DZIŚ JEST:   28   MAJA   2020 r.

Bł. Lanfranka z Bec
 
 
 
 

Łagiewniki: renowacja po profanacji obrazu Pana Jezusa Miłosiernego

Łagiewniki: renowacja po profanacji obrazu Pana Jezusa Miłosiernego
fot. pam

Po profanacji cudownego obrazu Pana Jezusa Miłosiernego, jaka miała miejsce w ubiegłym roku w czasie Święta Bożego Miłosierdzia, konieczna jest renowacja obrazu i ołtarza kaplicy klasztornej Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Prace rozpoczęły się już w miniony poniedziałek. Renowacja zakończy się na Wielkanoc.

 

27 kwietnia 2014 roku w czasie Święta Miłosierdzia 37-letnia kobieta oblała obraz i ołtarz kleistą, nieokreśloną substancją z brokatem. Sam obraz na szczęście nie ucierpiał, ale zniszczenia widoczne były gołym okiem. – Przy usuwaniu brokatu schodziły złocone elementy z ramy, samego ołtarza jak i trumienki św. Faustyny. Nie można uzupełnić ich tylko w tych miejscach, renowacji trzeba poddać cały ołtarz – tłumaczy s. Elżbieta Siepak ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia.

 

Prace prowadzone będą w kilku etapach. – W poniedziałek zostały ściągnięte ramy z obrazu i nie ma napisu „Jezu, ufam Tobie”. Za jakiś czas konserwacji zostanie poddany sam obraz, a potem trumienka i sam ołtarz – wyjaśnia s. Siepak.

 

Gruntowną konserwację ołtarz przechodził na początku lat 90-tych. Wtedy to dobudowano do ołtarza boczne skrzydła, gdzie zostały złożone wota dziękczynne. Sam obraz umieszczono natomiast w specjalnej kapsule dla ochrony przed wilgocią i zmianami temperatur – to uratowało go przed zniszczeniem.

 

Łaskami słynący obraz „Jezu Ufam Tobie” namalowany został przez Adolfa Hyłę w roku 1944, jako wotum dziękczynne za ocalenie z II wojny światowej.

 

pam


DATA: 2015-01-21 15:08
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.