26 lipca 2019

Czarnogórskie wojsko w pełni zintegrowane z NATO. Militarny potencjał sojuszu jednak nie wzrośnie

(Zdjęcie ilustracyjne. FOT.:Petty Officer 3rd Class Christopher Gaines, U.S. Navy [Public domain])

Najmłodszy członek sojuszu zakończył proces integracji z NATO. Prezydent Czarnogóry Milo Đukanović zapowiedział, że jego kraj będzie teraz wspierał Macedonię Północną w jej drodze do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Podczas wtorkowej (23 lipca) wizyty w Czarnogórze dowódcy NATO ds. transformacji Andrea Lanata nastąpiło podpisanie deklaracji o zamknięciu procesu integracji sił zbrojnych Czarnogóry z NATO. Ze strony czarnogórskiej deklarację podpisał szef Sztabu Generalnego Armii Czarnogóry Dragutin Dakić.

Lanata podkreślał osiągnięcie przez czarnogórskie wojsko poziomu pełnego profesjonalizmu i szybkie dostosowanie się do standardów natowskich. Prezydent Czarnogóry Milo Đukanović zadeklarował, że jego kraj nadal będzie prowadził politykę „otwartych drzwi” wobec innych państw bałkańskich, choć z nazwy wymienił tylko Macedonię Północną, którą od Czarnogóry dzieli Kosowo, nieuznawane przez część członków NATO za państwo.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Najmłodszy członek NATO jest jednocześnie najsłabszym ogniwem sojuszu. W rankingu Global Firepower, oceniającym potencjał militarny 137 państw świata, Czarnogóra zajmuje dopiero 119 miejsce. Personel wojskowy podległy gen. Dragutinowi Dakićowi szacowany jest na ok. 2 tys. osób, 9 śmigłowców i 26 opancerzonych wozów bojowych. Czarnogórskiego nieba strzegą samoloty innych państw – członków NATO, a kraj ten nie ma również na wyposażeniu armii ani jednego czołgu.

Czarnogóra, kończąc proces integracji z NATO osłabiła przede wszystkim rosyjskie polityczne wpływy na Bałkanach, gdzie jako sojusznika Moskwy wymienia się już tylko Serbię. W struktury Sojuszu Północnoatlantyckiego (poza Grecją, która przystąpiła do NATO w 1952 roku) wchodziły kolejno: Bułgaria, Rumunia i Słowenia (2004 rok) oraz Albania (2009 rok). Dopiero w 2017 roku 29. członkiem NATO została Czarnogóra, w której opór przeciwko „zdradzie Serbii” budowała cerkiew prawosławna związana z Serbią.

 

Od czasu rozpadu Związku Państw Serbii i Czarnogóry w 2006 roku nasiliły się tendencje do odłączenia się Cerkwi czarnogórskiej od serbskiej Cerkwi prawosławnej, które mocno poparł niedawno prezydent Milo Đukanović. Obecnie poza strukturami NATO na Bałkanach pozostają już tylko Serbia, Bośnia i Hercegowina, Macedonia Północna oraz Kosowo.

 

Źródła: Al Jazeera Balkans / Global Firepower / Total Montenegro News
Jan Bereza

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 127 964 zł cel: 300 000 zł
43%
wybierz kwotę:
Wspieram