DZIŚ JEST:   25   MAJA   2020 r.

Św. Grzegorza VII
Św. Bedy Czcigodnego, Doktora Kościoła
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 16  >   HISTORIA

Grzegorz Kucharczyk

Ku pokrzepieniu serc


W ostatnich latach wielu komentatorów powątpiewa w sens istnienia czegoś, co nazywa się „polityką historyczną”, a więc świadomego działania narodu (za pośrednictwem władz państwowych) na rzecz utrwalania pamięci o własnej przeszłości, a tym samym wzmacniania własnego poczucia wspólnoty opartego na historii i kulturze. Tymczasem cały okres rozbiorowy dostarcza wielu przykładów tak rozumianej polityki historycznej, realizowanej nie przez państwo polskie, którego wówczas nie było, ale przez wybijający się na niepodległość naród.

Temu służyły wszak obchody wielkich rocznic narodowych, na przykład, dwóchsetlecia odsieczy Wiednia w roku 1883, stulecia insurekcji kościuszkowskiej w roku 1894 czy pięćdziesięciolecia wybuchu powstania styczniowego w roku 1913. „Narodowotwórczy” charakter miały pochówki bohaterów narodowych na Wawelu, podobny cel przyświecał również utrwalaniu ich obecności w sferze publicznej poprzez stawianie im pomników.

Należy pamiętać, że tak realizowana przez Polaków oddolna polityka historyczna odbywała się w kontekście ostrego antagonizmu, który na przełomie XIX i XX wieku przyjął postać nie tylko konfliktu między społeczeństwem polskim a władzami państw zaborczych, ale coraz bardziej między Polakami a Niemcami (w zaborze pruskim) oraz Polakami a Rosjanami (w całym zaborze rosyjskim, od Prosny po Dźwinę i Dniepr). Areną tej walki były przede wszystkim starania Polaków o utrzymanie własnej ziemi oraz resztek obecności języka polskiego w szkolnictwie. Choć nie tylko. Istotna – również z punktu widzenia Berlina i Petersburga – była sfera symboliczna.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

1948 - w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie wykonano wyrok śmierci na rotmistrzu Witoldzie Pileckim, uczestniku wojny polsko-bolszewickiej, żołnierzu ZWZ-AK wsławionym misją w obozie śmierci Auschwitz, członku organizacji WIN.

 
 

Musimy wspierać wszystko, co służy odnowieniu Kościoła poprzez przylgnięcie do Tradycji. Jednym z elementów takiej odnowy jest przywrócenie koronacji papieskiej, drugim przywrócenie Mszy Wszech Czasów. Odzyskując te dwa elementy Tradycji będzie można rozpocząć walkę o przywrócenie jedności nauczania, egzekwowania dyscypliny i powrót do zdrowego nauczania społecznego - mówi w rozmowie z PCh24TV prof. Marek Kornat (UKSW, PAN).

 

Do nietypowego zdarzenia doszło podczas konferencji prasowej Rafała Trzaskowskiego. Z tłumu zebranych osób padło pytanie dotyczące LGBT.

 

W niedawno opublikowanym raporcie Federalnego Urzędu Ochrony Konstytucji (BfV) zakwalifikowano tzw. ruch ekologicznych o nazwie „Ende Gelände” jako „lewicowy ekstremizm”, co wywołało ogromną falę oburzenia wśród niemieckich partii lewicowych. Sprawę opisuje tygodnik „Die Zeit”.

 

Po modlitwie „Regina Coeli” Franciszek pozdrowił salezjanów i salezjanki oraz zapowiedział rok „Laudato si’”, którego organizacją zajmie się Dykasteria ds. Integralnego Rozwoju Ludzkiego.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.