DZIŚ JEST:   20   LISTOPADA   2019 r.

Św. Rafała Kalinowskiego
Św. Feliksa Walezjusza
 
 
 
 

Kucharczyk: Wiara a słaby rozum. Czyli czego Maciej Musiał robić nie powinien [OPINIA]

Kucharczyk: Wiara a słaby rozum. Czyli czego Maciej Musiał robić nie powinien [OPINIA]
Fot. Mateusz Wlodarczyk/FORUM

Pewien młody aktor – celebryta, aktywny na polu upowszechniania pamięci o „żołnierzach niezłomnych” i nie wstydzący się przyznawania się do wiary katolickiej, wsparł ostatnio sodomski marsz w Warszawie publikując na portalach społecznościowych swoją podobiznę z tęczowym znakiem spółdzielni rolniczych (copyright prezes PSL W. Kosiniak – Kamysz) i opatrzoną stosownym napisem „Love is love” (Miłość to miłość).

 

Na pytania internautów jak godzi afirmowanie sprawy tęczowych „spółdzielców” ze swoją wiarą, młody aktor – celebryta odparł, że nie ma tutaj najmniejszego problemu, bo „wiara uczy szacunku do innych ludzi” i tego uczył też św. Jan Paweł II, którego rzeczony aktor – celebryta przecież bardzo szanuje i poważa. Tuż przed marszem „spółdzielców” prowadził przecież koncert na Placu Piłsudskiego poświęcony upamiętnieniu czterdziestej rocznicy pierwszej pielgrzymki Papieża do Ojczyzny.

 

Zostawmy na boku komentarze hejterów wskazujących, że bez akcesu do ruchu „spółdzielców” młody aktor – celebryta nie miałby szans na lukratywne kontrakty reklamowe lub nowe role w Netfliksie. Czegóż to nie wymyślą złe języki ludzkie! Są nawet tacy zapiekli w swojej nienawiści do ruchu „spółdzielni” rolno – spożywczych, którzy twierdzą, że dzisiaj tęczowa koszulka umieszczona na internetowym profilu pełni tą samą rolę, co czterdzieści lat temu paradowanie w czerwonym krawacie ZSMP lub status członka – kandydata PZPR: otwarcie drzwi do szybkiej, sowicie opłacanej kariery. A podobno – mówią hejterzy – ruch „spółdzielczy” jest szczególnie mocno obecny w show biznesie.

 

Pozostawiając na boku domysły i komeraże, warto odwołać się do słów samego aktora – celebryty, który po pierwsze utożsamił ciepłe uczucia, jakie żywią do siebie członkowie ruchu „spółdzielczego” z miłością, pomylił tolerancję z afirmacją (nie trzeba nosić tęczowej koszulki, by być tolerancyjnym wobec „spółdzielców”, tj. przyjmować postawę: niech robią w zaciszu swoich domów to, czego „nawet nie godzi się opisywać”) oraz szacunek z pobłażliwością. Zapomniał, a może nie wiedział, że „spółdzielcy” (ba, nie tylko oni) potrzebują ze strony ludzi wierzących przede wszystkim miłosierdzia. Najważniejsze zaś są uczynki miłosierne względem duszy. A pierwszy z nich mówi coś o pouczaniu i upominaniu błądzących. Wyobraźmy sobie tysiące ludzi w t-shirtach z napisem „Pędzimy do przepaści. A co tam!”, którzy istotnie w pląsach zbliżają się do urwiska, a my w ramach tolerancji i szacunku do nich zakładamy podobną koszulkę, tyle, że roztropnie stoimy z boku. Hmm, jak by to nazwać? Kabotyństwo, tchórzostwo, głupota?

