DZIŚ JEST:   30   MAJA   2020 r.

NMP Królowej Apostołów
Św. Joanny d'Arc
Św. Jana Sarkandra
 
 
 
 

Kuria warszawska: wyjaśnimy sprawę ks. Seniuka. Musi dojść do spotkania z kardynałem Nyczem

Kuria warszawska: wyjaśnimy sprawę ks. Seniuka.  Musi dojść do spotkania z kardynałem Nyczem

„Nasz Dziennik” publikuje wypowiedź rzecznika kurii warszawskiej, ks. Przemysława Śliwińskiego. Duchowny odniósł się do  sprawy wypowiedzi rektora warszawskiego kościoła Sióstr Wizytek ks. Aleksandra Seniuka podczas  Mszy św. w intencji Bronisława Komorowskiego.

Jak powiedział ks. Śliwiński kuria nie chce opierać się na doniesieniach medialnych dlatego, by wyjaśnić sprawę musi dojść do spotkania kapłana z kard. Kazimierzem Nyczem. Rzecznik nie potrafił jednak określić jego terminu.


Kurii warszawskiej chodzi o wyjaśnienie dwóch kwestii: pojawienia się „pewnego rodzaju narracji politycznej” podczas Mszy Świętej oraz czy „nie doszło przynajmniej do stworzenia wrażenia, tj. pewnego rodzaju dezawuowania słów biskupów, ponieważ to biskupi są odpowiedzialni za swoją misję, za swoje zadania, które w ostatnim czasie wykonywali”.


Mszę Świętą w intencji Bronisława Komorowskiego koncelebrowali księża Andrzej Luter, Kazimierz Sowa, Aleksander Seniuk i Stanisław Opiela. Ks. Luter zwrócił się też w kazaniu bezpośrednio do b. prezydenta RP Bronisława Komorowskiego mówiąc, że "dzisiaj dziękujemy za 5 lat jego prezydentury, za jego służbę w wolnej Polsce". - Dziękujemy mu za to "budowanie pomostów", za to, że nie "umywał rąk", za to, że otwierał się na innych ludzi, na inne poglądy, na inną wizję świata, na inną wizję człowieka, kierując się przy tym zawsze chrześcijańską intuicją i wiarą. Dziękujemy mu, że nie próbował budować Polski sterylnej - stwierdził kaznodzieja.


Na zakończenie Mszy głos zabrał również rektor kościoła wizytek ks. Seniuk. Wzruszony powiedział, że w ostatnim czasie prezydenta Komorowskiego "spotkało wiele niesprawiedliwości" a niektóre z nich zostały wypowiedziane również przez "ludzi Kościoła". - My nie jesteśmy episkopoi ale prezbiteroi i każdy na swoją miarę czuje odpowiedzialność za te niesprawiedliwości rzucane na Pana. To prawda, że nieraz w poczuciu bezsilności milczymy wtedy, kiedy trzeba wołać, że tak nie można, że tak nie mówi Ewangelia – stwierdził kapłan. Według niego przepraszał za wielu księży, według których ostatnio padło wiele słów raniących byłego prezydenta, a dotyczących jego wiary, sumienia i wierności Kościołowi. - Prosimy, wybaczcie nam i także tym wszystkim, którzy nie wiedzą, co czynią - powiedział.

 


Źródło: "Nasz Dziennik", PCh24.pl
luk
DATA: 2015-08-11 08:42
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Wydaje się, że zwlekanie bezterminowe z rozmową działa na niekorzyść sytuacji. Wygląda na ciche zamiatanie pod dywan. W sprawach tak ważnych działania winny być natychmiastowe. Przecież nie chodzi tu o rezerwacje samolotu, czy przerwanie urlopu (a choćby nawet!). Wezwanie na rozmowę winno być jak najszybsze!. Także publiczne wyjaśnienie sytuacji i podjęcie decyzji. Ks. Sowa drwi sobie z kapłaństwa, występował wielokrotnie w telewizji w programie redaktora naczelnego półpornograficznego pisma... Kim jest ten kapłan, komu podlega, gdzie pracuje, w jakiej jest spółce państwowej?
ponad 4 lata temu / Stan Poznań
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.