DZIŚ JEST:   19   WRZEŚNIA   2020 r.

NMP z La Salette
Św. Januarego, męczennika
Św. Alfonsa de Orozco
 
 
 
 

Łagodniejsza kara za zwrot „polskie obozy zagłady”. Rząd zmiękczył propozycje resortu sprawiedliwości

Łagodniejsza kara za zwrot „polskie obozy zagłady”. Rząd zmiękczył propozycje resortu sprawiedliwości
fot.Hanys90/creative/commons

Publiczne i wbrew faktom przypisywanie Rzeczypospolitej Polskiej lub narodowi polskiemu udziału, organizowania lub współodpowiedzialności za zbrodnie III Rzeszy będzie podlegało mniej surowej karze niż zakładano. Resort sprawiedliwości postulował tu karę 5 lat więzienia, ale w projekcie – po międzyresortowych uzgodnieniach – znalazł się łagodniejszy zapis. Za kłamliwe sformułowanie o „polskich obozach śmierci”, będzie groziła kara 3 lat pozbawienia wolności.

 

Ministerstwo Sprawiedliwości w przedstawionym projekcie chciało w sposób zdecydowany ścigać przypadki umyślnego szkalowania Polski i Polaków poprzez przypisywanie im odpowiedzialności za zbrodnię oświęcimską. Tak za użycie zwrotu „polski obóz zagłady” miała grozić kara 5 lat więzienia. Za nieumyślne prezentowanie takich treści groziłaby grzywna lub kara ograniczenia wolności. Śledztwo wszczynałby prokurator IPN; wyrok byłby podawany do publicznej wiadomości.

 

Projekt jednak zmiękczono w toku uzgodnień międzyresortowych. Za łagodniejszą karą opowiedziało się Rządowe Centrum Legislacyjne oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych. „Sankcja za umyślne kłamstwo historyczne wydaje się być niespójna z dotychczasowymi regulacjami w podobnym przedmiocie” - napisał w opinii wiceszef MSZ Aleksander Stępkowski. Jego zdaniem kara do 3 lat więzienia grozi m.in. za zaprzeczanie zbrodniom nazistowskim i komunistycznym, za znieważenie Rzeczypospolitej i narodu polskiego czy znieważenie prezydenta RP. MSZ obawiało się też oskarżeń o nadmierną ingerencję w wolność wypowiedzi.

 

RCL miało wątpliwości co do skuteczności ścigania sprawców, bo należy się spodziewać, że większość tego typu przypadków będzie miało miejsce poza granicami kraju. Z kolei IPN postulował, by ściganie przestępstwa ograniczać do najbardziej jaskrawych oraz intencjonalnych zachowań.


Co ciekawe, w projekcie zapisano, że nie będzie przestępstwem popełnienie tego czynu w ramach działalności artystycznej lub naukowej. Zaznaczono też, że nowy przepis będzie stosowany zarówno wobec obywatela polskiego jak i cudzoziemca, niezależnie od przepisów obowiązujących w miejscu popełnienia czynu. Zdaniem projektodawców, takie rozwiązania są znane w prawodawstwie krajów UE, chociażby odnoszących się do zwalczania przejawów rasizmu i ksenofobii.

 

Źródło: onet.pl

MA

DATA: 2016-06-20 09:56
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

"Co ciekawe, w projekcie zapisano, że nie będzie przestępstwem popełnienie tego czynu w ramach działalności artystycznej lub naukowej" - furtka została podana na tacy!!!!!!
ponad 4 lata temu / ELŻBIETA
 
Myślę, że to będzie zaskakująco skuteczne. Z wieloma krajami mamy umowy ekstradycyjne. Jak sobie jakiś dziennikarz, czy polityk poużywa na polskiej historii, to potem przy każdej podróży zagranicznej będzie musiał się dobrze zastanowić, czy dany kraj wyda go Polsce, czy nie. Ponadto wielu oszczerców mieszka w Polsce lub regularnie tu bywa. Wielu zagranicznych dziennikarzy w dobrej wierze pisze to, co im podsuną koledzy z Polski. W wyniku procesu "polskie" źródło zostanie ujawnione, a to spowoduje kolejne dwa pozwy - jeden polski, a drugi od poszkodowanego z zagranicy. Paradoksalnie to ten drugi proces może być cięższy, bo w cywilizowanym świecie rażący brak rzetelności dziennikarskiej udowodniony w procesie kończy się wyrokiem finansowym nierzadko prowadzącym do bankructwa. Zejście z 5 lat do 3 to dobry pomysł. Przesadnie wysokie wyroki spowodują medialną histerię i użalanie się nad dziennikarzem, a nie o tego rodzaju rozgłos chodzi.
ponad 4 lata temu / Sweet Dreams
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.