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 42  >   NASZE DZIEDZICTWO

Jerzy Wolak

Lekcja ruin

#HISTORIA    #CHORWACJA    #KULTURA    #DZIEDZICTWO    #OBYCZAJE    #WOJNA    #SPOŁECZEŃSTWO    #SPLIT    #SOLIN

Większość turystów zdążających ku Splitowi drogą ekspresową numer 8 od strony Trogiru bez zastanowienia mija duże skrzyżowanie tejże trasy (w tym miejscu alei Ivana Pavla II) z ulicą Stjepana Radića, nie zważając na niepozorny żółty drogowskaz kierujący ich w lewo ku miejscu zwanemu Solin. Popełniają błąd, zaprzepaszczając okazję zwiedzenia leżącego tuż obok (z szosy jednak niewidocznego) stosunkowo mało popularnego zakątka Chorwacji, którego fizyczną urodę przewyższają jeszcze walory narracyjne.

 

Dokładnie tysiąc czterysta lat temu Salona przestała być tętniącą życiem stolicą rzymskiej prowincji Dalmacji. W rzeczy samej, w ogóle przestała być. Oto w roku 614 na miasto spadł najazd połączonych sił Awarów i Słowian, którzy – jak to barbarzyńcy – splądrowali miasto tak dokładnie, że w zasadzie nie było czego odbudowywać. Ocalała ludność porzuciła dymiące zgliszcza, by się osiedlić w odległym o kilka kilometrów opuszczonym pałacu Dioklecjana w Spalatum, dając tym samym początek miejskiej karierze Splitu.

Nikt dokładnie nie wie, jak to się stało – nie zachował się żaden szczegółowy opis, wyłącznie lakoniczne wzmianki. Ale temu akurat trudno się dziwić – w roku 614 władające owymi terenami Bizancjum przeżywało znacznie poważniejszy problem niż zniszczenie stolicy peryferyjnej prowincji czy nawet owej prowincji utrata. Oto wojujący nieprzerwanie z Bizantyjczykami już od niemal stulecia Persowie podjęli nową ofensywę – wojowniczy król Chosroes II Parwiz zapowiedział, iż nie spocznie, póki nie zdobędzie Konstantynopola.

3 maja 614 roku wojska perskie zdobyły Jerozolimę. Święte miasto zostało zbezczeszczone, co więcej, poganie skradli liczne relikwie chrześcijaństwa – w tym Święty Krzyż Chrystusowy! – i wywieźli je do swojej stolicy, Ktezyfonu. Cesarz Herakliusz wraz z patriarchą Sergiuszem wezwali do krucjaty… Zaprawdę mieli do poruszenia ówcześni kronikarze kwestie nieporównanie ważniejsze niż los biednej Salony...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
 

Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory do Parlamentu Europejskiego (45,57 proc.) – to wynik po podliczeniu ponad 90 proc. głosów.

 
 

Polscy prokuratorzy po raz kolejny badają szczątki samolotu Tu-154M, który 10 kwietnia 2010 roku rozbił się w Smoleńsku. Śledczy mają dokonać oględzin agregatów, podzespołów i elementów konstrukcyjnych samolotu.

 

Wybory do Parlamentu Europejskiego – ku zaskoczeniu wszystkich– cieszyły się sporym zainteresowaniem. Rekordowa była nie tylko frekwencja, ale też wyniki poszczególnych kandydatów. Na tle całego kraju najwyższy wynik uzyskała była premier Beata Szydło.

 

„Prawnicy Instytutu Ordo Iuris udzielą bezpłatnej pomocy prawnej naocznym świadkom gorszących scen oraz ataków na uczucia religijne podczas Marszu Równości w Gdańsku”, napisał na Twitterze mec. Jerzy Kwaśniewski, prezes Instytutu Ordo Iuris.

 

Co najmniej cztery osoby zginęły w dokonanym w trakcie Mszy św. napadzie na katolicki kościół pod wezwaniem Matki Bożej w wiosce Toulfe na północy Burkiny Faso – poinformowała diecezja Ouahigouya.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.