DZIŚ JEST:   20   SIERPNIA   2019 r.

Św. Bernarda z Clairvaux, Doktora Kościoła
 
 
 
 

Łatwiejszy dostęp do broni? Sejm na trwającym posiedzeniu zajmie się projektem posłów Kukiz’15

Łatwiejszy dostęp do broni? Sejm na trwającym posiedzeniu zajmie się projektem posłów Kukiz’15
Fot. Tomasz Jodlowski/FORUM

Polska ma jeden z najniższych w Europie współczynników posiadania broni w przeliczeniu na jednego obywatela. Sytuację chcieliby poprawić politycy klubu Kukiz’15. Pierwsze czytanie ich projektu odbędzie się na trwającym posiedzeniu Sejmu, co nie podoba się „Gazecie Wyborczej”.

 

Medium z Czerskiej obawia się zmian twierdząc, że „kukizowcy chcą odebrać policji prawo do kontroli nad dostępem do broni”, co politycy klubu uzasadniają złym wykonywaniem przez służby swoich obowiązków.

 

„Pozwolenie na broń wydaje w drodze decyzji administracyjnej starosta lub prezydent miasta na prawach powiatu, właściwy ze względu na miejsce zamieszkania osoby lub siedzibę podmiotu ubiegającego się o wydanie pozwolenia” – czytamy w propozycji posłów.

 

„Możliwie szeroki, aczkolwiek ściśle kontrolowany dostęp praworządnych obywateli do broni stanowi z jednej strony gwarancję poszanowania swobód obywatelskich, a z drugiej jest ważnym elementem zapewnienia bezpieczeństwa państwowego. Wszystkie kraje Unii Europejskiej dopuszczają swoich obywateli do broni palnej, traktowanej jako naturalny przedmiot związany z rozwojem cywilizacji europejskiej, służący w chwili obecnej do realizacji pasji o charakterze hobbystycznym. Szeroko rozumiane strzelectwo, tak sportowe, jak rekreacyjne, myślistwo, kolekcjonerstwo broni – a także ruch rekonstruktorski, odtwarzania wydarzeń historycznych – są równoprawną składową kultury europejskiej oraz elementem tożsamości naszego kontynentu” – stwierdzają autorzy projektu.

 

„Historyczne uwarunkowania pozwalają na odpowiedzialne i kategoryczne twierdzenie, że dostęp Polaków do broni jest wprost wpisany w pojęcie polskiego patriotyzmu. Zawsze gdy w Polsce odradzał się patriotyzm, powodowało to wzrost zainteresowania bronią – sytuację taką obserwujemy także obecnie. Oczywiście posiadanie broni jest obarczone pewną specyfiką i wymaga poddania dokładnej i skutecznej kontroli. W interesie społecznym jest, aby w posiadanie broni nie wchodziły osoby niepowołane, w szczególności karane za przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu oraz z zastosowaniem przemocy lub groźby jej użycia, jak też osoby chore psychicznie. Jak pokazuje praktyka innych krajów europejskich, gdy przepisy są precyzyjne i jednoznaczne nie ma kłopotów ze spełnieniem tego warunku” – tłumaczą politycy Kukiz’15.

 

Do reprezentowania wnioskodawców w pracach nad projektem ustawy posłowie upoważnili Bartosza Józwiaka. Inicjatywę poparli: Adam Andruszkiewicz, Wojciech Bakun, Sylwester Chruszcz, Paweł Grabowski, Marek Jakubiak, Tomasz Jaskóła, Bartosz Józwiak, Andrzej Kobylarz, Jakub Kulesza, Andrzej Maciejewski, Jarosław Porwich, Tomasz Rzymkowski, Jarosław Sachajko, Krzysztof Sitarski, Paweł Skutecki, Jacek Wilk, Elżbieta Zielińska.

 

 

Źródło: sejm.gov.pl / „Gazeta Wyborcza”

MWł

 

 

 Zobacz także:

 

Polonia Christiana 38. Prawo do obrony

 

Polonia Christiana 38. Prawo do broni

 


DATA: 2018-07-19 11:00
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Podnoszenie takich spraw na sejmową wokandę w sytuacji kompletnego rozkładu i niemocy państwa, które mimo to ma dość siły by terrorem poszerzać granice szabru na mieniu obywateli i Państwa jest inicjatywą absurdalną i głupią. Grzebanie "kijem" w tym miejscu niechybnie sytuację dostępu Polaków do broni jeno pogorszy. Należy Polskę odbić z łap Szabrowników, pozbawić zrabowanego mienia i ukarać, oddać należne "Prawa Własności" Właścicielom i dopiero znieść bandyckie ograniczenia w dostępie do broni praworządnym Obywatelom. Socjalizm = szaber prywatnej własności - nigdy taka władza nie pozwoli na posiadanie broni swoim ofiarom bo musiała by się liczyć z tym, że szybko "zjedzie do piachu". Pozbądźcie się mrzonek!
ponad 1 rok temu / agricola
 
Po to nam broń palna żeby czuć się bezpieczniej w rękach świra prawie wszystko może być niebezpieczne noże maczety butelki długopisy i nie wiadomo co jeszcze ale jeśli zwykli obywatele są uzbrojeni to mogą bronić siebie swoich bliskich i resztę społeczeństwa w razie potrzeby tak jak np w izraelu prawie każdy umnie posługiwać się bronią i użyć jej w razie ataku terrorystycznego i dlatego jest wtedy mniej ofiar a nie jak w Paryżu,Berlinie itd gdzie do ludzi strzelali jak do kaczek. Mam nadzieję że nigdy nie trzeba będzie tej broni użyć ale lepiej ją mieć
ponad 1 rok temu / X
 
Malo wariatow mamy tu? no to sie teraz bojcie
ponad 1 rok temu / ludzie
 
@TZ Do obrony siebie lub dla rozrywki. A krzywda ci się dzieje z tego, że ma ktoś pistolet w domu? Tylko ktoś zapomniał podać, że projekt Kukiz'15 bardziej ogranicza broń dla ludzi od 18 do 21 roku życia.
ponad 1 rok temu / trooper
 
Po co wam broń palna?
ponad 1 rok temu / TZ.
 
Kolego @bmnp. Mnie nie chodzi o projekt, bo projekt w istocie jest bardo OK. Mnie chodzi o to, że jeśli dla PiS to jest ten moment gdy chcą załatwić temat, to z tego projektu zostaną drzazgi i skończy się na ograniczeniach większych niż obecnie. Autorzy nie poznają swojego projektu, kiedy z nim skończą. PiS chce ograniczeń w dostępie do broni i się z tym nie kryje, takie są fakty.
ponad 1 rok temu / Nasa
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.