2 lutego 2020

Katolicki Uniwersytet w Belgii będzie kształcił imamów. To krok na drodze instytucjonalizacji islamu

(ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE. Fot. Jamal Saidi / Forum)

Od roku akademickiego 2020-2021 Uniwersytet Katolicki w Louvain w Belgii będzie kształcił francuskojęzycznych imamów. Będą to kursy formacji obywatelskiej – zapowiedział belgijski minister sprawiedliwości Koen Geens.

 

Porozumienie w tej sprawie zostało zawarte, pod egidą ministerstwa, przez uczelnię z Louvain-la-Neuve i akademię studiów islamskich AFOR – stowarzyszenie non-profit, założone we współpracy z Komitetem Wykonawczym Muzułmanów Belgii (EMB), odpowiedzialnym w łonie wspólnoty islamskiej tego kraju m.in. za szkolenie imamów.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Na potrzebę uniwersyteckiej formacji osób przewodniczących islamskim modlitwom wskazywała od kilku lat parlamentarna komisja śledcza, powołana po trzech zamachach terrorystycznych z 22 marca 2016 r. w Brukseli. Podkreślała, że każda z takich osób powinna znać przynajmniej jeden z języków urzędowych Belgii (francuski, niderlandzki, niemiecki), jak również podstawowe wartości belgijskiego państwa wraz z wynikającymi z nich zasadami prawnymi.

 

Formacja imamów będzie przebiegała dwutorowo i składała się z równoległych kursów: teologicznego, zapewnianego przez AFOR, i obywatelskiego na uniwersytecie katolickim, gdzie będzie można uzyskać dwa dyplomy. Pierwszy, „Religia i społeczeństwo”, będzie wydawany po zaliczeniu zajęć z psychologii społecznej, socjologii religii, świeckości i sekularyzacji społeczeństwa oraz historii. Drugi, „Islam i wzajemne współżycie”, potwierdzi zajęcia z belgijskiej różnorodności, praw człowieka, treści religijnych w internecie itp.

 

Formacja obywatelska ma trwać 4-5 lat. Jej celem jest „zrozumienie wyzwań związanych z pluralizmem religijnym”. Oprócz imamów czy kaznodziejów muzułmańskich, na zajęcia będą mogli uczęszczać wszyscy zainteresowani kwestiami religijnymi.

 

Formacja imamów jest wielkim krokiem na drodze instytucjonalizacji islamu w Belgii – oświadczył przewodniczący AFOR Salah Echallaoui. Ma on nadzieję, że instytucjonalizacja ta zakończy się pełnym sukcesem, wpisując islam „w kontekst naszego kraju”.

 

Uniwersytet Katolicki w Louvain-la-Neuve powstał w 1968 r. w wyniku podziału słynnego, istniejącego od XV wieku uniwersytetu w Louvain (Leuven) na część flamandzką (niderlandzkojęzyczną, która pozostała w Leuven) i walońską (francuskojęzyczną, która przeniosła się do nowo zbudowanego kampusu w Louvain-la-Neuve).

 

KAI

TK

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 132 773 zł cel: 300 000 zł
44%
wybierz kwotę:
Wspieram