DZIŚ JEST:   15   STYCZNIA   2021 r.

Św. Pawła, pustelnika
Św. Arnolda Janssena
 
 
 
 

KUL: rzecznik dyscyplinarny oceni wypowiedzi ks. Wierzbickiego dotyczące nauczania Kościoła

KUL: rzecznik dyscyplinarny oceni wypowiedzi ks. Wierzbickiego dotyczące nauczania Kościoła
Ks. prof. Alfred Wierzbicki. FOT.:Tv KUL - telewizja dla Ciebie!/YouTube

Ocenie rzecznika dyscyplinarnego podlegać mogą m.in. te publiczne wypowiedzi ks. dr. hab. Alfreda Wierzbickiego, które odnoszą się do nauczania Kościoła i oficjalnego stanowiska Konferencji Episkopatu Polski w kwestii LGBT+ - poinformował Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II.

 

KUL podkreślił na Twitterze, że jako katolicka szkoła wyższa kieruje się bowiem przepisami prawa powszechnego, ale i prawa kanonicznego, którym to przepisom ks. dr hab. Alfred Wierzbicki, jako ksiądz i nauczyciel zatrudniony na wydziale kościelnym, również podlega i których zobowiązany jest przestrzegać. Kolegium Rektorskie KUL zaznaczyło w wydanym stanowisku, że wypowiedzi ks. Wierzbickiego są traktowane przez władze uczelni jako działania szkodzące misji KUL. „Kolegium Rektorskie odcina się od tych słów i apeluje, aby nie traktować ich jako stanowiska uniwersytetu" - czytamy w komunikacie.

 

Ks. dr hab. Alfred Wierzbicki w wrześniowym wywiadzie m.in. dla Onet.pl ocenił stanowisko Konferencji Episkopatu Polski dot. LGBT+, przyjęte pod koniec sierpnia na Jasnej Górze podczas Zebrania Plenarnego. Powiedział, że „dokument biskupów wygląda jakby był pisany na księżycu, a nie w Polsce, gdzie prześladowani są na tym tle ludzie”. Według ks. Wierzbickiego, „zamiast powtarzać ciągle, że homoseksualizm jest grzechem, Kościół powinien być bardziej ostrożny”.

 

Mówiąc o stanowisku KEP w TVN24, ks. Wierzbicki ocenił, że „tam są tak zagmatwane wywody, że niewiele jest jasności”. W rozmowie z portalem Tvn24.pl ks. Wierzbicki podkreślał, że „Kościół jest jednoznaczny: homoseksualizm jest złem”. „Zastanawiam się jednak, czy nie powinniśmy zrewidować tego poglądu” – dodał. „Mógłbym zaakceptować związki partnerskie, które dotyczą przecież nie tylko osób homoseksualnych. Czy uderzyłoby to w rodzinę? Uważam, że nie” – zaznaczył.

 

W krytykowanym przez ks. Wierzbickiego stanowisku biskupi zaznaczają, że Kościół jest otwarty na dialog z każdym „człowiekiem dobrej woli”, szukającym prawdy. Jako wzór takiej postawy podają papieża Franciszka, który „spotyka się z osobami identyfikujących się z LGBT+, wyciąga do nich życzliwie rękę, wyraża zrozumienie dla skłonności, ale jednocześnie nie unika jasnego przedstawienia nauki Kościoła na temat ideologii gender oraz praktyk przeciwnych naturze i godności człowieka zawartej w jego oficjalnych dokumentach i syntetycznie przedstawionej w Katechizmie Kościoła Katolickiego”.

 

KEP podkreśla też, że obowiązek szacunku dla osób związanych z ruchem LGBT+ nie oznacza bezkrytycznego akceptowania ich poglądów. W Statucie KUL widnieje zapis, że "Realizacja zasady wolności nauki powinna pozostawać w zgodzie z Objawieniem i nauczaniem Kościoła".

KAI

Czytaj także:
DATA: 2020-10-04 12:07
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Alfred Wierzbicki ks. dr. hab. nauk gender w KUL. To jest przejaw słabości autorytetu, upadku i faktycznie istniejących silnych podziałów. Potrzebny jest nowy Kościół z niezminną nauką nie mającą nic wspólnego z wszelkimi przejawami modernizmu. Mutacje i deformacje Kościoła niezależnie od tego jak bardzo są nowoczesne są przejawami podkopywania fundamentów Kościoła. Modernizm to zaraza niszcząca wszelkie aspekty duchowości i rozumu człowieka.
3 miesiące temu / Robi
 
Żyję nadzieją że nie masz racji. W Kościele są wszyscy równi, jak przypuszczam. Ale w hierarchii to już raczej nie. Ale kryżysz...
3 miesiące temu / @Krskusik
 
Moim skromnym zdaniem takim przypadkiem powinien się zająć sąd kanoniczny w pierwszej kolejności, a nie rzecznik dyscyplinarny.
3 miesiące temu / Damian
 
Czy ktos potrafi odpowiedzieć mnie, prostemu katolikowi, jak to możliwe, że rzymskokatolicki kapłan mówi wprost, iż sodomia nie jest grzechem??? Co się stało po drodze historii Kościoła, że jego słudzy głoszą takie zgorszenie??? Nie potrafię tego zrozumieć ale i nawet nie chce. Kto się czuje prawdziwie katolikiem ten musi wytrwać w prawdzie i w miłości. Musimy mieć świadomość że grzech jest grzechem i nic tego nie zmieni. To nie ludzie określili co jest źle a co nie, nie ludzie stworzyli dekalog. To Bóg prawdziwy i wszechmocny dał nam przykazania jako drogowskazy prowadzące do Królestwa Niebieskiego. I tak jak jadąc samochodem nie respektujesz znaków i przepisów to albo zapłacisz mandat albo spowodujesz wypadek z różnym skutkiem, tak samo nie kierując się w życiu przykazaniami,Słowem Bożym, sumieniem, zobaczysz z drogi i do Królestwa nie dotrzesz. Wtedy będzie płacz i zgrzytanie zębów. Tylko że to wszystko powinno być mówione na homiliach, w kościele, A nie tu... grzech jest grzech
3 miesiące temu / Ślązak
 
?Biada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze, obłudnicy, bo obchodzicie morze i ziemię, żeby pozyskać jednego współwyznawcę. A gdy się nim stanie, czynicie go dwakroć bardziej winnym piekła niż wy sami. Biada wam, przewodnicy ślepi
3 miesiące temu / kali33
 
ZERO DATKÓW NA KUL Z MOJEJ STRONY DOPUKI DOPUTY BĘDZIE TAM "NAUCZAŁ" ks Wierzbicki i jemu podobni !
3 miesiące temu / bodek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.