DZIŚ JEST:   22   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Salome
Św. Jana Pawła II
 
 
 
 

Kulisy akcji „Wyrzućmy konwencję gender z Polski!”. Dołącz do protestu!

Kulisy akcji „Wyrzućmy konwencję gender z Polski!”. Dołącz do protestu!

Akcję społeczną na rzecz wypowiedzenia przez Polskę konwencji stambulskiej prowadzimy już drugi rok, mobilizując opinię publiczną do sprzeciwu wobec tego traktatu. Uznaliśmy za nasz obowiązek powiedzieć Polakom prawdę o zapisach tej szkodliwej konwencji: o jej podłożu ideowym zaczerpniętym z postulatów radykalnego nurtu feministycznego, o jej preambule i artykułach, w których przemyca się do polskiego porządku prawnego kategorię płci społeczno-kulturowej, która neutralizuje, jeśli nie neguje (sic!), płeć biologiczną jako główny wektor egzekwowania prawa w sprawach dotyczących przemocy domowej - mówi dr Paweł Momro, koordynator akcji „Wyrzućmy konwencję gender z Polski!”.

 

W sprawie konwencji niemal wszystko od początku brzmiało jak groteska. Po pierwsze, samą umowę, która ma rangę wyższą od polskiego ustawodawstwa i tak naprawdę podlega tylko zapisom konstytucji i innych traktatów międzynarodowych, przyjął rząd PO-PSL i w pośpiechu przed upływem swojej prezydenckiej kadencji ratyfikował Bronisław Komorowski.

 

Po drugie, od początku kontrowersje wywołał sposób przełożenia konwencji na język polski. O niespójności krajowego brzmienia z anglojęzycznym oryginałem napisano już wiele, ale – co kluczowe w tej kwestii – Polskę jako państwo obowiązuje wersja oryginalna.

 

Po trzecie, już pobieżna lektura tego traktatu pozwala stwierdzić, że napisany został niemalże „na kolanie” i pod dyktando politykierów. Preambuła pełna jest pojęć, które później nie padają w treści poszczególnych artykułów, nawet w miejscach, w których przedmiotowo odnoszą się do tego samego. Odnajdujemy w konwencji potężną pulę pojęć nieostrych, niedookreślonych, które podatne są na dalsze ingerencje polityków, jak np. „odpowiednie strategie”, „bez zwłoki”, „specyficzne potrzeby”, „odpowiednie i łatwo dostępne schroniska” itd.

 

Szczytem absurdu jest też określenie – i to już w artykule 2 – kobiet jako wyłącznych ofiar przemocy ze względu na płeć. Twórcy konwencji chcą zatem wmówić społeczeństwom Europy, że kobiety bije się dlatego, że są kobietami i że z tej samej (jakby nie patrzeć bezsensownej) przyczyny ofiarą przemocy nie może być mężczyzna.

 

Konwencja stambulska, jak przystało na akt rangi międzynarodowej, pretenduje do roli narzędzia kalibrującego z jednej strony orzecznictwo sądowe w państwach-sygnatariuszach, a z drugiej strony – system edukacji i oświaty. To szczególnie istotne zagrożenie dla polskiego społeczeństwa i pozycji w nim rodziny, o czym należy szeroko informować i przypominać. Żadnych gwarancji ochrony wobec tej ideologicznej ofensywy nie dają rządy formacji uważających się za konserwatywne i chroniące prawa rodzin – każda zmiana władzy politycznej rodzi bowiem ryzyko uruchomienia potężnej lawiny biurokratyczno-sądowej, która uderzy w pierwszej kolejności w polskie rodziny.

 

To tylko kilka z szerokiego katalogu powodów (które precyzyjniej nakreśliły m.in. publikacje Instytutu Ordo Iuris), dla których niezbędne jest pilne wypowiedzenie przez Polskę tej szkodliwej konwencji. Dlatego też jako Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi, uznając za daremne dalsze oczekiwanie na realizację obietnic czołowych polityków PiS sprzed wyborów w 2015 roku, podjęliśmy inicjatywę poinformowania społeczeństwa o zagrożeniach związanych z konwencją i zarazem zmobilizowania dużej liczby obywateli do czynnego przeciwstawienia się jej rządom nad Wisłą.

