DZIŚ JEST:   06   KWIETNIA   2020 r.

Św. Piotra z Werony
Św. Wilhelma z Eskill
 
 
 
 

Laicyzacja postępuje. Warszawiacy zamiast kolęd zaśpiewają utwór „Last Christmas”

Laicyzacja postępuje. Warszawiacy zamiast kolęd zaśpiewają utwór „Last Christmas”
Plac Zamkowy w Warszawie, Fotograf: Andrzej Hulimka/FORUM

Podczas inauguracji włączenia świątecznej iluminacji, przedstawiciele warszawskiego Ratusza zapraszają do udziału w zabawie i wspólnym śpiewie. Nie chodzi jednak o śpiewanie tradycyjnych kolęd bożonarodzeniowych. Wszyscy zgromadzeni będą mogli „zanucić” laicki przebój zespołu Wham pt. „Last Christmas”.

 

Wraz z przejęciem władzy w Warszawie przez Rafała Trzaskowskiego oraz Pawła Rabieja, w stolicy pojawiły się nowe „postępowe trendy”. Jak informuje warszawski radny PiS Dariusz Lasocki, podczas inauguracji włączenia świątecznej iluminacji, mieszkańcy stolicy będą mogli wspólnie z przedstawicielami Ratusza, zaśpiewać utwór „Last Christmas”. – Ci wszyscy, którzy znają tę piosenkę wiedzą, że to nie jest utwór o świętach, ale kawałek, który zakorzenił się w pop-kulturze. Absolutnie to nie jest kolęda, pastorałka czy pieśń, którą śpiewa się przy wigilijnym stole. Zabraknie pastorałek i przepięknych kolęd polskich, które są znane nie tylko w Polsce, ale też na świecie. To smutne – mówi radny PiS Dariusz Lasocki.

 

Wygląda więc na to, że władze Warszawy związane z Koalicją Obywatelską wprowadzają „nową, świecką tradycję”. Przeboje muzyki rozrywkowej będą mogły wkrótce zastąpić tradycyjnego kolędy bożonarodzeniowe. Zresztą to nie jedyny objaw laicyzacji i zeświecczania świąt Bożego Narodzenia. Kilka dni temu władze Warszawy poinformowały, że rezygnują z tradycji organizowania wspólnego spotkania opłatkowego, które zazwyczaj odbywało się w przerwie ostatnich, przedświątecznych obrad Rady Miasta.

 

„Nie będzie tradycyjnego opłatka podczas obrad Rady Warszawy” – donosi portal wyborcza.pl. Taką decyzję podjęła Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca stołecznej Rady. Jej zdaniem będzie to „nowa tradycja”. Nie wszyscy pozytywnie odbierają taką decyzję. – To zerwanie wieloletniej tradycji. Bardzo zły pomysł. Spotkanie opłatkowe miało swoją rangę. Mam wrażenie, że radni PO znaleźli się pod wpływem mniejszościowej, antychrześcijańskiej grupy – komentuje radny Dariusz Figura z Prawa i Sprawiedliwości.

 


Źródło: radiowarszawa.com.pl, PCh24.pl, niezalezna.pl

WMa

 


DATA: 2019-12-06 19:56
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
11
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Czy włączenie światełek jest uroczystością religijną? Poza tym, od kiedy jest NAKAZ śpiewania kolęd i czy każdy musi śpiewać kolędy? Pytanie jeszcze jedno, co to ma wspólnego z laicyzacją?
3 miesiące temu / ollek
 
Uważaj żeby po ciebie nie przyszła śmierć jak złodziej za pisanie takich smętnych "głupstw"- najdelikatniej mówiąc. "Smutna" -diabeł też podobno jest melancholikiem.
3 miesiące temu / Warszawianka
 
Te "spotkania opłatkowe" najlepiej przy wódeczce poza gronem rodziny i bliskich znajomych to chyba taka sama "tradycja" jak karp, pewnie sięgająca do l.50-ch i PRL-u. Rozumiem, że to miejscowy odpowiednik anglosaskich "christmass parties" w pubach i zakładach pracy, ale to raczej z chrześcijaństwem ma niewiele wspólnego, więc słuszna decyzja dla Rady Miasta.
3 miesiące temu / nn
 
Halo, pobudka, co z tobą? Ponownie pytam co świętujecie w grudniu? Bałwana?
3 miesiące temu / @klik vel lil
 
....a później zamiast hymnu jakaś " oda", a najlepsze jest to, że to dla dobra ....
3 miesiące temu / piotras
 
halo tu ziemia ,jest adwent ,nie śpiewa się kolęd a zwłaszcza z okazji powieszenia dekoracji ,co z wami
3 miesiące temu / lil
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.