DZIŚ JEST:   03   LIPCA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Tomasza Apostoła
Św. Leona III, papieża
 
 
 
 

Kuriozalny pomysł kard. Kocha. Hierarcha proponuje „syntezę” obu rytów Mszy świętej

Kuriozalny pomysł kard. Kocha. Hierarcha proponuje „syntezę” obu rytów Mszy świętej
fot. wikimedia commons

Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, szwajcarski kardynał Kurt Koch, opowiada się za połączeniem zwyczajnej i nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego. Na dłuższą metę, twierdzi, koegzystencja obu form jest niemożliwa.

 

Portal PCh24.pl informował w kwietniu, że Kongregacja Nauki Wiary rozesłała do biskupów na całym świecie kwestionariusz dotyczący Mszy Wszechczasów w ich diecezjach. Inicjatywa jest dość zagadkowa i nie brakuje głosów, według których jest to przygotowanie do anulowania motu proprio Benedykta XVI Summorum pontificum, które uregulowało status prawny tradycyjnej liturgii.

 

Teraz do debaty o przyszłości Mszy świętej włączył się szwajcarski kardynał Kurt Koch, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, a zarazem profesor honorowy liturgiki Wydziału Teologicznego w Lucernie. Purpurat stwierdził, że na dłuższą metę… niemożliwa jest koegzystencja zwyczajnej i nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego.

 

W rozmowie z niemieckim czasopismem katolickim „Herder Korrespondenz” powiedział, że należałoby raczej dokonać „syntezy” obu form. - Byłoby pożądane, gdyby w przyszłości doszło do pojednania obu form, tak, abyśmy zamiast dwóch odrębnych form mieli jedną jako syntezę – stwierdził kardynał. - Celebracja Eucharystii jest centralną celebracją jedności Kościoła. Nie może mieć tego znaczenia, gdy toczą się o nią kłótnie i spory – dodał.

 

Pytany o cel kwestionariusza wysłanego do biskupów przez Kongregację Nauki Wiary duchowny odpowiedział, że według jego wiedzy idzie tutaj o papieskie pragnienie „głębszego zrozumienia” obecnej sytuacji. Ojciec Święty chce na podstawie kwestionariusza zastanowić się, jaką drogą w sprawie Mszy świętej pójść w przyszłości. Koch podkreślił, że ewentualna synteza obu mszałów nie zależy tylko i wyłącznie od wyników kwestionariusza.

 

Purpurat powołał się przy tym na głośny postulat papieża Benedykta XVI dokonania „reformy reformy” liturgicznej, w ostatnich latach ponawiany także przez kard. Roberta Saraha, prefekta Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Według Kocha za sprawą takiej „reformy reformy” miałoby dojść do wzmocnienia ciągłości między tradycyjną i nową liturgią.

 

W lipcu 2016 roku kard. Robert Sarah wezwał duchownych w całym Kościele do odprawiania nowej Mszy ad orientem. Później proponował też wprowadzanie do zwyczajnego rytu rzymskiego elementów rytu nadzwyczajnego. Koncept ten odrzucił jednak sam papież. W przemówieniu z sierpnia 2017 roku powiedział, że może „stwierdzić z pewnością i nauczycielskim autorytetem, że reforma liturgiczna jest nieodwracalna”. Podkreślił wówczas, że trzeba „na nowo odkrywać motywy decyzji wypracowanych w ramach reformy liturgicznej, przezwyciężać nieuzasadnione i powierzchowne interpretacje, recepcje niepełne i praktyki, które ją zniekształcają”.

 

„Nie chodzi o rewizję reformy i korygowanie jej postanowień, lecz o to, by lepiej poznać pobudki leżące u jej podłoża, również poprzez historyczną dokumentację, a także przyswoić zasady, które ją inspirowały, i przestrzegać dyscypliny, która nią kieruje” - podkreślał papież.

 

Źródło: die-tagespost.de

Pach


DATA: 2020-05-26 15:38
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
10
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Msza Trydecka to najlepszy sposób oddania czci Bogu. Najpiękniejsza Ofiara Ciała i Krwi. Jednak nie można czuć się lepszym tylko dlatego, że chodzi się na Tridentinę, to raczej do czegoś zobowiązuje. Więcej dążyć trzeba do bycia sługami sług niż czuć się jakąś elitą. Ja również mam wątpliwości do pomysłu kard. Kocha, jednak podobny miał kard. Sarah, a jemu ufam. Masza Trydencka to nadal mniejszość w Kościele. A gdyby tak msza zbliżona do Tridentiny z elementami NOM mogła uświęcać wszystkich katolików? Tylko pytam.
1 miesiąc temu / raf
 
W Kościele rzymskim łacińskim istnieje tylko jedna forma liturgiczna - Msza Święta w tradycyjnym rycie rzymskim.
1 miesiąc temu / Sal
 
Szatan już został wpuszczony do kościoła i niesamowicie mąci i otumania w inteligentny i przekonywujący sposób na miarę współvzesnych czasów.
1 miesiąc temu / Anna
 
To co do dzisiaj jest jeszcze jasne i proste, trzeba zamotać, zagmatwać, skomplikować. Wszystko dlatego żebyśmy całkowicie stracili orientację, abyśmy się zagubili. Niektórzy hierarchowie zachowują się tak jakby chcieli doprowadzić Kościół do kompletnego chaosu i fundamentalnego kryzysu.
1 miesiąc temu / Jazzz
 
@TZ Tymczasem w Wyznaniu Wiary: Wierzę w JEDEN Święty Powszechny i Apostolski Kościół.
1 miesiąc temu / Ryś
 
Modlitwa używana w NOM: "i doprowadź do pełnej jedności Kościół" jest jak najbardziej pożądana. Widzimy co się dzieje z Kościołem katolickim.
1 miesiąc temu / TZ.
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.