DZIŚ JEST:   08   SIERPNIA   2020 r.

Św. Dominika Guzmana
Św. Emiliana, biskupa
Św. Zefiryna z Malii
 
 
 
 

Kubańscy duchowni domagają się od Raula Castro „wyborów w wolności”

Kubańscy duchowni domagają się od Raula Castro „wyborów w wolności”
REUTERS/Carlos Garcia Rawlins

Trzej katoliccy księża na Kubie zaapelowali do prezydenta Raula Castro o „wybory w wolności”. W swym liście otwartym, księża piętnują „nieobecność państwa prawa”. Skrytykowali również wieloletnią dominację w polityce Partii Komunistycznej, co uniemożliwiało wysłuchanie innych koncepcji.

 

Księża Castor Jose Alvarez de Devesa, Jose Conrado Rodriguez Alegre i Roque Nelvis Morales ogłosili swój apel z okazji 20. rocznicy kazania, jakie wygłosił papież Jan Paweł II w Santiago de Cuba 24 stycznia 1998.

 

Duchowni podkreślili, że poprzez instytucjonalizację partii komunistycznej jako jedynej siły politycznej, nigdy nie pozwolono na wysłuchanie również innego głosu. „Ten totalitarny styl przesiąknął przez wszystkie warstwy społeczeństwa” – podkreślają i dodają, że skutkiem tego jest to, że Kubańczycy nie mają odwagi publicznie wyrażać swego zdania. „Kubańczycy wiedzą, że nie mają wolności słowa, są ostrożni jeśli chodzi o mówienie o tym co myślą i czują, bo żyją w strachu” - napisali duchowni.

 

86-letni prezydent Kuby Raul Castro kończy swoje urzędowanie i w wyborach, które odbędą się za kilka tygodni. Rodzony brat komunistycznego przywódcy Fidela Castro nie będzie już kandydował na kolejną kadencję i zdecydował o przejściu na polityczną emeryturę. Kubańskie Zgromadzenie Narodowe, 19 kwietnia będzie wybierać Radę Państwa, która z kolei wyznaczy następcę Raula Castro. Zabroniona oficjalnie opozycja w komunistycznym państwie jednopartyjnym nie będzie mogła mieć żadnego wpływu na wybory.

 

 

Źródło: KAI, PCh24.pl

WMa

 

 

 

 


DATA: 2018-01-26 17:23
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Oho, już w to uwierzę, że familia Castro odpuści sobie Kubę...
ponad 2 lata temu / Anatol
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.