DZIŚ JEST:   26   LISTOPADA   2020 r.

Św. Leonard z Porto Maurizio
Bł. Jakub Alberione
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 21  >   EDYTORIAL

Sławomir Skiba

Kury zamiast orłów


Pokolenie utraconych złudzeń, generacja zmarnowanych szans – śpiewał Jan Pietrzak, dzieląc się ze swymi rówieśnikami gorzką oceną realiów PRL-u, który ukradł ludziom marzenia i nadzieje na normalne państwo. Minęło już niemal trzydzieści lat od momentu powstania tej piosenki i ponad dwadzieścia od tzw. demontażu obozu państw socjalistycznych. Przyszło nowe pokolenie, które choć jeszcze pamięta komunę, to jednak wyrosło i weszło w życie w warunkach tzw. wolnej Polski. Mogło ono być pokoleniem ludzi niebojących się idealizmu, ludzi odważnych i zdecydowanych, budujących siłę i dobrobyt kraju. Mimo to wielu z owego – mojego – pokolenia, za sprawą jakichś mrocznych a ciężkich oparów, którymi daliśmy się zaczadzić, z pewnością podpisałoby się pod słowami tej starej piosenki.

A przecież jedno pokolenie to dostatecznie wiele czasu, aby móc wykorzystać szanse na suwerenne, niepodległe i silne państwo, które mogło być punktem odniesienia i ważnym graczem w Europie, a może i na świecie. I naprawdę trudno było nie wykorzystać tej szansy, tym bardziej, że sygnały płynące od naszych wschodnich i południowych sąsiadów były aż nazbyt czytelne. Wystarczy wspomnieć choćby wizytę prezydenta Rumunii w Polsce w roku 2001 i jego – nie tylko kurtuazyjne – wypowiedzi o pierwszoplanowej i decydującej roli Polski w Europie Środkowo-Wschodniej, jak również utrzymane w podobnym tonie wypowiedzi i gesty polityków słowackich, czeskich, łotewskich, estońskich, litewskich, chorwackich, a w ostatnim czasie także i węgierskich.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

W warszawskim kościele kobieta próbowała zbezcześcić Najświętszy Sakrament podczas Mszy Świętej. Służba liturgiczna zapobiegła profanacji a obecni wezwali na miejsce policję.

 
 

Szkocki minister sprawiedliwości Humza Yousaf zapowiedział, że rząd usunie z ustawy o przestępstwach z nienawiści i porządku publicznego przepisy, które zakazują obrazy przekonań religijnych. Ustawa ma zezwolić więc na „antypatię, niechęć, wyśmiewanie i obrażanie” ich pod pretekstem „ochrony uzasadnionego prawa do wolności wypowiedzi”.

 

„Musimy bronić życia poczętego rozumianego jako wartość nadrzędna, dar od Boga niepodlegający ludzkim targom i koniunkturom. (…) Apelujemy o poszanowanie przekonań opartych na wierze i tradycji naszych ojców” – napisali członkowie Związku Podhalan w Polsce w specjalnym apelu na zakończenie XII Rekolekcji Góralskich.

 

Jeśli wierzyć nieoficjalnym doniesieniom portalu Onet, obóz rządzący próbuje znaleźć sposób na ominięcie jednoznacznego wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który stwierdził niezgodność z ustawą zasadniczą aborcyjnej przesłanki eugenicznej.

 

Według rządowego projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 niedziela 6 grudnia będzie niedzielą handlową. Władze argumentują to chęcią rozładowania ruchu i pomocy branży.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.