DZIŚ JEST:   27   STYCZNIA   2020 r.

Bł. Jerzego Matulewicza
Św. Jana z Warneton
 
 
 
 

Lawina komentarzy po mianowaniu nowego Prefekta Kongregacji Nauki Wiary

Lawina komentarzy po mianowaniu nowego Prefekta Kongregacji Nauki Wiary
fot. YouTube / UniGregoriana

Mianowanie arcybiskupa Luisa Ladarii Ferrery prefektem Kongregacji Nauki Wiary wywołało lawinę komentarzy. Niektórzy ze smutkiem odnotowują odejście kardynała Ludwiga Gerharda Mullera. Wśród przyczyn wymieniają jego konserwatywne stanowisko w sprawie interpretacji adhortacji Amoris Laetitia. Zwraca się też uwagę, że nowy prefekt zapewni zgodność linii Kongregacji z poglądami papieża Franciszka.

 

73-letni arcybiskup Luis Ladaria Ferrera to, podobnie jak papież jezuita. Wykładał teologię dogmatyczną, a w 1984 roku objął kierownictwo wydziału teologicznego papieskiego Uniwersytetu Gregorianum w Rzymie. Jego aktywność naukowa koncentrowała się na teologii Ojców Kościoła i Kościele pierwszych wieków.

 

W 2008 roku Benedykt XVI mianował go Sekretarzem Kongregacji Nauki Wiary. Już za pontyfikatu Franciszka, arcybiskup przewodniczył papieskiej grupie studyjnej do spraw diakonatu kobiet. 1 lipca papież Franciszek mianował go nowym prefektem Kongregacji Nauki Wiary. Funkcję tę objął dzień później. Uchodzi za „człowieka środka”. W jednym z wywiadów w 2008 roku skrytykował zarówno radykalnych progresywistów jak i skrajnych konserwatystów.

 

Jak twierdzi Gerard O’Connell w jezuickim „America Magazine”, mianowanie arcybiskupa Ladarii Ferrery służy zapewnieniu, by Kongregacja Nauki Wiary postępowała w zgodzie z linią Biskupa Rzymu w kluczowych kwestiach. Chodzi tu między innymi o interpretację Amoris Laetitia, współpracę z Papieską Komisją do spraw Ochrony Nieletnich oraz synodalność. 

 

Z kolei ojciec Alexander Lucie-Smith na łamach „UK Catholic Herald” zauważa, że nowy Prefekt Kongregacji Doktryny Wiary to dobry teolog, jednak niebędący w stanie zagrozić papieskim planom reformy. Decyzja o nieprzedłużaniu funkcji kardynała Mullera to jakoby czytelna wiadomość dla innych wysoko postawionych duchownych, że im również może grozić nieodnowienie funkcji.

 

Nie należy zapominać, że kardynał Muller ma przyjaciół – pisze ojciec Lucie Smith. – Jego odejście to dla nich wiadomość. Szefem przyjaciół kardynała Mullera jest oczywiście jego mentor, Benedykt XVI. Odejście kardynała to z pewnością znak, że stary reżim odchodzi na zawsze i że zmiany forsowane przez papieża Franciszka są nieodwracalne. Inni przyjaciele kardynała mogą mocno drżeć na tę myśl – dodaje.

 

Kardynał Gerhard Ludwig Muller służył jako Prefekt Kongregacji Nauki Wiary przez 5 lat. 2 lipca dobiegła końca jego pięcioletnia „kadencja”. Jednak jako 69-latkowi brakowało mu ponad 5 lat do osiągnięcia kanonicznego wieku emerytalnego. Można by się zatem spodziewać, że nastąpi pozostanie on prefektem przez kolejne 5 lat, co stanowi normę w Watykanie.