 

Na domenie zatrzymajgender.pl postawiona została strona z petycją kierowaną do Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego oraz Prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Napisaliśmy w niej otwarcie: „Oczekuję, że wypełnią Państwo swoją przedwyborczą obietnicę i wypowiedzą konwencję stambulską. Są Państwo to winni zarówno tym, którzy oddali swój głos na Prawo i Sprawiedliwość, jak i milionom Polaków, którym leży na sercu przyszłość naszej Ojczyzny”. Do sierpnia 2020 roku petycję tę podpisało i wysłało drogą elektroniczną ponad 53 tysiące osób.

 

Masowy sprzeciw wobec konwencji stambulskiej, a także przebicie się z naszą akcją do niektórych ośrodków medialnych głównego nurtu, nie skłoniło rządzących Polską do podjęcia jakiejkolwiek inicjatywy w kierunku jej wypowiedzenia. Przeciwnie, otrzymaliśmy wiosną 2019 roku lakoniczną informację od ministra Adama Lipińskiego, iż rząd nie planuje uruchomienia takiej procedury (o czym pisał portal PCh24.pl).

 

Postanowiliśmy, że się nie poddamy. Pod adresem zatrzymajgender.pl/apel ruszyła kolejna petycja – tym razem do posłów z ówczesnych frakcji parlamentarnych PiS, PSL, Kukiz 15 i Konfederacji. W krótkim czasie podpisało ją kilkadziesiąt tysięcy osób. Domagamy się w niej zaskarżenia konwencji stambulskiej do Trybunału Konstytucyjnego pod zarzutem jej niezgodności z Konstytucją RP. Byliśmy bowiem przekonani, że wyrok sądu konstytucyjnego usunie z Polski szkodliwą konwencję szybciej niż mogą to uczynić politycy.

 

Te nadzieje przez blisko 1,5 roku okazały się niespełnione. Z każdym kolejnym miesiącem coraz poważniejsze są wątpliwości odnośnie zdolności Trybunału do radzenia sobie z wyzwaniami ustrojowymi, jakie stawia przed nim rzeczywistość. Nawet jeśli wniosek o zbadanie konstytucyjności – ostatecznie zapowiedziany nie przez posłów, ale przez premiera Morawieckiego – trafi na wokandę organu kierowanego przez Julię Przyłębską, to może on podzielić los 90 podobnych spraw, które… czekają na rozpatrzenie i nie wiadomo właściwie, czy i kiedy doczekają się rozstrzygnięcia.

 

Mamy więc sytuację, w której obóz rządzący, który po trzech wyborczych wiktoriach w latach 2019-2020, nie musi prowadzić kampanii wyborczej, robi bardzo wiele, by konwencji stambulskiej nie wypowiedzieć. Blisko 100 tysięcy podpisów pod petycjami w tej sprawie nie doprowadziło nas jeszcze do celu. Wiemy jednak, że wielu władnych ludzi, w tym blisko połowa rządu, zdecydowanie nam sprzyja. Wiemy też, że okazji do realizacji naszego postulatu nie będzie brakować, choćby z uwagi na coraz bardziej agresywne i brutalne poczynania skrajnej lewicy, czy też w wyniku tlących się konfliktów wewnątrz Zjednoczonej Prawicy, których ledwie pojedynczym symptomem była wiosenna wolta Jarosława Gowina.

 

 

not. TF

 

Czytaj także:
DATA: 2020-08-17 05:48
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@tak tylko A o jakie dokładnie chodzi szczegóły? Proszę mnie oświecić
2 miesiące temu / Ja
 
PiS ma tchórza za kołnierzem. Mk
2 miesiące temu / Zbigniew
 
@Janka - w szczegółach, jak to zwykle bywa - diabeł tkwi. Ot co, Droga Pani.
2 miesiące temu / tak tylko
 
tak przy okazji, a co z funkcją rzecznika praw obywatelskich ?
2 miesiące temu / tak tylko
 
przeczytałam ten dokument ,także to drobnym drukiem ,nie rozumiem dlaczego protestujecie ,jest uniwersalny i każdy kraj ma wybór co zastosować jeśli chodzi o szczegóły
2 miesiące temu / janka
 
co mysli o tym PIS to pokazal Morawiecki i tak jest ze wszystkim jak to sie mowi przed wyborami sa sami zlotousci zadnych zludzen oczekiwan to oszusci kameleony Polacy sa nieustannie cwiczeni i tak ma byc az do Wiecznosci wiecej dowodow? juz oni nawet blyskawicznie prawo zmieniaja o bezkarnosci dla siebie wstecz i na przyszlosc Tak postepuje tylko okupant zloczynca TAKIEJ UTRWALONEJ WLADZY sie nie oddaje
2 miesiące temu / zbigniew
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.