DZIŚ JEST:   20   WRZEŚNIA   2020 r.

XXV Niedziela zwykła
Św. Andrzeja Kim Taegon
Św. Pawła Chong Hasang
 
 
 
 

KUL: Kongres otwarty na piewców komunizmu

KUL: Kongres otwarty na piewców komunizmu
fot. Bartlomiej Kudowicz/FORUM

W Lublinie odbył się IV Kongres Kultury Chrześcijańskiej. Obecność kilku osób pośród zaproszonych gości mogła wprawić w zdumienie. Organizatorzy poprosili m. in. o wygłoszenie wykładu prof. Zygmunta Baumana. W debacie o "wierze i niewierze" wzięli zaś udział dziennikarze salonowych mediów.

 

„Wiara i niewiara w życiu Polaków” - pod takim hasłem odbyła się Debata Dwóch Ambon podczas Kongresu Kultury Chrześcijańskiej w Lublinie. Ambona zwana też kazalnicą – to w budownictwie sakralnym miejsce służące kapłanom do czytania tekstów liturgicznych i głoszenia kazań. Z ambony płyną do wiernych słowa samego Boga. Jak zatem można nazwać tak debatę, w której dyskutują dziennikarze? I to reprezentujący niemal ten sam punkt widzenia. Do debaty organizatorzy zaprosili redaktora Macieja Stasińskiego z „Gazety Wyborczej” i Adama Szostkiewicza z „Polityki”. Już sam dobór gości budzi zdumienie, jak bowiem ma dojść do debaty, zakładającej różnorodność opinii między przedstawicielami tegoż samego środowiska? W nawiązaniu do hasła spotkania „Wiara i niewiara w życiu Polaków” można pokusić się o wątpliwość - gdzie reprezentowana jest wiara?

 

W Kongresie Kultury Chrześcijańskiej wziął także udział prof. Zygmunt Bauman, który wygłosił wykład pt. "Postmodernistyczny obraz człowieka w społeczeństwie. Gdzie źródła nadziei na lepszą przyszłość?".


Czym kierowali się organizatorzy zapraszając na kongres mający w nazwie słowo chrześcijański, osobę o tak kompromitującym życiorysie? Major Bauman, mimo iż obecnie jest przedstawiany jako mistrz słowa i badacz postmodernizmu o fizjonomii brytyjskiego dżentelmena, ma w swoim życiorysie działalność, którą żaden dżentelmen nie powinien się zajmować. W latach 1945–1953 był oficerem Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Struktura, choć ubrana w mundury wojskowe, z wojskiem miała niewiele wspólnego. Była bowiem zbrojnym ramieniem partii komunistycznej utworzonym na wzór wojsk NKWD, służącym ujarzmianiu Polaków. W latach 1945–1948 Bauman był agentem (kategorie: informator i rezydent) Informacji Wojskowej pseudonim „Semjon”. Współpracę rozwiązano prawdopodobnie ze względu na przebieg kariery Baumana, który w 1948 r. był już majorem i członkiem kierownictwa Zarządu Politycznego KBW. Hipotezę taką jednoznacznie potwierdza sposób potraktowania dokumentacji agenta pseudonim „Semjon”. W dniu 6 sierpnia 1948 r. funkcjonariusze Informacji Wojskowej w jego obecności zniszczyli sporządzone przez niego w 1945 r. zobowiązanie do współpracy. Bauman wielokrotnie zwracał uwagę na swoje wieloletnie przywiązanie do ideałów komunizmu i socjalizmu.

 

Do najbardziej haniebnych wypowiedzi Baumana należą te, porównujące żołnierzy powojennego antykomunistycznego podziemia do terrorystów i w tych kategoriach przedstawiające walkę z nimi komunistycznych władz.  


Promowanie dialogu jako remedium na wszelkie dolegliwość świata współczesnego staje się groźną obsesją. Tym bardziej, że z dialogu tego wykluczani są katolicy, jako przedstawiciele „aksjologicznego imperializmu”. Do dialogu dopuszczani są za to wczorajsi piewcy „przodującego ustroju”, którzy nie tylko piórem ale i kolbą potrafili wbijać do głowy przekonanie o słuszności komunizmu.

 

 

Źródło: ipn.gov.pl, kongres.lublin.pl

luk


DATA: 2012-10-01 13:20
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jeśli by zastosować logikę tow. Baumana, to wyjdzie na to, że żydowscy powstańcy w gettcie warszawskim też byli terrorystami. Toż przecież zbrojnie zaatakowali niemieckie władze, wojsko i SS. Obrzydliwy terroryzm w najczystszej postaci. Brrr.
ponad 7 lat temu / jk
 
Dla równowagi powinni zaprosić także jakiegoś byłego SS-mana.
ponad 7 lat temu / jk
 
cokolwiek bauman robił 30, czy 50 lat temu nie zmienia faktu, że jest jednym z twórców koncepcji postmodernizmu i legendą światowego formatu z dziedziny filozofii, socjologii. postacią, która osiągnęła w swojej dziedzinie szczyt, co zresztą zostało docenione. Ilość nagród, publikacji, zaproszeń - mówi sama za siebie. Dla prowincjalnego KUL-u to zaszczyt gościć taki intelekt.
ponad 7 lat temu / mija
 
studiowałem tam 25 lat temu filozofię, ale po tym co ostatnio tam się dzieje moje dzieci studiować tam nie będą
ponad 7 lat temu / leos
 
KUL już nie chyli się ku upadkowi. On już upadł. A niejaki Bauman rzeczywiście wygląda na przedstawiciela niesłowiańskiej nacji (jak trafnie zauważył darek)...
ponad 7 lat temu / krzysztof_gps
 
I dlatego moje dzieci nie będą studiowały na KUL-u !!! Teraz to dno , a nie prawdziwy Uniwersytet!!! Sprzedawczyki !!!
ponad 7 lat temu / KAren
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.