3 września 2019

Rośnie zagrożenie ze strony Rosji. Szwecja nakłada podatek bankowy na cele wojskowe

(fot. Brindefalk from Karlskrona, Sweden [CC BY 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0)])

Szwecja zamierza zmodernizować swoją armię w związku ze zwiększoną obecnością wojsk rosyjskich w basenie Morza Bałtyckiego. Rosnące wydatki na zbrojenia od 2022 r. mają być pokryte z nowego podatku bankowego.

 

Neutralna Szwecja postanowiła zwiększyć swoje wydatki na obronę z 1 do 1,5 proc. rocznie. 30 sierpnia br. centrolewicowy rząd socjaldemokratów i „zielonych” uzgodnił z pozostałymi partiami liberalnymi, wspierającymi obecny gabinet w parlamencie, że zwiększą wydatki na obronę o 5 miliardów szwedzkich koron rocznie (464 milionów euro) od 2022 do 2025 r.

Wesprzyj nas już teraz!

 

– Wydatki na obronę na 2022 r. zostaną sfinansowane ze wzrostu podatków nałożonych na sektor finansowy od 2022 r. – oznajmiła szwedzka minister finansów Magdalena Andersson.

–  Banki osiągają duże zyski każdego roku i znacznie je zwiększyły dzięki obniżkom podatków od osób prawnych w ostatnich latach – dodała minister.

 

Od czasu objęcia władzy w 2014 r. socjaldemokraci wielokrotnie podnosili pomysł wprowadzenia podatku bankowego. Podatek miał być wdrożony już w 2017 r., ale z powodu sprzeciwu lobby bankowego, wycofano się z tej propozycji.

 

Andersson powtórzyła zamiar wprowadzenia podatku bankowego w okresie poprzedzającym ostatnie wybory w 2018 roku. – Wrócimy do sposobu, w jaki podatek zostanie utworzony, ale będzie różnił się od tego, co zostało wcześniej omówione – wyjaśniała minister ostatnio, dodając, że nowy podatek obejmie wszystkie banki działające w Szwecji bez względu na to, gdzie mają siedzibę.

Szwedzka minister finansów podkreśliła, że „banki mogą być opodatkowane bardziej niż obecnie”, ponieważ „stanowią one także zagrożenie dla gospodarki, więc uważam, że uzasadnione jest, aby wnosiły większy wkład”.

 

Według Andersson, banki mogą potrzebować pomocy państwa podczas kryzysów finansowych, dlatego rozsądne jest, aby płaciły wyższe podatki, by zrekompensować powstałe koszty.

Szwedzkie Stowarzyszenie Bankowców przekonywało, że banki są mniej rentowne niż szwedzkie spółki giełdowe, zaś wprowadzenie nowych obciążeń dla nich następuje w „nieodpowiednim momencie”. Gospodarka zwalnia, a nowe reguły kapitałowe dla banków mogą ograniczyć podaż kredytów dla firm. – Brakuje również uzasadnionej podstawy opodatkowania bankowego – argumentował szef stowarzyszenia, Hans Lindberg.

 

Nordea (NDAFI.HE), największa grupa bankowa regionu nordyckiego, niedawno przeniosła swoją siedzibę ze Sztokholmu do Finlandii. Według Lindberga, planowany podatek „uderzyłby mocno w miejsca pracy i ograniczył wzrost PKB”. W jego opinii, podatek ten nie znajduje żadnego uzasadnienia. – Nie możemy mieć systemu podatkowego, który skutkuje arbitralnym opodatkowaniem poszczególnych operacji i sektorów – przekonywał.

 

W ostatnich latach Szwecja wzmocniła swoje siły zbrojne z powodu wzrostu napięć z Rosją w regionie Morza Bałtyckiego. W marcu Norwegia i Finlandia oskarżyły Rosję o celowe zakłócanie sygnałów GPS podczas ćwiczeń prowadzonych przez NATO na dalekiej północy.

Eksperci wojskowi uznali, że to nie przypadek, iż największe manewry NATO od zakończenia zimnej wojny, Trident Juncture, odbyły się w Norwegii w ubiegłym roku, w ścisłej współpracy z innymi skandynawskimi sąsiadami.

 

Sztokholm zacieśnił regionalne więzi obronne z Finlandią, Danią i Norwegią w odpowiedzi na zmianę środowiska bezpieczeństwa po aneksji Krymu w 2014 r. Wahania odnośnie członkostwa w NATO przez lata nie zapobiegły zbliżeniu wojskowemu Szwecji i Finlandii z Sojuszem oraz rozwijaniu współpracy w zakresie obrony terytorialnej także z USA.

 

W zeszłym roku Szwecja poinformowała, że ​​kupi system rakiet przeciwlotniczych Patriot od amerykańskiego producenta broni Raytheon Co. (RTN.N) o wartości 10 miliardów koron szwedzkich (930 milionów euro). Na odbywającym się co dwa lata spotkaniu ministrów obrony Grupy Północnej rozmawiano o mobilności wojskowej i praktycznym zniesieniu ograniczeń w transgranicznym ruchu wojskowym.

 

Dwustronne stosunki obronne między Sztokholmem a Helsinkami obejmują również zwiększenie wspólnych manewrów i wspólnego planowania operacyjnego. Ponadto Szwecja podpisała w lipcu protokół ustaleń z Wielką Brytanią w sprawie wspólnego rozwoju przyszłych zdolności samolotów bojowych i systemów samolotów bojowych oraz z Danią w sprawie wzmocnionej współpracy w dziedzinie lotnictwa i gospodarki morskiej.

 

Źródło: euractiv.com / Bloomberg.com / reuters.com

AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 675 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram