DZIŚ JEST:   28   LUTY   2020 r.

Św. Romana, opata
Św. Hilarego I, papieża
 
 
 
 

Lekarzy kształci się w ideologii eugenicznej

Lekarzy kształci się w ideologii eugenicznej
adamci / sxc.hu

Lekarz ma prawo do klauzuli sumienia a sumienie mówi jasno – nie zabijaj. Nie trzeba przecież być wierzącym aby wiedzieć, że każdy człowiek ma prawo do życia - mówi w rozmowie z PCh24.pl Malina Świć, studentka medycyny. - Mam Zespół Turnera i w związku z tym potępiam aborcję eugeniczną, gdyż to dotyczy także mnie. Poczuwam się do solidarności z nienarodzonymi dziećmi - dodaje.


Czy zainteresowania biologią i medycyną wynikają w jakimś stopniu z Twojej sytuacji życiowej?

W dużej mierze tak, ponieważ od dzieciństwa znam dobrze sytuację pacjenta i przebywam wśród lekarzy. W końcu przyszła mi myśl – a gdyby tak poznać to z drugiej strony i pomagać innym ludziom? Pacjent, który ma chorobę genetyczną, jest pacjentem przez całe swoje życie i tacy ludzie potrzebują opieki i pomocy. Tym bardziej, że bywają źle postrzegani przez otoczenie. Takich ludzi pokazuje się jako problem. W szkole i życiu zawodowym osoby te odsuwane są na dalszy plan i postrzegane jako dziwne czy nienormalne.


Profesor Mirosław Wielgoś powiedział w jednym z wywiadów prasowych, że aborcja jest częścią jego pracy. To „trochę” inna wizja zawodu lekarza od Twojej.

Lekarz ma prawo do klauzuli sumienia a sumienie mówi jasno – nie zabijaj. Nie trzeba przecież być wierzącym aby wiedzieć, że każdy człowiek ma prawo do życia. Druga rzecz to przysięga Hipokratesa – „nikomu, nawet na jego żądanie, nie dam śmiercionośnej trucizny, nie dam też niewieście środka poronnego”. Zabijanie pacjentów jest sprzeczne z etyką lekarską i tego odmówić zawsze można.


Główny dyrektor szpitala prof. Wyzgał mówił, że cała placówka medyczna nie będzie zasłaniać się klauzulą sumienia bo przecież nie można odsyłać kobiety od szpitala do szpitala.

To jest właśnie robienie z pacjenta problemu. Dziecko z wadą genetyczną jest pacjentem nawet kiedy jest jeszcze nienarodzone. Zamiast powiedzieć, że kobieta ma w sobie drugiego człowieka o którego życiu nikt nie ma prawa decydować, mówi się, że kobieta ma problem. Dziecko ma prawo do życia tak samo jak matka.


Bywasz na pikietach antyaborcyjnych. Czy również w swoim codziennym życiu wspierasz jakoś walkę o prawa nienarodzonych?

Na uczelni rozmawiam z kolegami i koleżankami, dużo jest pozytywnych głosów ale niektórzy mówią „a ja gdybym była w niechcianej ciąży to bym usunęła”. Piszę również artykuły dla Fundacji Pro – prawo do życia. Jestem także w kontakcie z matkami, które mają małe córeczki, nawet nienarodzone. One pytają czego mogą się spodziewać i jak wygląda życie dziecka z zespołem genetycznym. Ja już 23 lata z tym żyję i wiem o tym sporo z autopsji.


Dajesz im ogromną dawkę nadziei i pozytywnych emocji.

O to chodzi – te osoby same mówią mi, że daję im nadzieję i dzięki temu to doświadczenie staje się dla nich łatwiejsze. Nawet na zajęciach na Uniwersytecie mówią nam, że bardzo ważną rzeczą jest wyprowadzenie rodziców z szoku. Często to wygląda niestety tak, że po rozpoznaniu choroby sugeruje się rodzicom pozbycie się „problemu”. A kiedy rodzice mają więcej informacji i wiedzą czego się spodziewać, to przychodzi spokojniejsza myśl. Dzięki temu wiedzą też jak mogą pomóc swojemu dziecku żeby się dobrze rozwijało.


Czego ciekawego na temat genetyki można jeszcze dowiedzieć się na studiach?

Wypożyczyłam z uczelnianej biblioteki podręcznik, w którego wstępie przeczytałam, że: „Ważnym krokiem naprzód na tym polu było wprowadzenie badań prenatalnych z możliwością selektywnego przerwania ciąży (…) Powinno to doprowadzić do zmniejszenia częstości występowania wielu chorób genetycznych i w konsekwencji przynieść korzyść zarówno indywidualnym rodzinom, jak i całemu społeczeństwu”. Byłam zszokowana, że coś takiego w ogóle jest wydawane i to jeszcze w autorytecie podręcznika naukowego. Myśl eugeniczna ciągle jest aktywna.


Z takich książek uczą się studenci medycyny?

Tak. Coś takiego wydaje się jako podręcznik i podaje studentom. Przyszłych lekarzy kształci się w ideologii eugenicznej. Kiedyś lekarz genetyk nie będzie już potrzebny, bo chorego pacjenta wyeliminuje się przed urodzeniem.


A czy wykładowcy bezmyślnie powielają tę eugeniczną ideologię czy starają się pokazać prawdę?

Są osoby, które prowadzą rzetelne badania i interesuje ich prawda. Mówią, że ludzie z wadami genetycznymi są wspaniali, wrażliwi emocjonalnie, potrafią być dobrymi rozmówcami i słuchaczami. Bywa, że nie osiągają super poziomu intelektualnego i niektóre zawody mogą być dla nich nie do opanowania. Ale są przecież ludźmi. Badania prenatalne są czymś dobrym ale nie w celu aborcji.

 


Dziękuję za rozmowę
Marcin Musiał


DATA: 2012-09-27 20:53
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Prawda jest taka, że aborcja nie jest rozwiązywaniem problemów kobiet, ani tych które zaszły w ciążę w wyniku gwałtu, ani tych co pozostały same w ciąży bo ojciec dziecka je rzucił, ani tych co materialnie słabo stoją, ani tych których dzieciom stwierdzono jakieś wady genetyczne czy coś podobnego, ani nawet tych których zdrowie lub życie jest zagrożone. Bo aborcja to tylko zamiatanie tych "problemów", tych spraw pod dywan, a nie ich rozwiązaniem. Myślę, że czasem nawet ta aborcja (zamiatanie tych spraw pod dywan) może przynieść dopiero rzeczywiste problemy.
ponad 7 lat temu / HaGie
 
po tym, jak urodziło nam się dziecko z czesciowym zespolem Edwardsa i przejsciu przez hospicjum z zyciem; przy nastepnej ciąży specjalnie nie robilam badan USG do 13tyg ciąży.Chore dziecko nie niest niczym strasznym, to niektórzy lekarze dają do zrozumienia,że chore dzieci są problemem.
ponad 7 lat temu / aiwlyz
 
Prośba o pomoc na Wykop.pl. Propagujemy artykuł PCH24 o dzisiejszym święcie bł. Władysława z Gielniowa. http://www.wykop.pl/link/1273703/bl-wladyslaw-z-gielniowa-patron-warszawy/ Do dzieła! Dziękuję i pozdrawiam
ponad 7 lat temu / Skrzetuski
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.