 

Jak zauważył 2 lipca profesor Roberto de Mattei w „Corrispondenza Romana” „nigdy nie zdarzyło się, by nie odnowiono stanowiska kardynałowi mającemu ponad 5 lat do kanonicznej emerytury”. Obecnie ważną funkcję prefekta Papieskiej Rady do spraw Tekstów Prawnych pełni na przykład 79 letni kardynał Francisco Coccopalmerio.

 

Były już prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kardynał Gerhard Ludwig Muller krytykował krajowe episkopaty za dopuszczanie niektórych rozwodników w ponownych związkach do Komunii świętej. Twierdził, że adhortacja apostolska Franciszka Amoris Laetitia niczego takiego nie wymaga i że należy ją interpretować w świetle dotychczasowej nauki Kościoła. Samodzielne interpretacje episkopatów uznał za niekatolickie.

 

Z drugiej strony krytykował też czterech kardynałów, autorów tak zwanych dubiów. Twierdził, że zapowiadana przez nich „formalna korekta” nauczania papieskiego byłaby niepotrzebna.

 

W udzielonym na początku lipca wywiadzie dla „Allgemeine Zeitung” kardynał zaprzeczył, jakoby istniały różnice między nim, a papieżem. Jednak wiadomo, że pod koniec 2016 roku niemiecki hierarcha skrytykował też decyzję papieża o odwołaniu trzech księży z pracy w Kongregacji.

 

Według Gerharda O’Connella z „America Magazine" kardynał Muller otrzymał propozycję objęcia innej funkcji w Watykanie. Jednak odmówił, wybierając przejście na emeryturę.

 

Michael Sean Winters na łamach „National Catholic Reporter" polemizuje z konserwatywną krytyką decyzji Franciszka. Zwraca uwagę na skargi na kardynała Mullera mające wynikać z niezdolności sprawowania przezeń urzędu. Przypomina również, że były już prefekt Kongregacji, przedstawiany jako wzorzec konserwatysty, dość pozytywnie wypowiadał się o teologii wyzwolenia. Publicysta twierdzi, że decyzja papieża o mianowaniu nowym prefektem byłego Sekretarza Kongregacji świadczy o tym, że papież nie zamierza „iść na wojnę" z tą instytucją. Gdyby było inaczej, to Franciszek zdecydowałby się mianować kogoś z zewnątrz.

 

Wraz z objęciem funkcji prefekta Kongregacji Nauki Wiary biskup Luis Francisco Ladaria Ferrer został także przewodniczącym Międzynarodowej Komisji Teologicznej, Papieskiej Komisji Biblijnej oraz Papieskiej Komisji Ecclesia Dei. Ta ostatnia zajmuje się kwestiami związanymi ze starym rytem Mszy świętej i katolikami uczestniczącymi w nim.

 


Źródła: lifesitenews.com / ncregister.com / americamagazine.org / catholic-hierarchy.org / ekai.pl / catholicherald.co.uk

mjend


 

 

  


DATA: 2017-07-05 09:25
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@DZ: drobna uwaga: tak jak Bóg w Trójcy Jedyny Prawdziwy nie "powołuje" grzechu tak też nie powłuje złych ludzi na stanowiska. Żyjemy w świecie skażonym grzechem pierworodnym. Pan Bóg dał człowiekowi wolność łącznie z czynieniem zła i błądzeniem. Natomiast Boża Opatrzność i tak zadziała.
ponad 2 lata temu / Stroke
 
Do DZ. Wierzę gorąco, że masz rację i prędzej wymieni sternika Łodzi Piotrowej.
ponad 2 lata temu / ruisdael
 
Pan Jezus powiedział "jesteś Piotr opoka i na tej opoce zbuduje Mój Kościół a bramy piekielne go nie przemogą" ludzie naprawdę nie dajmy się zwariować może i jest kryzys w kościele ale Słowo Boga zawsze się spełnia. Nie wiemy po co ale Pan ma jakiś cel powołując Franciszka i napewno nie pozwoli mu zniszczyć swojego kościoła
ponad 2 lata temu / DZ
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.