 

A propos tej ostatniej. Skoro młody aktor – celebryta powołuje się na św. Jana Pawła II, warto wydobyć na światło dzienne przysypaną przez zwałowiska przechodzącej obecnie przez Kościół „rewolucji czułości” (kard. W. Kasper) encyklikę „Fides et ratio” świętego papieża. Ponad dwadzieścia lat temu zwracał on uwagę, że jednym z symptomów współczesnego kryzysu dotykającego życie duchowe oraz intelektualne Kościoła jest „zubożenie zarówno wiary jak i rozumu” oraz osłabienie „ich wzajemnych odniesień”. Dodawał zaraz: „Wiara, pozbawiona oparcia w rozumie, skupiła się bardziej na uczuciach i przeżyciach, co stwarza zagrożenie, że przestanie być propozycją uniwersalną. Złudne jest mniemanie, że wiara może silniej oddziaływać na słaby rozum; przeciwnie, jest wówczas narażona na poważne niebezpieczeństwo, może bowiem zostać sprowadzona do poziomu mitu lub przesądu. Analogicznie, gdy rozum nie ma do czynienia z dojrzała wiarą, brakuje mu bodźca, który kazałby skupić uwagę na specyfice i głębi bytu” (Fides et ratio, 48).

 

W tym samym fragmencie swojego dokumentu Ojciec Święty pisał, że „odpowiedzią na odwagę wiary musi być odwaga rozumu”. Odwołując się do wcześniejszego cytatu, można powiedzieć, że odwaga słabego rozumu może wieść na rozmaite manowce. Nawet do ruchu wielkomiejskich „spółdzielców”.

 

Grzegorz Kucharczyk


DATA: 2019-06-17 14:53
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
24
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Gdy nie zupełnie wiadomo dokładnie o co chodzi to najwyraźniejszy znak że chodzi o kasę.
4 miesiące temu / Niktoś
 
????
5 miesięcy temu / Edyta
 
Kiedyś w moim podręczniku od j. polskiego dla klas zawodowych był taki artykuł a właściwie przedruk artykułu na temat charakteru Macieja Musiała. Tam pisze, że jako 15-letni chłopak najczęściej słuchał grunge'u i metalu i malował po ławkach znak anarchii. Trochę w niego anarchii jest, nie powiem, ale na co komu zważać że tylko ludzie z zawodówek oglądają ten "hmm" serial pt. "Rodzinka.pl"? Przecież od dawna o tym się mówiło, także na łamach Państwa portalu, że ta telewizyjna produkcja to słabość produkcyjna i kpina z podstawowego, tradycyjnego modelu rodziny. Nawet p. Kurskiego mi nie żal, że on sam jakby mógł, na zlecenie Morawieckiego też by popierał związki jednopłciowe, albo bigamię. Bo to co sobą promuje ta / dana / inna np. skreślić telewizja to jedna kloaka, jeden bubel. A anarchizm chyba się nie ograniczał do buntu przeciwko mass mediom, czyż nie?
5 miesięcy temu / g12
 
Współcześni marksiści chcą dojść na sodomitach do władzy, a później z zimną krwią będą ich......
5 miesięcy temu / Kowalski
 
Z przykazaniami się nie dyskutuje. Skoro Bóg uznaje coś za grzech - to nim jest. Wielu ludziom trudno to zrozumieć. Tak jakby uważali, że niektórych Pan Bóg zwalnia z jakiś przykazań. Wielu nie bierze ślubu kościelnego, bo wydaje im się.... no co właściwie? Że mają jakąś specjalną taryfę ulgową od grzechów ciężkich? Diabeł miesza w głowach....
5 miesięcy temu / to ciężko zro
 
Chodzi o realistyczny model społeczeństwa . Ten model umożliwi np. wyjaśnienie , jak dokonuje sie dechrystianiazacja . Wtedy mozna pokusić się o spostrzeżenie , że prości ludzie podążają za osobami pełniącymi role przywódczą . Próba dotarcia do nich nie powinna polegać na formułowaniu racjonalnego komunikatu do każdego z nich z osobna , bo to jest jałowe . Potrzebne jest rozwiązanie problemu komunikacji między przewodnikiem a stadem .
5 miesięcy temu / Mirek
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.