DZIŚ JEST:   28   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Szymona i Judy Tadeusza, apostołów
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 41  >   NASZE DZIEDZICTWO

Rozmowa z ks. prof. Waldemarem Glińskim

Legenda Napoleona – naiwność i fałsz


Polska legenda Napoleona Bonapartego jako męża stanu i wyzwoliciela ujawnia wielką naiwność i ogromne historyczne zafałszowanie – mówi ksiądz profesor Waldemar Gliński, specjalista w zakresie stosunków wyznaniowych w XIX i XX wieku na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, w rozmowie z Mateuszem Ziomberem.

 

Napoleon Bonaparte – bohater bez skazy i wybitny mąż stanu czy zbrodniczy rewolucyjny watażka, wróg Boga i Kościoła?

– W polskiej świadomości historycznej tkwi bardzo głęboko zakorzeniony syndrom Ignacego Rzeckiego – naiwny mit bonapartystyczny idealizujący postać Cesarza Francuzów. W naszym hymnie narodowym śpiewamy, że dał nam przykład Bonaparte, jak zwyciężać mamy, a nasz narodowy epos Pan Tadeusz gloryfikuje go jako boga wojny.

Mickiewicz ugruntował w polskim myśleniu politycznym legendę Bonapartego: legendę – trzeba to mocno podkreślić – opartą na bardzo naiwnych przesłankach. Polacy uwierzyli w mit Napoleona, dzięki któremu, jak oczekiwano, możliwe będzie wybicie się na niepodległość. Tymczasem prowadzona przez niego polityka europejska doprowadziła do ujarzmienia wielu narodów. Wielu też współczesnych identyfikowało Bonapartego bardziej jako despotę i tyrana niż wyzwoliciela.

Dotyczy to także prowadzonej przezeń polityki wyznaniowej i stosunku do Stolicy Apostolskiej, która po wkroczeniu wojsk napoleońskich do Państwa Kościelnego w roku 1796 została upokorzona rabunkowym układem podpisanym w Bolonii. Pius VI zmuszony został do odstąpienia Awinionu, Venaissin, Ferrary, Bolonii, do wypłacenia olbrzymiej kontrybucji w wysokości dwudziestu milionów franków, a także do wydania bezcennych dzieł sztuki i rękopisów.

Francuzi wzbudzali w Rzymie odczucia skrajnie negatywne, a rewolucyjna działalność ambasadora Józefa Bonapartego doprowadziła ostatecznie do rozruchów w Wiecznym Mieście, w trakcie których doszło do zastrzelenia generała Leonarda Duphota. Dostarczyło to pretekstu do likwidacji przez Dyrektoriat Państwa Kościelnego i ustanowienia w Rzymie republiki. Niechlubną rolę okupanta stolicy chrześcijaństwa przyszło wówczas pełnić legionowi generała Henryka Dąbrowskiego. Papież Pius VI został aresztowany i wywieziony ostateczne do twierdzy Valence nad Rodanem, gdzie zmarł 29 sierpnia 1799 roku, wypowiadając słowa: Polećcie mojemu następcy wybaczyć Francuzom, tak jak ja im wybaczyłem.

Aczkolwiek trudno obarczać polityczną odpowiedzialnością Napoleona za aresztowanie papieża Piusa VI (rewolucyjną Francją rządził wszak wówczas Dyrektoriat), niemniej jednak to on przeszedł do historii jako pogromca Państwa Kościelnego. Z drugiej strony, przyznać należy, że był politykiem bardzo pragmatycznym i wiedział, że prowadzenie tak radykalnie antykatolickiej polityki w Europie i we Francji przyniesie zgubne konsekwencje. Dlatego też po ustanowieniu konsulatu postanowił uregulować stosunki ze Stolicą Apostolską oraz unormować, zgodnie z zasadami gallikańskimi, sytuację Kościoła we Francji. Doceniał też rolę religii jako czynnika wzmacniającego więzi społeczne. Podpisanie konkordatu było nieodzowne, aby pojednać dawną Francję z Francją rewolucyjną.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 

Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
 

W Poznaniu obrońców kościoła przy ul. Fredry zaatakowano z użyciem gazu, metalowych pałek i noży. W innych miejscowościach na szczęście na razie nie doszło do tak dantejskich scen, ale w wielu częściach kraju przez całą noc centra miast były patrolowane przez społeczeństwo obawiające się lewackich napadów na kościoły. Tymczasem poseł Robert Winnicki (Konfederacja/Ruch Narodowy) w oparciu o swoje źródła poinformował, że do Polski za zaproszenie lewicy zmierzają anarchistyczni terroryści.

 
 

– Zwycięstwo w wojnie! To hasło to cecha bogów uranicznych. Wojny domagali się członkowie Hitlerjugend, do wojny nawołuje dzisiaj barbaria na polskich ulicach i atakująca nasze kościoły katolickie. Wobec tego nie można mieć wątpliwości, że symbol błyskawicy u feministek ma bliskie konotacje historyczne i znaczeniowe do symboliki nazistowskiej związaną z organizacją Hitlerjugend – mówi w rozmowie z PCh24.pl prof. Tomasz Panfil (KUL, BEP IPN).

 

Francuskie władze nie ukrywają, że przygotowywana dyrektywa dotycząca usług cyfrowych (DSA) nie powinna ograniczać się wyłącznie do nielegalnych materiałów, ale winna również obejmować dezinformację i inne szkodliwe treści. Platformy internetowe zwracają uwagę, że będą zmuszone do cenzury.

 

Dziś, kiedy obserwujemy przetaczającą się przez Polskę falę nienawiści i pogardy, wszyscy zostaliśmy wezwani do dania świadectwa naszej wierze i miłości wobec Kościoła. Kiedy dzień po dniu dochodzi do kolejnych ataków na nasze świątynie, nasza diagnozaobecnej sytuacji i odpowiedź treszcza się w – dziś często pomijanych– wezwaniach Jana Pawła II. Tu, w trakcie całego naszego życia, należymy do Kościoła walczącego. O tym właśnie przypominał nam Jan Paweł II!

 

We współczesnym świecie jedynie Kościół katolicki jest tą instytucją, która w sposób konsekwentny i jasny stoi na straży świętości i godności każdego ludzkiego życia od chwili jego poczęcia do momentu naturalnej śmierci. Dlatego też Kościół znalazł się na celowniku wszystkich tych sił, zarówno w wymiarze globalnym, jak i naszego społeczeństwa, które uważają, że aborcja jest prawem człowieka – powiedział abp Marek Jędraszewski w rozmowie z „Naszym Dziennikiem”.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.