DZIŚ JEST:   21   CZERWCA   2018 r.

Św. Alojzego Gonzagi
Św. Jana Rigby
 
 
 
 

Łaciński Patriarcha Jerozolimy do Zachodu: zostawcie nas w spokoju!

Łaciński Patriarcha Jerozolimy do Zachodu: zostawcie nas w spokoju!
fot. Rei Momo / Wikimedia Commons

Kto mianował Zachód, Amerykę czy Francję sędziami, którzy mogą orzekać, że ten człowiek jest dyktatorem, a ten znowu nie? Ten musi odejść, a ten może zostać? Pod rządami Assada chrześcijanom żyło się dobrze – mówi abp Fuad Twal, łaciński patriarcha Jerozolimy.


Łaciński patriarcha Jerozolimy Fuad Twal udzielił wywiadu niemieckiemu tygodnikowi katolickiemu „Die Tagespost”.

 

- Zadaję sobie pytanie: Kto mianował Zachód, Amerykę czy Francję sędziami, którzy mogą orzekać, że ten człowiek jest dyktatorem, a ten znowu nie; ten musi odejść, a ten może zostać? Kto ich do tego upoważnił? Czy narody mogą same decydować o swoich rządach i prezydentach, czy musimy pełnić wolę dyktatorów z zewnątrz? Kto mianował was policjantem ds. praw człowieka na Bliskim Wschodzie? Pozwólcie narodom decydować samodzielnie o swoich prezydentach i rządach, których chcą. Albo zostawcie nas w spokoju. Po prostu zostawcie nas w spokoju – powiedział patriarcha.

 

- Jak będzie w przyszłości z innym reżimem, nie mogę powiedzieć. Mogę tylko powiedzieć, że chrześcijanie jako mniejszość przedkładali Syrię nad inne reżimy w regionie. Byli szczęśliwi, że mogą w spokoju żyć i pracować. Wiem to także od chrześcijańskich przedsiębiorców z Syrii, którzy mieszkają teraz w Jordanii, że bardzo dobrze żyło i współpracowało im się z Assadem, z tamtym reżimem – przekonywał.

 

Pytany, czy życzyłby sobie powrotu Assada sprzed 2011 roku, odparł:


- Gdy pyta się o to naszych ludzi w Syrii, to oczywiście. Mówią to tamtejsi chrześcijanie i moi bracia biskupi. Byli zadowoleni z tamtego reżimu. Mogli żyć i pracować nie niepokojeni. Tamten reżim był surowy wobec islamskich fanatyków. Nigdy nie oddał nawet strzału przeciwko Izraelowi, chociaż syryjskie [Wzgórza] Golan zostały zajęte przez Izrael. Oczywiście, Assad nie był święty. Woleliśmy go jednak od wielu innych arabskich przywódców.

 

Abp Twal przyznaje, że odpowiedzialność za obecną sytuację na Bliskim Wschodzie ponoszą też lokalne potęgi, jak Arabia Saudyjska, która opłaciła wiele broni, jaka znalazła się w Syrii. - Pytam dlatego Francję i USA: Jeżeli tak troszczycie się o prawa człowieka, to dlaczego chcieliście zacząć od Syrii? Dlaczego nie zaczęliście od Arabii Saudyjskiej?[…] Jeżeli troszczycie się o prawa człowieka, to tam zacznijcie – stwierdził.

 

- Nie kupujcie więcej broni w [naszym] regionie. Zostawcie nas w pokoju. Nie mieszajcie się do naszej polityki. Przestańcie na siłę zmieniać naszą mentalność i kulturę – apelował patriarcha. - Wiemy, że nie jesteśmy tu zbyt demokratyczni. Ale takie są obecnie warunki, w których żyjemy. Demokracja potrzebuje czasu i kształcenia. Nie można zaprowadzić jej bronią i rewolucją. Widzieliśmy to w Libii i w Iraku – dodawał abp Twal.

 

 


Źródło: „Die Tagespost”

Pach

DATA: 2016-02-02 08:18
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Może nasz Antoni będzie zobowiązany jako katolik powtórnie przemyśleć te jankeskie bazy na polskiej ziemi? Inaczej będzie ciągle doświadczał dysonansu poznawczego. Na razie w reżimowym TVPinfo na pasku:-) inaczej sie o legalnych władzach Syrii nie pis-ze. Przypadek...
ponad 2 lata temu / secessio
 
A Koreańskiej Republice Ludowo - Demokratycznej nikt nie pomoże.
ponad 2 lata temu / Rzymianin
 
@Leo : następca Św Piotra jest walczy z klimatem
ponad 2 lata temu / Arek
 
Prawda winna płynąć z Rzymu!Gdzie jest Następca Świętego Piotra? No, gdzie On jest?
ponad 2 lata temu / Leo
 
Bo to propaganda rezimow europejskich. Od dawna glosze te poglady i zgadzam sie w zupelnosci z patriarcha Jerozolimy. Trzeba ksztalcic ludzi i mowic im prawde a cale media europejskie w tym i Polska szerza jakas mantre dezinformacyjna. Ktos tym steruje ...czas wiec przywrocic prawde.
ponad 2 lata temu / Prawda
 
Bardzo mądre słowa Patriarchy. Zachód nazywa rząd Assada - reżimem, a jakieś zbiorowisko terrorystów - Państwem Islamskim, a wysłanych przez to państwo najeźdźców - uchodźcami. A nad demokratycznie wybranym rządem Polski, debatują w Brukseli.
ponad 2 lata temu / akk
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.