DZIŚ JEST:   26   STYCZNIA   2020 r.

III Niedziela Zwykła
Św. Tymoteusza, biskupa
Św. Tytusa, biskupa
 
 
 
 

Lekarze chcą odłączyć 5-letnie dziecko od aparatury podtrzymującej życie

Lekarze chcą odłączyć 5-letnie dziecko od aparatury podtrzymującej życie
fot. pixabay.com/CC0 Creative Commons

Media w Wielkiej Brytanii informują o sprawie 5-letniej dziewczynki, która przebywa w szpitalu i jest podłączona do aparatury podtrzymującej życie. Lekarze chcą odłączyć dziecko, pomimo tego, że reaguje na ból i znajduje się w stanie półprzytomności. O życiu dziewczynki zdecyduje sąd.

 

Tafida Raqeeb to 5-letnia pacjentka Royal London Hospital, która kilka miesięcy temu wylądowała w szpitalu na skutek pęknięcia naczyniaka tętniczo-żylnego mózgu. Pomimo przeprowadzenia operacji, dziecko nie odzyskało pełnej przytomności. Teraz lekarze postanowili odłączyć małą pacjentkę od specjalistycznej aparatury, co będzie groziło śmiercią dziewczynki. Brytyjskie media zwracają uwagę, że przypadek Tafidy jest bardzo podobny do sprawy Alfiego Evansa oraz Charliego Garda. Wówczas mali pacjenci byli odłączani od aparatury utrzymującej życie, choć pomoc oferowały im placówki medyczne na całym świecie.

 

O losach 5-letniej dziewczynki, którą brytyjscy medycy chcą odłączyć od urządzeń podtrzymujących życie, rozstrzygnie sąd. Pomimo tego, że włoski szpital pediatryczny w Genui zgodził się przyjąć małą pacjentkę i spróbować jej pomóc, londyńska placówka medyczna sprzeciwia się temu, by rodzice zorganizowali i opłacili transport córki.

 

Mimo operacji pięcioletnie dziecko nie odzyskało pełnej przytomności, a lekarze Royal London Hospital zwrócili się do sądu, by ten pozwolił na odłączenie pacjentki od aparatury, która zapewnia jej życie w stanie półprzytomności. Tafida reaguje na ból, a także czasami daje oznaki życia.

 

Rodzice dziewczynki poprosili o pomoc włoskich pediatrów z Instytutu im. Gianniny Gaslini w Genui – szpitala o światowej renomie. Ci, po zapoznaniu się z dokumentacją i konsultacji z brytyjskimi lekarzami, zgodzili się interweniować. Rodzice mają jedynie zorganizować i opłacić transport. Nie wiadomo jednak czy rodzice uzyskają taką zgodę, ponieważ sąd może zdecydować o odłączeniu dziecka od aparatury.

 

Przypomnijmy, że w lipcu 2017 roku w londyńskim hospicjum dla dzieci zmarł liczący niespełna rok Charlie Gard, cierpiący od urodzenia na rzadką chorobę genetyczną. Wcześniej Trybunał Europejski polecił odłączyć wszystkie aparaty zapewniające życie małego pacjenta. Wówczas szpital dziecięcy pw. Dzieciątka Jezus w Rzymie był gotów zaopiekować się chłopcem.

 

Natomiast w ubiegłym roku na polecenie sądu i wbrew woli rodziców został odłączony od aparatury Alfie Evans. Nastąpiło to na 11 dni przed drugą rocznicą urodzin dziecka, cierpiącego na niedobór transaminazy GABA. Jego rodzice bezskutecznie walczyli o przetransportowanie syna do watykańskiego szpitala pediatrycznego. Pomoc w tej sprawie oferował także prezbiteriański szpital pediatryczny w Nowym Jorku.

 

 

Źródło: LifeSiteNews.com, KAI

WMa

 


DATA: 2019-07-19 17:43
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@Ann Nie tyle szpitali co sądów. @Gosc Tu mieliśmy do czynienia ze śmiercią mózgu i nieuregulowaniem kwestii osób co chcą sztucznie utrzymywać ich życie. Ja jestem zdania, że jeżeli ktoś chce za swoje pieniądze to proszę bardzo. Tylko, że pacjent ze śmiercią mózgową zawsze umiera po kilku dniach. @Pytanie Tak chodzi o to, aby przetransportować z użyciem aparatury podtrzymującej życie I zapamiętać sobie. To sąd wie lepiej od Ciebie co jest dla Ciebie dobre. To sąd zdecyduje czy warto Ciebie leczyć czy nie. Ty jesteś głupkiem który nic na swój temat nie może powiedzieć.
6 miesięcy temu / trooper
 
To odejście od zasady służenia bliźniemu. Jeżeli inny lekarze chcą pomóc pacjentowi to należy im to umożliwić.
6 miesięcy temu / Obserwator
 
Ludzie pragną nazizmu, tylko nie mówią o tym wprost.
6 miesięcy temu / aaa
 
jeśli po odłączeniu pacjent by umarł to oznacza transport w inne miejsce musiałby być również z aparaturą ,czy o to chodzi? i czy takie cos jest w ogóle możliwe
6 miesięcy temu / pytanie
 
A co mały Szymonek w Warszawie!? Polscy lekarze też są mordercy. A o aborcjach już nie wspomnę to też jest morderstwo!
6 miesięcy temu / Gosc
 
Straszne
6 miesięcy temu / ola
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.