DZIŚ JEST:   11   SIERPNIA   2020 r.

NMP Świętolipskiej
Św. Klary, dziewicy
Św. Zuzanny, męczennicy
 
 
 
 

Kuba: zmiany, które nic nie zmienią. Komunistyczny dyktator odchodzi, system zostaje

Kuba: zmiany, które nic nie zmienią. Komunistyczny dyktator odchodzi, system zostaje
fot. By Roosewelt Pinheiro/ABr [CC BY 3.0 br (https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/br/deed.en)], via Wikimedia Commons

Raul Castro zdecydował o przejściu na emeryturę. Nowym prezydentem Kuby został Miguel Diaz-Canela, dotychczasowy wiceprezydent. To pierwszy kubański dyktator od 60 lat spoza rodziny Castro.

 

Zgromadzenie Narodowe Władzy Ludowej Kuby przeprowadziło wybory do Rady Państwa. Na jej czele stanął 57-letni Miguel Diaz-Canela. Raul Castro, który pełnił obowiązki prezydenta, już w zeszłym roku zdecydował o odejściu na emeryturę. Pozostał jednak przy władzy, aby walczyć ze skutkami klęski powstałej po uderzeniu huraganu Irma.

 

Miguel Diaz-Canela – prawa ręka Raula – dotychczas pełnił obowiązki wiceprezydenta kraju. W działalność komunistyczną był zaangażowany od samego początku kubańskiej rewolucji. W swojej karierze politycznej pełnił też obowiązki ministra edukacji. Mimo to, część komentatorów zmiany na Kubie odczytuje w kategoriach nadchodzących reform i otwarcia na dialog z USA.

 

Sytuacja Kubańczyków jest dramatyczna. 95 proc. zdobycie jedzenia określa jako „trudne” lub „bardzo trudne”. 87 proc. stwierdza, że ceny towarów wzrosły, zaś pensje pozostały na tym samym poziomie. Ponad połowa Kubańczyków zarabia 28 dolarów miesięcznie. Z internetu korzysta 44 proc. mieszkańców wyspy. Nie wszystkich na to stać, gdyż za godzinne połączenie cena wynosi dolara.

 

Raul Castro – brat Fidela, przejął rządy w 2008 roku na skutek pogorszenia się stanu zdrowia swojego brata. Teraz Raul nie wycofuje się całkowicie życia politycznego. Pozostanie przewodniczącym Partii Komunistycznej.

 

 

Źródło: Gazeta Polska Codziennie / bankier.pl / tvp.info

PR

    

   


DATA: 2018-04-19 11:51
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Tych wszystkich kwękaczy poniżej to należałoby wysłać tam. Wtedy zobaczą różnice, ale do Europy już nikt Was nie wpuści.
5 miesięcy temu / Koko
 
A wolelibyście, aby za bezcen sprzedali swój kraj
ponad 2 lata temu / Skanderbeg
 
Jak u nas po staremu . Tak drodzy państwo to ci sami co kiedyś po przekształceniach po Magdalence i okrągłym stole tej propagandówce dla ludu. Tak, tak teraz maja inne nazwy ale program czysto komuszy czyli łupić podatkami i czym się i dawać ochłapy a niech tam lud się cieszy.
ponad 2 lata temu / Wojciech
 
To trochę tak, jak u nas. Rządy się zmieniają, a socjalizm, biurokracja i przepisy dławiące wolność gospodarczą i obywatelską pozostają.
ponad 2 lata temu / Republikanin
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.