DZIŚ JEST:   17   PAŹDZIERNIKA   2019 r.

Św. Ignacego Antiocheńskiego, biskupa i męczennika
 
 
 
 

Kuriozalny hołd Watykanu oddany gwieździe rocka – Davidowi Bowie

Kuriozalny hołd Watykanu oddany gwieździe rocka – Davidowi Bowie
By ABC Television (eBay item photo front photo back) [Public domain], via Wikimedia Commons

Watykan - za pośrednictwem swojej gazety „L’Osservatore Romano”, a także przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Kultury kard. Gianfranco Ravasi - złożył hołd zmarłemu 10 stycznia br. gwiazdorowi rocka Davidowi Bowie. Reakcja ta zaskoczyła wielu wiernych.

 

Gazeta „L’Osservatore Romano” zamieściła artykuł poświęcony rockmanowi zatytułowany „Bowie. Nigdy niebanalny”, w którym opisano „dziedzictwo” Bowiego i jego wpływ na tysiące młodych osób na świecie. Wskazano – jak tłumaczono – pomimo „pewnych ekscesów” na jego „swoistą trzeźwość umysłu” i poszukiwanie Boga.

 

Watykański dziennik podkreślił, że przez pięćdziesiąt lat muzyki rockowej, artysta zdołał przekonać do swojej twórczości tysiące ludzi z różnych środowisk.

 

Zacytowano także słowa głowy kościoła anglikańskiego, abp Justina Welby. Dla duchownego muzyka Bowiego jest „osobistą ścieżką dźwiękową”.  - Pamiętam, jak siedziałem słuchając jego piosenek bez końca w latach 70., szczególnie rozpamiętując, kim był, co robił i jaki miał wpływ na innych – tłumaczył w BBC Welby. Dodał, że Bowie był „nadzwyczajną osobą”.

 

Włoski kardynał Gianfranco Ravasi, szef Watykańskiej Rady ds. Kultury, dołączył do znanych osobistości oddających cześć „niebanalnemu artyście” na Twitterze, gdzie zacytował hit Bowiego z 1969 r. pt. „Space Oddity”.

 

Gazeta liberalnych katolików „The Crux” podkreśla, że brytyjski gwiazdor rocka przez lata poszukiwał swojej „duchowości”. Przeszedł fazę fascynacji chrześcijaństwem w połowie lat 70., wydając album „Station to Station”, którego tytuł rzekomo miał nawiązywać do Drogi Krzyżowej. Bowie nagrywając ten album miał wówczas problemy z narkotykami.

 

W jednym z wywiadów, udzielonym w 2004 roku w tok show Ellen deGeneres, Bowie mówił o fascynacji buddyzmem tybetańskim, filozofią Nietzschego, satanizmem i chrześcijaństwem. Rok wcześniej pisał, że jest ateistą. W wywiadzie dla BeliefNet ubolewał, że „nie jest wystarczającym ateistą”. Tłumaczył, że doświadczenie życiowe, które ma za sobą uświadamia mu, iż Bóg jednak istnieje.

 

Bowie, artysta o niezwykle kontrowersyjnym wizerunku scenicznym, fascynujący się m.in. filmem, zagrał rolę Poncjusza Piłata w skandalicznym obrazie Martina Scorsese z 1988 r. pt. „Ostatnie kuszenie Chrystusa”, opartego na powieści Nikosa Kazantzakisa. Film został uznany przez amerykańskie pismo katolickie „Faith & Family” za jeden z „najbardziej antykatolickich filmów wszech czasów”.

 

Źródło: cruxnow.com

AS

DATA: 2016-01-12 15:11
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ulas Rock to muzyka diabelska .To nie żadna muzyka tylko ryk.Rock to bębny Szatana.
ponad 3 lata temu / Tomasz
 
@ulas Bez urazy, ale przekaz przykładowo tytułowego utworu z "Blackstar" jest prosty. David widocznie przed śmiercią nie owijał w bawełnę.. Każda sekunda tego klipu jest hołdem składanym złu. O czym tu dyskutować?
ponad 3 lata temu / Cyprian
 
do Jana- człowieku, zdaj sobie sprawę, że każdy w swoim życiu może zbłądzić, owszem w młodości interesował się magią, niekoniecznie czarną. Był pod wpływem narkotyków i zapewne miał sporo problemów również z własnym umysłem. Ale było to tak dawno i w sumie wszystko w jego życiu się zmieniło. Nigdy nie wypowiedział się że czci szatana, ani nic nie wskazywało że tak jest. Za to częściej odnosił sie że ze swojego doświadczenia nie może zaprzeczyć istnienie Boga. Powtarzasz parszywe plotki, są ludzi którzy przeczytają jakieś plotki i robią z tego własną ideologią. Proszę w końcu o link do źródeł twojej pseudo wiedzy. Oskarżać bez dowodów jest bardzo łatwo, w ten sposób mogę powiedzieć że jesteś marsjaninem, a skąd wiem bo wiem. Bez źródeł w ogóle nie marnuj mojego cennego czasu i nie mam zamiaru wchodzić w dalszą pustą dyskusję z człowiekiem któremu zawsze będzie wydawało się że wie i karmić się nienawiścią.
ponad 3 lata temu / ulas
 
@ulas - człowieku, albo nie chcesz tego wiedzieć, albo udajesz, że nie wiesz, kim naprawdę był bowie, kogo czcił, w jakich okultystycznych kręgach się obracał - zadaj sobie trud i zgłąb temat, a sam zobaczysz swojego kryształowego idola w innym świetle
ponad 3 lata temu / Jan
 
do ulas : wszędzie widzisz nienawiść, tylko nie w sobie, zaprawdę, godny pożałowania człowiek jesteś ! Może warto przyjrzeć się swojej wypowiedzi ? Nie wiem, kim jesteś, ale idealnie pasujesz mi na masona lub kogos o podobnej orientacji - a co oni wyprawiali w imię wolności i tolerancji, to masz przykład w xviii i xix stuleciu w wielu krajach (Francja, Włochy, Portugalia, Meksyk, Hiszpania, Niemcy etc.) - zatem nie pouczaj mnie, jaki mam być, tylko patrz raczej w swoje buty, panie dzieju
ponad 3 lata temu / leon
 
do Kelly - dlaczego uważasz papieża najgorszym tylko dlatego że ma w sobie najwięcej miłosierdzia ?
ponad 3 lata temu / ulas
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.