DZIŚ JEST:   23   LUTY   2019 r.

Św. Polikarpa, biskupa
Bł. Wincentego Frelichowskiego
Bł. Izabeli, królewny
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 21  >   EDYTORIAL

Sławomir Skiba

Kury zamiast orłów


Pokolenie utraconych złudzeń, generacja zmarnowanych szans – śpiewał Jan Pietrzak, dzieląc się ze swymi rówieśnikami gorzką oceną realiów PRL-u, który ukradł ludziom marzenia i nadzieje na normalne państwo. Minęło już niemal trzydzieści lat od momentu powstania tej piosenki i ponad dwadzieścia od tzw. demontażu obozu państw socjalistycznych. Przyszło nowe pokolenie, które choć jeszcze pamięta komunę, to jednak wyrosło i weszło w życie w warunkach tzw. wolnej Polski. Mogło ono być pokoleniem ludzi niebojących się idealizmu, ludzi odważnych i zdecydowanych, budujących siłę i dobrobyt kraju. Mimo to wielu z owego – mojego – pokolenia, za sprawą jakichś mrocznych a ciężkich oparów, którymi daliśmy się zaczadzić, z pewnością podpisałoby się pod słowami tej starej piosenki.

A przecież jedno pokolenie to dostatecznie wiele czasu, aby móc wykorzystać szanse na suwerenne, niepodległe i silne państwo, które mogło być punktem odniesienia i ważnym graczem w Europie, a może i na świecie. I naprawdę trudno było nie wykorzystać tej szansy, tym bardziej, że sygnały płynące od naszych wschodnich i południowych sąsiadów były aż nazbyt czytelne. Wystarczy wspomnieć choćby wizytę prezydenta Rumunii w Polsce w roku 2001 i jego – nie tylko kurtuazyjne – wypowiedzi o pierwszoplanowej i decydującej roli Polski w Europie Środkowo-Wschodniej, jak również utrzymane w podobnym tonie wypowiedzi i gesty polityków słowackich, czeskich, łotewskich, estońskich, litewskich, chorwackich, a w ostatnim czasie także i węgierskich.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Portal LifeSiteNews.com jest zdania, że biskupi biorący udział w watykańskim szczycie o nadużyciach seksualnych, unikają odpowiedzi na trudne pytania. Wśród nich są te dotyczące związku pomiędzy homoseksualizmem, a skandalami i nadużyciami seksualnymi, do których miało dojść w Kościele.

 

 
 

Niemiecki Bundestag przyjął zmianę prawa dotyczącego informowania o możliwości dokonania aborcji. Lewica chciała pełnej swobody w informowaniu o „usłudze” mordowania dzieci nienarodzonych. Chadecja zablokowała tę regulację, ale zgodziła się na częściowe zwiększenie zakresu informowania o możliwości abortowania dzieci. Bundestag zagwarantował również młodym kobietom dłuższy okres dostępu do darmowej antykoncepcji.

 

Podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości zaprezentowano program i cele rządu na 2019 roku. Prezes Jarosław Kaczyński zapowiedział realizację nowych projektów socjalnych, prorodzinnych i infrastrukturalnych. Jednym z nich jest poszerzenie programu „Rodzina 500 plus”. Świadczenia będą wypłacane także od pierwszego dziecka.

 

Trybunał Sprawiedliwości UE zakwestionował austriacki przepis mówiący o tym, że Wielki Piątek jest dniem wolnym od pracy dla chrześcijan. Teraz władze kraju szukają rozwiązania, które umożliwi świętowanie pamiątki Męki Jezusa Chrystusa i przynajmniej częściowo ograniczy długość pracy tego dnia.

 

Polska windsurferka i medalistka Igrzysk Olimpijskich w Londynie zaprotestowała przeciwko polityce Rafała Trzaskowskiego, który wspiera homoseksualną agendę. „Mówię kategoryczne NIE dla promocji środowisk LGBT i będę bronić tradycyjnej Polski” - napisała.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.