DZIŚ JEST:   24   LISTOPADA   2020 r.

Chrystusa Króla Wszechświata
Św. Andrzeja Tran An Dung i towarzyszy
 
 
 
 

Łapówki, szaleństwo i „źli Polacy”. Kampania wyborcza w Izraelu dobiegła końca, wybory we wtorek

Łapówki, szaleństwo i „źli Polacy”. Kampania wyborcza w Izraelu dobiegła końca, wybory we wtorek
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com

9 kwietnia obywatele Izraela wybiorą 120 deputowanych do Knesetu. Tegoroczna kampania przed przyspieszonymi wyborami parlamentarnymi była emocjonująca i wykraczała poza granice azjatyckiego kraju.

 

Zgodnie z wynikami sondaży o zwycięstwo walczy nacjonalistyczno-konserwatywny Likud premiera Binjamina Netanjahu oraz centrowa koalicja Niebisko-Białych pod kierownictwem byłego szefa Sztabu Generalnego Sił Obronnych Izraela Binjamina Ganca. Specyfiką izraelskiej polityki jest jednak istotny udział w życiu politycznym mniejszych ugrupowań i konieczność tworzenia rządów koalicyjnych. Próg wyborczy wynosi tam 2 proc.

 

Oficjalnym powodem skrócenia kadencji parlamentu było opuszczenie koalicji przez Nasz Dom Izrael Awigdora Liebermana. Nieoficjalnie zauważano, że dotychczasowy premier zdecydował się na wcześniejsze wybory, by wykonać krok do przodu. Ostatnie miesiące obfitowały bowiem w korupcyjne zarzuty pod adresem Netanjahu. Gdy jednak w grudniu Kneset postanawiał o rozpisaniu wcześniejszych wyborów, Likud był niekwestionowanym liderem sondaży. Dziś jest inaczej za sprawą ugrupowania politycznie niedoświadczonego wojskowego – Binjamina Ganca. Jego komitet w niektórych sondażach wyprzedza formację szefa rządu. Historia izraelskiej polityki pokazuje jednak, że nawet przegrywając wybory można uzyskać od prezydenta misję tworzenia rządu. Dlatego też potencjalne zwycięstwo Niebisko-Białych nie przesądza o politycznym losie Binjamina Netanjahu – informuje rmf24.pl.

 

Walka między premierem Netanjahu a generałem Gancem była podczas kampanii bardzo ostra i często nie dotyczyła kwestii programowych. Lider Niebisko-Białych zwracał uwagę na problemy z prawem szefa rządu. Z kolei Likud atakował zaangażowanego w politykę wojskowego przy pomocy oskarżeń o niestabilność psychiczną i szaleństwo – to pokłosie ujawnieniami w marcu nagranej rozmowy telefonicznej generała, który mówi, że gdyby Netanjahu miał możliwość zabicia go, to zrobiłby to. Zdaniem formacji obecnie rządzącej to dowód na problemy psychiczne przywódcy centrowej koalicji.

 

Kampania wyborcza w Izraelu wykroczyła także poza sam kraj. Za sprawą walki o elektorat nacjonalistyczny – a więc zainteresowany obroną tego, co określa on mianem „prawdy historycznej” – izraelscy politycy oskarżali Polskę i Polaków o udział w niemieckich zbrodniach popełnionych na Żydach podczas II wojny światowej. W trakcie amerykańskiej konferencji bliskowschodniej w Warszawie w połowie lutego premier Netanjahu miał powiedzieć w Muzeum POLIN, że „Polacy kolaborowali z nazistami” ale nie zna on nikogo „kto zostałby pozwany za takie stwierdzenie” (zdaniem „Haaretz”) lub „naród polski współpracował z reżimem nazistowskim, żeby zabijać Żydów w czasie Holokaustu” („Jerusalem Post”). Słowa oburzyły polskich polityków. Słowa zostały zdementowane przez ambasador Annę Azari oraz kancelarię premiera Netanjahu, jednak emocje podgrzał szef izraelskiego MSZ Israel Katz, którzy stwierdził, że „Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki”. W końcu premier Morawiecki zdecydował o odwołaniu wizyty polskiej delegacji na szczycie grupy wyszehradzkiej w Tel-Awiwie.

 

Radykalizm przekazu dotyczącego historii może być istotny przy tworzeniu po wyborach koalicyjnego rządu. O głosy izraelskich wyborców walczy 5 ugrupowań prawicowych, dwa lewicowe, dwa ortodoksyjne i dwa arabskie. Formacje „które mogą liczyć na dostanie się do Knesetu, mogą liczyć na 4-8 mandatów. Przeważają potencjalni sojusznicy dla prawicowego Likudu, więc niewykluczony jest scenariusz z 2009 roku – nawet jeśli Niebiesko-Biali wygrają wybory, ostatecznie do Netanjahu może kolejny, już piąty raz, stanąć na czele izraelskiego rządu” – pisze na rmf24.pl Paweł Balinowski.

 

 

Źródło: rmf24.pl

MWł

 

 


DATA: 2019-04-08 08:58
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Proszę pamiętać, że celem Żydów jest obwieszczenie światu fałszywego "mesjasza". Módlmy się, aby doszło do tego jak najpóźniej, bo mogą chcieć to uczynić na Wielkanoc.
ponad 1 rok temu / Andrzej Tuczyń
 
Jak PO i PSl ratowali Polski? Obiecał Tusk żydom 65 mld USD kosztem Polaków i teraz nie darują takiego prezentu
ponad 1 rok temu / Wega
 
Jak tylko Iran ogłosi że posiada technologię produkcji broni atomowej stanie się jasne, że państwo Izrael jest skończone. Zacznie się krótki i gwałtowny wyścig zbrojeń w wyniku którego posiadaczami broni jądrowej zostaną kolejno Arabia Saudyjska, Egipt, Turcja, a być może również wystarczająco bogate Emiraty Arabskie. Otoczony przez atomowe mocarstwa Izrael nie będzie mieć szans na supremację w regionie nawet przy pomocy Stanów Zjednoczonych. W takich warunkach rozpocznie się kolejny wielki exodus w dziejach narodu Żydowskiego. Pytanie dokąd? Do "Polin" - zlepku Polsko ukraińskiej państwowości pod protektoratem Unii i Stanów. Może na upadłą pod rządami narkotykowych karteli północ Meksyku? A może jeszcze gdzie indziej? Chcę przy tym zaznaczyć że jest mi niezmiernie przykro iż ponosi klęskę projekt Państwa Żydowskiego, mogącego być eksponentem zasad standardów cywilizacji Europejskiej na obszarze kultury arabskiej. Tym bardziej że przy jego powstaniu dużą rolę odegrała przecież Po
ponad 1 rok temu / wszystkie znaki
 
Co na to Gazeta Wyborcza, Tygodnik Powszechny, Schetyna i in.?
ponad 1 rok temu / Pytam
 
Żaden kolonizator nie odda dobrowolnie swych kolonii, a Polska wciąż jest kolonią żydowską. Nie mamy nawet do końca suwerenności, o naszym losie decydują inni. Czy tego chcemy czy nie wciąż jesteśmy postrzegani jako żydowska kolonia i tak traktowani.
ponad 1 rok temu / banita
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.