DZIŚ JEST:   19   CZERWCA   2018 r.

Św. Gerwazego i Protazego
Św. Romualda, opata
 
 
 
 

Legendarny spektakl „Ballada o Wołyniu” powraca! Sprawdź, gdzie można go zobaczyć i przybądź!

Legendarny spektakl „Ballada o Wołyniu” powraca! Sprawdź, gdzie można go zobaczyć i przybądź!
źródło: www.nieteraz.pl

Już 14 czerwca rozpocznie się wielkie, ogólnopolskie tournée Teatru Nie Teraz (TNT), który zaprezentuje legendarny spektakl pt. „Ballada o Wołyniu”. Pokazy, jakie zostaną zaprezentowane w wielu polskich miastach będą stanowić jeden z elementów tegorocznych obchodów 75. rocznicy ludobójstwa na Wołyniu. Właśnie dlatego w realizację i promocję tego wspaniałego przedsięwzięcia zaangażowały się m.in. portal PCh24.pl oraz Instytut Pamięci Narodowej.

 

„Ballada o Wołyniu” to pierwszy w Polsce spektakl sceniczny, który opowiada o ludobójstwie na polskiej ludności Kresów Wschodnich w latach II Wojny Światowej, dokonanym przez nacjonalistów ukraińskich. Ten niezwykle trudny temat, przez cale dziesięciolecia przemilczany, a obecnie niestety nadal zakłamywany, obchodzi jednak setki tysięcy Polaków: wciąż żyjących świadków tamtych wydarzeń, ich rodziny i ludzi zainteresowanych prawdą historyczną. Scenariusz spektaklu korzysta z wątków legendarnej książki wielkiego polskiego pisarza Włodzimierza Odojewskiego „Zasypie wszystko, zawieje” (za zgodą autora). Wykorzystywane są także oryginalne świadectwa osób, które przeżyły Zagładę Polaków na Kresach oraz stare pieśni, w tym starą melodię ukraińską ze współczesnymi słowami Bogny Lewtak-Baczyńskiej.

 

11 lipca będziemy obchodzili 75. rocznicę rozpoczętej w 1943 roku masowej akcji przeciwko ludności polskiej przeprowadzonej przez Ukraińską Powstańczą Armię (UPA) na Wołyniu, będącej w rzeczywistości ludobójstwem Polaków. Tego dnia, nazwanego później Krwawą Niedzielą, zaatakowano ludność z blisko 100 polskich miejscowości. Historycy oceniają, że podczas rzezi wołyńskiej zginęło od 60 do 120 tys. Polaków.

 

Sejm RP – na mocy uchwały z lipca 2016 r. – ustanowił 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP. Izba niższa oddała w niej hołd „wszystkim obywatelom II Rzeczypospolitej bestialsko pomordowanym przez ukraińskich nacjonalistów”.

 

Pokaż, że nie pamiętasz o tamtych wydarzeniach. Weź udział w spektaklu TNT. Poznaj porażające historie Polaków, którzy zginęli tylko i wyłącznie dlatego, że byli Polakami…

 

Oto już zdefiniowane terminy i miejsca prezentacji:

 

Pierwszy pokaz spektaklu „Ballada o Wołyniu” odbędzie się 14 CZERWCA o godzinie 11:00 w MIEJSKIM OŚRODKU KULTURY przy al. LOTNIKÓW POLSKICH 24 w ŚWIDNIKU.

 

Kolejne pokazy odbędą się:

15 CZERWCA o godz. 11:00 w ORATORIUM OO. FILIPINÓW przy ul. GRZYBOWSKIEJ 22 w RADOMIU.

 

18 i 19 CZERWCA o godz. 18:00 w CENTRUM KULTURY „AGORA” przy ul. SERBSKIEJ 5A we WROCŁAWIU.

 

4 LIPCA w Konińskim Centrum Kultury przy ul. Niepodległości 1 w KONINIE, godz. 18.00.

 

5 LIPCA o godzi. 19:00 w SALI KONCERTOWEJ OPERY ŚLĄSKIEJ w BYTOMIU.

 

6 LIPCA o godz. 19:00 na JASNEJ GÓRZE w CZĘSTOCHOWIE.

 

„Nocą 28 lutego 1944 r. Huta Pieniacka została otoczona przez dwa bataliony 4. pułku SS-Freiwilligen-Division Galizien, złożone z ukraińskich ochotników służących pod komendą Niemców. Polska samoobrona, wiedząc o tej akcji, postanowiła nie prowokować okupantów i ich ukraińskich sojuszników.  Mężczyźni z bronią ukryli się w lesie, pozostawiając we wsi głównie kobiety, dzieci i mężczyzn w podeszłym wieku. Liczono, że po dokonanej rewizji mieszkańcy nie będą poddani większym represjom. Niestety, nad ranem wieś najpierw została ostrzelana z broni maszynowej i moździerzy, a następnie weszły do niej formacje policyjno-wojskowe. Część mieszkańców spędzono na cmentarz i tam rozstrzelano, pozostałych zgromadzono w kościele i stamtąd wyprowadzano po kilkanaście osób, które zamykano w okolicznych chatach i stodołach, po czym te zabudowania podpalano. Próbujących uciec mordowano w bestialski sposób. Cały dobytek mieszkańców wsi zrabowano. Według ustaleń IPN, do tej eksterminacji przyłączył się kureń UPA oraz paramilitarne bojówki złożone z ukraińskich cywilów. Wracających z akcji esesmanów w sąsiedniej wsi Pieniaki przywitała brama triumfalna wystawiona przez ludność ukraińską. W Hucie Pienaickiej zamordowano 1200-1500 osób – mieszkańców wsi oraz przebywających tam wówczas uciekinierów przed bandami UPA. Dzisiaj po tej polskiej miejscowości nie ma dzisiaj nawet śladu, nie pozostał nawet kamień na kamieniu”, podkreśla Tomasz Antoni Żak, reżyser spektaklu i twórca TNT.

 

Jak dodaje „Ballada o Wołyniu jest wciąż jedynym spektaklem teatralnym poświęconym Zagładzie Polaków na Kresach”, jest także „swego rodzaju wehikułem czasu, mostem do ludzi dobrych prawdziwie kochających Polskę”.

 

Przyjdź, weź udział w pokazie spektaklu i pokaż że pamiętasz o Polakach zamordowanych przez ukraińskie bestie.

 

TK


DATA: 2018-06-18 14:26
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Kiedy w Gdańsku /
2 dni temu / Jazzz
 
Bardzo proszę o informowanie o następnym spektaklach w innym terminie. Bardzo wartościowa akcja. Popieram z całego serca. Pozdrawiam i zachęcam do obejrzenia filmu Wołyń.
12 dni temu / katol
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.