DZIŚ JEST:   15   LUTY   2019 r.

Św. Klaudiusza la Colombiere
Bł. Michała Sopoćki
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 16  >   HISTORIA

Grzegorz Kucharczyk

Ku pokrzepieniu serc


W ostatnich latach wielu komentatorów powątpiewa w sens istnienia czegoś, co nazywa się „polityką historyczną”, a więc świadomego działania narodu (za pośrednictwem władz państwowych) na rzecz utrwalania pamięci o własnej przeszłości, a tym samym wzmacniania własnego poczucia wspólnoty opartego na historii i kulturze. Tymczasem cały okres rozbiorowy dostarcza wielu przykładów tak rozumianej polityki historycznej, realizowanej nie przez państwo polskie, którego wówczas nie było, ale przez wybijający się na niepodległość naród.

Temu służyły wszak obchody wielkich rocznic narodowych, na przykład, dwóchsetlecia odsieczy Wiednia w roku 1883, stulecia insurekcji kościuszkowskiej w roku 1894 czy pięćdziesięciolecia wybuchu powstania styczniowego w roku 1913. „Narodowotwórczy” charakter miały pochówki bohaterów narodowych na Wawelu, podobny cel przyświecał również utrwalaniu ich obecności w sferze publicznej poprzez stawianie im pomników.

Należy pamiętać, że tak realizowana przez Polaków oddolna polityka historyczna odbywała się w kontekście ostrego antagonizmu, który na przełomie XIX i XX wieku przyjął postać nie tylko konfliktu między społeczeństwem polskim a władzami państw zaborczych, ale coraz bardziej między Polakami a Niemcami (w zaborze pruskim) oraz Polakami a Rosjanami (w całym zaborze rosyjskim, od Prosny po Dźwinę i Dniepr). Areną tej walki były przede wszystkim starania Polaków o utrzymanie własnej ziemi oraz resztek obecności języka polskiego w szkolnictwie. Choć nie tylko. Istotna – również z punktu widzenia Berlina i Petersburga – była sfera symboliczna.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Francuskie Zgromadzenie Narodowe przyjęło poprawkę likwidującą w kwestionariuszach szkolnych zapisy „ojciec” i „matka”. Będą one zastąpione przez „rodzic 1” i „rodzic 2”.

 
 

Manifest Wiary kardynała Müllera – co oznacza dla Kościoła? Jakie przepowiednie są z nim związane? Kto uważa, że powtarzanie katechizmowych prawd jest działaniem podobnym do buntu Lutra? – o tym wszystkim w kolejnym odcinku programu „Ja, katolik”, na który zaprasza Krystian Kratiuk.

 

Zakończona w Warszawie konferencja bliskowschodnia wywołała komentarze zagranicznych mediów. Część z nich krytykuje postawę Donalda Trumpa. Pojawiła się także krytyka służalczej postawy polskich władz.

 

Pod płaszczykiem „dobra pacjenta” dwie lewicowe partie z Holandii forsują pomysł prowadzący do zmniejszenia liczby osób starszych. Za fałszywym współczuciem kryje się chęć ograniczenia wydatków na służbę zdrowia – podaje serwis „Adoptuj kościół w Holandii”.

 

Grafika w postkomunistycznym tygodniku „Polityka” sugeruje, że Kościół jest dla Polski ciężarem. A jak jest naprawdę? W programie „Między Newsami” odpowiada redaktor Michał Wałach.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.