DZIŚ JEST:   21   MAJA   2019 r.

Św. Krzysztofa Magallanesa
Św. Jana Nepomucena
 
 
 
 

Lawinowy przyrost ludności w Afryce i wymierająca Europa. Oto prognozy na XXI wiek

Lawinowy przyrost ludności w Afryce i wymierająca Europa. Oto prognozy na XXI wiek
źródło: pixabay.com
#DEMOGRAFIA    #AFRYKA    #EUROPA    #CHINY    #LUDNOŚĆ    #ZMIANY    #MIGRACJE

Wyludnianie się Europy Środkowej i Wschodniej przy szybkim przyroście mieszkańców Afryki będzie sprzyjać wielkim ruchom migracyjnym i zmianom demograficznym. Problemy znane z Zachodniej Europy mogą w niedługiej perspektywie rozszerzyć się na centralną i wschodnią Europę, gdzie niska dzietność powoduje wyludnianie się wiosek i mniejszych ośrodków miejskich.

 

Nawet biorąc poprawkę na trudności w rzetelnym prognozowaniu zmian demograficznych w tak długiej perspektywie czasowej, warto poznać tendencje, jakie mają miejsce na dwóch blisko siebie położonych kontynentach – w Europie i Afryce – ponieważ efekty zmian ludnościowych odczuwamy już dzisiaj. Lawinowy przyrost ludności w Afryce nie idzie bowiem w parze z rozwojem gospodarczym, a mało wydajne rolnictwo, bezrobocie i liczne konflikty wojenne wymuszają przemieszczanie się mas ludzi w poszukiwaniu w miarę spokojnego życia.

 

Według prognoz ONZ w perspektywie tego stulecia niektóre kraje europejskie stracą nawet ponad połowę ludności (Mołdawia, Bułgaria). Między 2020 a 2100 rokiem największy ubytek mieszkańców czeka ponadto Bośnię i Hercegowinę (49 proc.), Rumunię (43 proc.) i Polskę (42 proc.). Szybko będzie też ubywać mieszkańców Albanii (40 proc.), Ukrainy (39 proc.), Serbii (39 proc.) i Chorwacji (37 proc.). Na Kaukazie tylko muzułmański Azerbejdżan nie jest ujmowany w gronie krajów objętych masową depopulacją, natomiast spodziewany jest szybki ubytek Gruzinów (39 proc.) i Ormian (41 proc.). W Europie Środkowej katastrofa demograficzna, według ONZ, nie dosięgnie tylko Czech, które nie są ujmowane w pierwszej trzydziestce „liderów depopulacji”. Najludniejszy obecnie kraj świata – Chiny – między 2020 a 2100 rokiem stracą blisko 400 mln mieszkańców (28 proc.) i spadną z pozycji światowego lidera na rzecz Indii.

 

Na drugim biegunie zmian demograficznych już znajduje się Afryka, gdzie zwiększanie się liczby mieszkańców będzie miało miejsce w całym XXI wieku, w znacznej mierze w krajach muzułmańskich Czarnego Lądu. Wśród 30 krajów, w których spodziewany jest najszybszy w świecie przyrost liczby ludności, tylko Irak i Palestyna są spoza Azji. Tymczasem według prognoz ONZ nawet średniej wielkości państwa afrykańskie w tym stuleciu staną się potentatami ludnościowymi.

 

Najszybszy przyrost ma mieć miejsce w Nigrze, którego ludność wzrośnie od 2020 do 2100 roku z 24 mln do 209 mln, Zambii (z 19 mln do 104 mln), Tanzanii (62 mln – 299 mln), maleńkim Burundi (13 mln – 63 mln) i Angoli (29 mln – 139 mln). Najludniejszy obecnie kraj Afryki – Nigeria, która na początku tego wieku miała jeszcze 123 mln mieszkańców, teraz już przekroczyła granicę 200 mln, a w 2100 roku ma mieć aż 752 mln obywateli…. czyli więcej niż obecnie ma cała Europa. Na wschodnim wybrzeżu Afryki przyrost naturalny wywinduje liczbę mieszkańców takich państw jak: Tanzania (z 62 mln do 299 mln), Somalia (12 mln – 58 mln), Kenia (52 mln – 157 mln) i Mozambik (z 32 mln do 128 mln). W strefie równikowej Afryki potęgą ludnościową stanie się Demokratyczna Republika Konga (dawny Zair), której ludność ma wynieść aż 388 mln osób.

 

Jan Bereza

Źródło: Al Jazeera Balkans


DATA: 2018-12-19 08:20
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Bo u nich jest WOLNOŚĆ a w EUROPIE - PRAWO - DO PŁACENIA I PODATKÓW
1 miesiąc temu / Polak
 
Demograficzna eksplozja w Afryce sama w sobie nie jest dla nas problemem, to samobójcza polityka migracyjna zachodnich decydentów wpycha tych ludzi do Europy.
5 miesięcy temu / Filip S
 
@trooper Zastanówmy się. Może pismo i koło? Bez tego nie było by mowy o żadnej innej cywilizacji, ani greckiej, ani europejskiej w ogóle.
5 miesięcy temu / ollek
 
W Afryce spada przyrost naturalny.
5 miesięcy temu / tia
 
I co dobrego dla ludzkości wymyślili ci w Afryce? Jakich ludzi da Afryka? Lekarzy, inżynierów, wynalazców? Pewnie takich co pójdą na zasiłek? A ilu tych ludzi zginie w konfliktach, z powodu chorób czy głodu? Ktoś zadał to pytanie? Pewnie będzie tak samo jak w Europie gdzie jest 2 dzieci ale 2 dożywa starości, a w Afryce jest 7 dzieci z czego jedno dożywa starości
5 miesięcy temu / trooper
 
Jeśli tak będzie to rasa biała przejdzie do historii... Smutne to
5 miesięcy temu / NeXt
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "64918"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.