DZIŚ JEST:   21   KWIETNIA   2019 r.

Zmartwychwstanie Pańskie
Św. Anzelma, Doktora Kościoła
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 16  >   HISTORIA

Grzegorz Kucharczyk

Ku pokrzepieniu serc


W ostatnich latach wielu komentatorów powątpiewa w sens istnienia czegoś, co nazywa się „polityką historyczną”, a więc świadomego działania narodu (za pośrednictwem władz państwowych) na rzecz utrwalania pamięci o własnej przeszłości, a tym samym wzmacniania własnego poczucia wspólnoty opartego na historii i kulturze. Tymczasem cały okres rozbiorowy dostarcza wielu przykładów tak rozumianej polityki historycznej, realizowanej nie przez państwo polskie, którego wówczas nie było, ale przez wybijający się na niepodległość naród.

Temu służyły wszak obchody wielkich rocznic narodowych, na przykład, dwóchsetlecia odsieczy Wiednia w roku 1883, stulecia insurekcji kościuszkowskiej w roku 1894 czy pięćdziesięciolecia wybuchu powstania styczniowego w roku 1913. „Narodowotwórczy” charakter miały pochówki bohaterów narodowych na Wawelu, podobny cel przyświecał również utrwalaniu ich obecności w sferze publicznej poprzez stawianie im pomników.

Należy pamiętać, że tak realizowana przez Polaków oddolna polityka historyczna odbywała się w kontekście ostrego antagonizmu, który na przełomie XIX i XX wieku przyjął postać nie tylko konfliktu między społeczeństwem polskim a władzami państw zaborczych, ale coraz bardziej między Polakami a Niemcami (w zaborze pruskim) oraz Polakami a Rosjanami (w całym zaborze rosyjskim, od Prosny po Dźwinę i Dniepr). Areną tej walki były przede wszystkim starania Polaków o utrzymanie własnej ziemi oraz resztek obecności języka polskiego w szkolnictwie. Choć nie tylko. Istotna – również z punktu widzenia Berlina i Petersburga – była sfera symboliczna.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

„Nie dajmy zwyciężyć złu i bądźmy narzędziami pokoju, którego tak bardzo wszyscy potrzebujemy” - napisał na Twitterze abp Stanisław Gądecki, komentując zamachy na Sri Lance.

 
 

Kardynał Malcolm Ranjith ze Sri Lanki w dosadnych słowach skomentował dzisiejsze zamachy, w których śmierć poniosło co najmniej 200 osób. „Ukarać bezlitośnie, bo tylko zwierzęta mogą zachować się jak winni tego zamachu” - podkreślił.

 

Polski były misjonarz na Sri Lance, o. Mariusz Michalik podzielił się swoją refleksją na temat zamachów terrorystycznych jakich doświadczyli tamtejsi chrześcijanie. Podkreślił, że taka skala terroru nie zdarzała się w azjatyckim kraju nawet w okresie wojny domowej (1983-2009).

 

Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź w homilii wygłoszonej podczas Mszy rezurekcyjnej zaapelował o aktywną obronę wartości chrześcijańskich. Ostrzegł przed zagrożeniami płynącymi z usunięcia Boga z przestrzeni publicznej, których efektem jest „akceptacja nawet największych wynaturzeń”.

 

Na Sri Lance w mieście Dehiwala, na południe od największego miasta Kolombo doszło do kolejnej, siódmej eksplozji, w której zginęły co najmniej dwie osób. Z kolei ósma eksplozja miała miejsce na przedmieściach największego miasta - Kolombo. Według najnowszych informacji w wybuchach zginęło ponad 180 osób, a 500 zostało rannych. Według miejscowej policji wśród ofiar znajduje się co najmniej 35 obcokrajowców.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.