DZIŚ JEST:   21   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Mateusza Ewangelisty
Bł. Marka z Modeny
 
 
 
 

Legalizacja korupcji nie przeszła. Rumuńscy deputowani poparli wycofanie rządowej zmiany w KK

Legalizacja korupcji nie przeszła. Rumuńscy deputowani poparli wycofanie rządowej zmiany w KK
Fot. Inquam Photos / Octav Ganea via Reuters / Forum

Rumuńska Izba Deputowanych poparła wycofanie przez rząd Sorina Grindeanu rozporządzenia wprowadzającego faktyczną bezkarność korupcji. Pomysł wywołał wcześniej gwałtowne protesty społeczne i negatywny oddźwięk międzynarodowy.


 

Ostatniego dnia stycznia rząd ogłosił pilne rozporządzenie, zgodnie z którym przestępstwo urzędnika skutkujące stratami dla państwa w wysokości mniejszej niż 200 tysięcy lejów (obecnie w przeliczeniu – 190 tysięcy złotych) nie byłoby ścigane z urzędu w trybie postępowania karnego.


W reakcji na tamtą decyzję, zarówno na terenie stolicy kraju, jak i innych miast odbyły się masowe demonstracje, największe od okresu tzw. transformacji ustrojowej.


Pod naciskiem społecznym, 5 lutego gabinet Grindeanu wycofał się z pierwotnej decyzji. Ponad tydzień później Senat jednogłośnie zaaprobował anulowanie rozporządzenia, z którym polemizował także w zdecydowany sposób prezydent Klaus Johannis. Głowa państwa zaproponował ogólnonarodowe referendum dotyczące krytykowanego powszechnie prawa.


Sprawa doprowadziła też do dymisji ministra sprawiedliwości Florina Iordache oraz ministra ds. przedsiębiorczości, handlu i kontaktów ze środowiskiem biznesu, Florina Nicolae Jianu. 

Rozporządzenie zmieniające kodeks karny było na rękę Liviu Dragnei, szefowi rządzącej partii. Odpowiada on przed sądem w sprawie wypłacania z kasy państwowej wynagrodzeń dla osób zatrudnianych przez ugrupowanie. Straty skarbu państwa zostały oszacowane na 108 tysięcy lejów. Źródło: tvp.info

RoM


DATA: 2017-02-21 17:57
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.