DZIŚ JEST:   24   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Antoniego Marii Clareta
Bł. Jana Balickiego
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 21  >   EDYTORIAL

Sławomir Skiba

Kury zamiast orłów


Pokolenie utraconych złudzeń, generacja zmarnowanych szans – śpiewał Jan Pietrzak, dzieląc się ze swymi rówieśnikami gorzką oceną realiów PRL-u, który ukradł ludziom marzenia i nadzieje na normalne państwo. Minęło już niemal trzydzieści lat od momentu powstania tej piosenki i ponad dwadzieścia od tzw. demontażu obozu państw socjalistycznych. Przyszło nowe pokolenie, które choć jeszcze pamięta komunę, to jednak wyrosło i weszło w życie w warunkach tzw. wolnej Polski. Mogło ono być pokoleniem ludzi niebojących się idealizmu, ludzi odważnych i zdecydowanych, budujących siłę i dobrobyt kraju. Mimo to wielu z owego – mojego – pokolenia, za sprawą jakichś mrocznych a ciężkich oparów, którymi daliśmy się zaczadzić, z pewnością podpisałoby się pod słowami tej starej piosenki.

A przecież jedno pokolenie to dostatecznie wiele czasu, aby móc wykorzystać szanse na suwerenne, niepodległe i silne państwo, które mogło być punktem odniesienia i ważnym graczem w Europie, a może i na świecie. I naprawdę trudno było nie wykorzystać tej szansy, tym bardziej, że sygnały płynące od naszych wschodnich i południowych sąsiadów były aż nazbyt czytelne. Wystarczy wspomnieć choćby wizytę prezydenta Rumunii w Polsce w roku 2001 i jego – nie tylko kurtuazyjne – wypowiedzi o pierwszoplanowej i decydującej roli Polski w Europie Środkowo-Wschodniej, jak również utrzymane w podobnym tonie wypowiedzi i gesty polityków słowackich, czeskich, łotewskich, estońskich, litewskich, chorwackich, a w ostatnim czasie także i węgierskich.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Rewolucjoniści zawsze uważali, że szerzenie rozpusty jest najlepszym mechanizmem na przygotowanie gruntu pod nową rewolucyjną rzeczywistość, nowy świat i nowego człowieka stworzonego przez rewolucję. Rozpusta jest wielkim resetem niszczącym wszystko, co dotychczas było – powiedział prof. Grzegorz Kucharczyk podczas konferencji „Utopia tęczowej rewolucji”.

 
 

Siły Obronne Izraela (IDF) utworzyły w zeszłym roku nową, elitarną jednostkę, która ma zrewolucjonizować pole bitwy. Składa się ona z piechoty, komponentu pancernego i wsparcia powietrznego. Jednostka ma być w stanie operować w dowolnym miejscu na świecie w celu szybkiego lokalizowania i nisczenia wroga.

 

Niektórzy sądzą, że myśl o grzechu zanadto obciąża życie chrześcijańskie. Chcieliby ją usunąć krzepiącą myślą o Odkupieniu przez Chrystusa, o naszym dziecięctwie Bożym. Myśl o grzechu nie powinna być oczywiście głównym czynnikiem w naszym życiu religijnym. W takim razie nie Bóg, ale nasze własne ja byłoby ośrodkiem życia. Ale świadomość grzechu, który tyle razy zakłóca stosunek między Ojcem w niebie a dzieckiem na ziemi, nie powinna zniknąć z naszego życia i naszej modlitwy.

 

1795 – Rosja, Prusy i Austria zawarły konwencję w sprawie III rozbioru Polski. Na jej mocy Prusy otrzymały Mazowsze oraz tereny po Niemen, a także zachodnią część Rzeczypospolitej po Pilicę, Wisłę i Bug (z Warszawą). Austria zajęła Małopolskę z Krakowem i Lublinem oraz część Podlasia i Mazowsza. Rosji przypadła pozostała część Rzeczypospolitej po Bug i Niemen.

 

Trybunał Konstytucyjny orzekając 22 października niezgodność aborcji eugenicznej z konstytucją zachował się, jak trzeba. Należy okazać mu wsparcie - piszą autorzy petycji „Wyraź poparcie dla Trybunału!”

 


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.