DZIŚ JEST:   24   CZERWCA   2018 r.

Narodzenie św. Jana Chrzciciela|
XII Niedziela zwykła
Św. Symplicjusza
 
 
 
 

Lech Wałęsa o debacie z IPN: tam w większości byli oszuści, kłamcy, i by mnie „urządzili”

Lech Wałęsa o debacie z IPN: tam w większości byli oszuści, kłamcy, i by mnie „urządzili”
fot. PHOTOPQR/L'EST REPUBLICAIN/FORUM

Lech Wałęsa w wywiadzie zamieszczonym na portalu gdańsk.pl wyjaśnia motywy odwołania debaty z Instytutem Pamięci Narodowej. Według niego, zaproponowana formuła zakładała przeforsowanie punktu widzenia historyków. Sławomir Cenckiewicz uważa jednak, że od początku były prezydent nie chciał w tej debacie uczestniczyć.

 

Lech Wałęsa stwierdził, że nie mógł uczestniczyć w debacie w proponowanej formule. – Ja zaproponowałem taki przebieg debaty: moi przeciwnicy mówią po osiem minut, a potem ja odpowiadam im po pięć minut każdemu. I koniec. A IPN wprowadził, że po każdym moim pięć minut, jeszcze trzy minuty każdy z nich komentuje. To oni by kłamali, kładli swoje kłamstwa na moje słowa, a ja już bym z tym nic nie zrobił. Nie mogłem tego przyjąć, bo tam w większości byli oszuści, kłamcy, i by mnie „urządzili” – powiedział.

 

Jednocześnie poinformował, że chce, aby dowody na jego współpracę z bezpieką ocenił sąd. – Chcę iść do sądu, żeby dojść do prawdy, bo z IPN nie dało się porozumieć w sprawie tej debaty. Więc chcę, żeby IPN pokazał, co ma, a ja pokażę, co ja mam, i niech to sąd rozstrzygnie. IPN będzie stroną, ale nie przeciwko, tylko w celu wyjaśnienia. Nie wiem, czy sąd się na to zgodzi, ale chyba tak. Będę musiał o tym porozmawiać jeszcze z prawnikami – stwierdził w wywiadzie dla portalu gdansk.pl.

 

Wałęsa przypomina, że poddał się procesowi lustracyjnemu. Według niego w czasie, gdy był zaangażowany w środowisku opozycyjnym, prowadził rozmowy z funkcjonariuszami państwa komunistycznego. – Wyroki są korzystne dla mnie. Bo nic takiego, jak współpraca z SB, nie miało miejsca. Problem w tym, że były wtedy, w latach 70. i 80., dwie filozofie. Pierwsza: nie rozmawiamy z ówczesną władzą, z nikim, z żadnym sekretarzem, ubekiem, żadnego dialogu. Druga - rozmawiamy, negocjujemy, tłumaczymy, dopominamy się powoli o swoje. Jak sprawy miały się toczyć, gdybym w ogóle nie rozmawiał z nimi?! A to, że rozmawiałem, negocjowałem, to moi przeciwnicy uznają, że to było agenturalne – twierdzi były prezydent.

 

16 marca miała się odbyć debata pomiędzy Lechem Wałęsą a historykami, na czele z Sławomirem Cenckiewiczem. Miała ona dotyczyć kontaktów byłego prezydenta ze Służbą Bezpieczeństwa. Jednak, mimo wstępnej zgody na warunki debaty, Wałęsa odwołał swoją obecność twierdząc, że nie może zgodzić się na tak zaproponowaną formułę dyskusji.

 

Debata miała być transmitowana w TVP. Cenckiewicz w wywiadzie dla TVP Info powiedział, że od początku wiedział, że Wałęsa nie dopuści do debaty, a utwierdził się w tym, gdy dowiedział się o wykładzie byłego prezydenta w Santiago de Chile zaplanowanym na ten sam dzień.

 

Źródło: tvpinfo.pl, gdansk.pl

MR
DATA: 2016-02-12 12:48
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Sawa i Jan - pożyjemy zobaczymy; a na razie obserwujemy, sprawdzamy i analizujemy; i nie do końca jest tak jak piszecie; damy im czasu, ale nie za dużo; to tak dla bezpieczeństwa, żeby nie było za późno, jak przyjdzie odzyskiwać Polskę dla Polaków; PiS należy do bandy czworga i nic tego nie zmieni; być może się zmienili, ale patrząc na całokształt, to chyba nie do końca;
ponad 2 lata temu / JARO
 
Wspaniale,że Prezydentem został Dr Andrzej Duda- wiedza-język - wartości zachwycają. To nie "wizerunek" wciskany przez PO 8 lat. To autorytet. Polska to duma narodowa,kraj mądry mądrością Polaków, a nie polskość to nienormalność DT!
ponad 2 lata temu / Sawa
 
prawda w oczy kole
ponad 2 lata temu / sumat123
 
Jezeli Walesa posadza historykow o to,ze sa klamcami, wiec sprawa sie calkowicie kwalifikuje do zaskarzenia w sadzie.Niechaj tam udowodni panom historykom,ze sa - wedlug niego klamcami! Tak sobie paplac kazdy moze,ale sady sa od tego,by sprawe wyjasnic.
ponad 2 lata temu / J.O
 
Prawdą jest, że podczas ostatnich wyborów do sejmu i senatu Polacy obalili komunę!Wreszcie jej reprezentacji nie ma w sejmie i w senacie. To partia PIS pod przewodnictwem Jarosława Kaczyńskiego powoli odzyskuje Polskę i to on zapisze się w historii jako wielki wyzwoliciel.
ponad 2 lata temu / Jan
 
Bolek ty jesteś oszustem przestań ośmieszać się .
ponad 2 lata temu / Janusz
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.