DZIŚ JEST:   23   LUTY   2019 r.

Św. Polikarpa, biskupa
Bł. Wincentego Frelichowskiego
Bł. Izabeli, królewny
 
 
 
 

Lawinowy przyrost ludności w Afryce i wymierająca Europa. Oto prognozy na XXI wiek

Lawinowy przyrost ludności w Afryce i wymierająca Europa. Oto prognozy na XXI wiek
źródło: pixabay.com
#DEMOGRAFIA    #AFRYKA    #EUROPA    #CHINY    #LUDNOŚĆ    #ZMIANY    #MIGRACJE

Wyludnianie się Europy Środkowej i Wschodniej przy szybkim przyroście mieszkańców Afryki będzie sprzyjać wielkim ruchom migracyjnym i zmianom demograficznym. Problemy znane z Zachodniej Europy mogą w niedługiej perspektywie rozszerzyć się na centralną i wschodnią Europę, gdzie niska dzietność powoduje wyludnianie się wiosek i mniejszych ośrodków miejskich.

 

Nawet biorąc poprawkę na trudności w rzetelnym prognozowaniu zmian demograficznych w tak długiej perspektywie czasowej, warto poznać tendencje, jakie mają miejsce na dwóch blisko siebie położonych kontynentach – w Europie i Afryce – ponieważ efekty zmian ludnościowych odczuwamy już dzisiaj. Lawinowy przyrost ludności w Afryce nie idzie bowiem w parze z rozwojem gospodarczym, a mało wydajne rolnictwo, bezrobocie i liczne konflikty wojenne wymuszają przemieszczanie się mas ludzi w poszukiwaniu w miarę spokojnego życia.

 

Według prognoz ONZ w perspektywie tego stulecia niektóre kraje europejskie stracą nawet ponad połowę ludności (Mołdawia, Bułgaria). Między 2020 a 2100 rokiem największy ubytek mieszkańców czeka ponadto Bośnię i Hercegowinę (49 proc.), Rumunię (43 proc.) i Polskę (42 proc.). Szybko będzie też ubywać mieszkańców Albanii (40 proc.), Ukrainy (39 proc.), Serbii (39 proc.) i Chorwacji (37 proc.). Na Kaukazie tylko muzułmański Azerbejdżan nie jest ujmowany w gronie krajów objętych masową depopulacją, natomiast spodziewany jest szybki ubytek Gruzinów (39 proc.) i Ormian (41 proc.). W Europie Środkowej katastrofa demograficzna, według ONZ, nie dosięgnie tylko Czech, które nie są ujmowane w pierwszej trzydziestce „liderów depopulacji”. Najludniejszy obecnie kraj świata – Chiny – między 2020 a 2100 rokiem stracą blisko 400 mln mieszkańców (28 proc.) i spadną z pozycji światowego lidera na rzecz Indii.

 

Na drugim biegunie zmian demograficznych już znajduje się Afryka, gdzie zwiększanie się liczby mieszkańców będzie miało miejsce w całym XXI wieku, w znacznej mierze w krajach muzułmańskich Czarnego Lądu. Wśród 30 krajów, w których spodziewany jest najszybszy w świecie przyrost liczby ludności, tylko Irak i Palestyna są spoza Azji. Tymczasem według prognoz ONZ nawet średniej wielkości państwa afrykańskie w tym stuleciu staną się potentatami ludnościowymi.

 

Najszybszy przyrost ma mieć miejsce w Nigrze, którego ludność wzrośnie od 2020 do 2100 roku z 24 mln do 209 mln, Zambii (z 19 mln do 104 mln), Tanzanii (62 mln – 299 mln), maleńkim Burundi (13 mln – 63 mln) i Angoli (29 mln – 139 mln). Najludniejszy obecnie kraj Afryki – Nigeria, która na początku tego wieku miała jeszcze 123 mln mieszkańców, teraz już przekroczyła granicę 200 mln, a w 2100 roku ma mieć aż 752 mln obywateli…. czyli więcej niż obecnie ma cała Europa. Na wschodnim wybrzeżu Afryki przyrost naturalny wywinduje liczbę mieszkańców takich państw jak: Tanzania (z 62 mln do 299 mln), Somalia (12 mln – 58 mln), Kenia (52 mln – 157 mln) i Mozambik (z 32 mln do 128 mln). W strefie równikowej Afryki potęgą ludnościową stanie się Demokratyczna Republika Konga (dawny Zair), której ludność ma wynieść aż 388 mln osób.

 

Jan Bereza

Źródło: Al Jazeera Balkans


DATA: 2018-12-19 08:20
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Demograficzna eksplozja w Afryce sama w sobie nie jest dla nas problemem, to samobójcza polityka migracyjna zachodnich decydentów wpycha tych ludzi do Europy.
2 miesiące temu / Filip S
 
@trooper Zastanówmy się. Może pismo i koło? Bez tego nie było by mowy o żadnej innej cywilizacji, ani greckiej, ani europejskiej w ogóle.
2 miesiące temu / ollek
 
W Afryce spada przyrost naturalny.
2 miesiące temu / tia
 
I co dobrego dla ludzkości wymyślili ci w Afryce? Jakich ludzi da Afryka? Lekarzy, inżynierów, wynalazców? Pewnie takich co pójdą na zasiłek? A ilu tych ludzi zginie w konfliktach, z powodu chorób czy głodu? Ktoś zadał to pytanie? Pewnie będzie tak samo jak w Europie gdzie jest 2 dzieci ale 2 dożywa starości, a w Afryce jest 7 dzieci z czego jedno dożywa starości
2 miesiące temu / trooper
 
Jeśli tak będzie to rasa biała przejdzie do historii... Smutne to
2 miesiące temu / NeXt
 
@aaa To dobrze ? Co ty bredzisz człowieczku ? W Afryce jest bieda, chaos i głód. Ciągłe wojny i konflikty. Mimo to ''pożyteczni idioci'' chcą otwierać drzwi Europy szeroko jak wrota od stodoły. Co ty myślisz że oni tam będą sobie grzecznie siedzieć w tej Afryce ? Przyjdą Tu ! Poza tym w Afryce ''znawco'' jest bardzo wielu muzułmanów ( ponad 50 % ) i akurat ci, mieszkają w północnej części kontynentu czyli tej bliższej Nam. Ci twoi kochani przybysze zrobią tu to samo co zrobili u siebie i jeszcze będziesz zabiegać o pomoc humanitarną tak jak oni teraz. Pomagać można ale trzeba to robić ''z głową'' Nie dawać im ryby tylko wędkę. Niech sami zapracują na dobrobyt. Nam nikt nic nie dał za darmo o wszystko należało walczyć i to wypracowywać ciężką pracą. Mimo trudnych warunków Europejczycy zbudowali wspaniałą cywilizację. Przez wieki pokolenia przelewały krew za dobro swoich ojczyzn a dziś tumany bez ikry oddają to wszystko bo ktoś im nawbijał głupot do pustych głów
2 miesiące temu / Głosuję na Ruch narodowy
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.