DZIŚ JEST:   26   MAJA   2019 r.

VI Niedziela Wielkanocy
Św. Filipa Neri
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 21  >   DZIEDZICTWO EUROPY

Jacek Kowalski

Lancelot z Siedlęcina


Około roku 1200 pewien opat imieniem Geward głosił kazanie do braci swego klasztoru. Bracia przysypiali, a on nagle powiedział tak:

– Słuchajcie mnie, bracia, słuchajcie dobrze! Opowiem wam rzecz niezwykłą a nową. Był sobie raz król, który zwał się Artur…

Po tych słowach opat zatrzymał się chwilę, potoczył wzrokiem po zebranych i dodał:

– Widzicie, bracia, jak wielka wasza niedola? Kiedy powiadałem wam o Bogu, spaliście; kiedym jednak wplótł w mowę moją słowa zabawne, otoście obudzeni, otoście zasłuchani, otoście szeroko uszy otwarli!
 

Powyższą opowieść przekazał Cezary z Hei­sterbach w swym zbiorze Dialogus miraculorum. Było to zaledwie trzydzieści lat od narodzin pierwszej prawdziwej arturiańskiej powieści, a minęło kolejnych lat kilkadziesiąt i już poznański książę Przemysł kazał sobie zrobić pieczęć, na której galopuje z wyrytym na tarczy herbem najwaleczniejszego z rycerzy Okrągłego Stołu – Lancelota. Jeszcze tylko stulecie – i na ścianach wielkiej sali donżonu w Siedlęcinie wymalowano całą historię rycerza Lancelota. Tak dalekosiężna była siła rażenia ówczesnej rycerskiej „telenoweli”.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Chociaż nie znamy jeszcze oficjalnych wyników wyborów do Parlamentu Europejskiego, to badania wskazują, kto z polityków uzyskał mandat deputowanego. Na liście zwycięzców nie brakuje osób znanych w polskiej polityce od lat, a nawet od dekad. 

 
 

Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory do Parlamentu Europejskiego (42,4%) – to wstępne, sondażowe wyniki niedzielnego głosowania.

 

Sukces wyborczy ugrupowań, które w ostatnich tygodniach prześcigały się w nienawiści do Kościoła, życia ludzkiego i rodziny, każe nam dzisiaj postawić pytanie: kim jesteśmy my, Polacy, że dajemy się porwać obietnicy zniszczenia tego, co stanowi największą wartość?

 

 

W wyborach do Parlamentu Europejskiego – wedle sondażowych wyników – Konfederacja uzyskała 6,1 proc. głosów wyborców. To prawdopodobnie pozwoli na wprowadzenie do europarlamentu trzech posłów.

 

Według wstępnych prognoz opublikowanych w niedzielę wieczorem największą frakcją w nowej kadencji Parlamentu Europejskiego będzie Europejska Partia Ludowa, która zdobędzie 173 miejsca. Na drugim miejscu najprawdopodobniej znajdą się socjaliści, którzy będą mieli 147 europosłów.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.