DZIŚ JEST:   02   LIPCA   2020 r.

NMP Kodeńskiej (diec. siedlecka)
NMP Licheńskiej (diec. włocławska)
Św. Bernardyna Realino
Bł. Eugenii Joubert
 
 
 
 

„Ku pokrzepieniu serc”. Bezcenny rękopis „Potopu” ofiarowany Polakom

„Ku pokrzepieniu serc”. Bezcenny rękopis „Potopu” ofiarowany Polakom
Fot. Polska Grupa Zbrojeniowa

Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej (woj. lubelskie) otrzymało od Fundacji Polska Grupa Zbrojeniowa rękopis dziesięciu kart „Potopu”. Rękopis został wykupiony od prywatnego właściciela. Od teraz okrzejskie muzeum jest jedyną placówką muzealną, która posiada ten bezcenny rękopis. 

 

Przekazanie rękopisu było częścią uroczystości związanej z rozpoczęciem działalności przez Fundację Polska Grupa Zbrojeniowa. Miała ona miejsce na terenie Parafii Matki Bożej Loretańskiej na warszawskiej dzielnicy Praga. Tu znajduje się symboliczny grób jednego z bohaterów „Potopu” – Rocha Kowalskiego. Na ręce Macieja Cybulskiego, dyrektora Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej rękopis przekazał Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej. 

 

– Tym, co buduje rzeczywistą  siłę, następnie postrzeganą i używaną, jest duch narodu. Jest dusza narodu. Jest zespół wartości, według których wychowujemy nasze dzieci…Sienkiewicz to mistrz nad mistrze słowa polskiego. Nikt tak nie opisał polskiego ducha wojskowego, polskich wielkich zalet i wielkich słabości jak właśnie Sienkiewicz. To on dał  kolejnym pokoleniom tę  naukę na przyszłość, jak wydobywać z polskości i Polaków ich wielkość, jak ją pielęgnować i jak ją szanować - powiedział minister Antoni Macierewicz.

 

Na przekazanych Muzeum w Woli Okrzejskiej 10 kartach rękopisu „Potopu” ręka mistrza Sienkiewicza opisała trzy sceny batalistyczne - zdobycie szwedzkiej chorągwi królewskiej, zdobycie Sandomierza i niezwykle trudne poselstwo, którego podjął się Jan Onufry Zagłoba.

 

Należący do prywatnego właściciela rękopis 10 kart „Potopu” w maju br. został wystawiony na aukcji w Warszawie. Niemal natychmiast zareagowało na to Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej, które po dojściu do porozumienia z antykwariatem -organizatorem aukcji, zastrzegło prawo pierwokupu rękopisu, bezcennego dla społeczeństwa polskiego. W celu pozyskania 70 tys. zł potrzebnych na jego zakup, sienkiewiczowska placówka muzealna, jeszcze w maju, rozpoczęła akcję publicznej zbiórki. Akcja ta prowadzona była głównie w szkołach, a to dlatego aby nadać jej również charakter edukacyjny.

 

Z uwagi na to, iż w szkołach nie udało się zebrać potrzebnej sumy, z pomocą przyszła Fundacja Polska Grupa Zbrojeniowa. Głównym celem tej państwowej instytucji jest „Wspieranie środowisk i inicjatyw, które służą Ojczyźnie. Służbę tę rozumiemy jako świadome i konsekwentne działanie z myślą o dobru Polski i jej obywateli, na różnych polach i w różnych dziedzinach życia społecznego.” -  czytamy w założeniu programowym Fundacji Polska Grupa Zbrojeniowa.

 

- Zakup tych rękopisów jest naszą deklaracją, jakim sprawom będziemy służyć… Służba Ojczyźnie w czasach pokoju nie wymaga ofiary krwi. Wiąże się natomiast z wdzięcznością dla tych, którzy swoją krew przelali oraz dla tych, których dorobek, talent i postawa zbudowały fundament naszej Ojczyzny. Dzisiaj, biorąc za wzór poprzednie pokolenia, możemy służyć naszemu Krajowi wytrwałą pracą, nauką, wychowaniem młodzieży i pielęgnowaniem kultury, braniem odpowiedzialności za przyszłość Polski – powiedziała podczas uroczystości Eliza Dzwonkiewicz, prezes Fundacji Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

 

Zakupione karty rękopisu „Potopu” będą wystawione w oficynie dworskiej w Woli Okrzejskiej, siedzibie Muzeum Henryka Sienkiewicza, które obchodzi jeszcze jubileusz 50-lecia swojego istnienia. - Pozyskanie tych rękopisów to dla nas najpiękniejszy prezent jubileuszowy – powiedział Maciej Cybulski, dyrektor Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej.

 

Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej utworzone zostało w 1966 r. w oficynie dworskiej, w której 5 maja 1846 r. przyszedł na świat Henryk Sienkiewicz, przyszły noblista. Z dawnego XIX wiecznego zespołu architektonicznego dworu po II wojnie światowej i późniejszej dewastacji do dziś przetrwała jedynie oficyna dworska. Muzeum posiada bogaty zbiór fotografii rodzinnych, osobistych pamiątek po pisarzu jak również unikalny księgozbiór zawierający pierwsze wydania dzieł Henryka Sienkiewicza. Ponadto Muzeum kolekcjonuje wydania krajowe i obcojęzyczne twórczości pisarza z całego świata. Imponujący jest również zbiór rekwizytów z ekranizacji filmowych dzieł Noblisty. Natomiast od teraz Muzeum w Woli Okrzejskiej jest jedyną placówka muzealniczą w kraju, która posiada rękopis „Potopu”.

 

 

Adam Białous

 

 


DATA: 2017-10-27 07:56
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.