DZIŚ JEST:   22   STYCZNIA   2021 r.

Dzień Dziadka
Św. Wincentego Pallottiego
Św. Wincentego, męczennika
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 16  >   HISTORIA

Grzegorz Kucharczyk

Ku pokrzepieniu serc


W ostatnich latach wielu komentatorów powątpiewa w sens istnienia czegoś, co nazywa się „polityką historyczną”, a więc świadomego działania narodu (za pośrednictwem władz państwowych) na rzecz utrwalania pamięci o własnej przeszłości, a tym samym wzmacniania własnego poczucia wspólnoty opartego na historii i kulturze. Tymczasem cały okres rozbiorowy dostarcza wielu przykładów tak rozumianej polityki historycznej, realizowanej nie przez państwo polskie, którego wówczas nie było, ale przez wybijający się na niepodległość naród.

Temu służyły wszak obchody wielkich rocznic narodowych, na przykład, dwóchsetlecia odsieczy Wiednia w roku 1883, stulecia insurekcji kościuszkowskiej w roku 1894 czy pięćdziesięciolecia wybuchu powstania styczniowego w roku 1913. „Narodowotwórczy” charakter miały pochówki bohaterów narodowych na Wawelu, podobny cel przyświecał również utrwalaniu ich obecności w sferze publicznej poprzez stawianie im pomników.

Należy pamiętać, że tak realizowana przez Polaków oddolna polityka historyczna odbywała się w kontekście ostrego antagonizmu, który na przełomie XIX i XX wieku przyjął postać nie tylko konfliktu między społeczeństwem polskim a władzami państw zaborczych, ale coraz bardziej między Polakami a Niemcami (w zaborze pruskim) oraz Polakami a Rosjanami (w całym zaborze rosyjskim, od Prosny po Dźwinę i Dniepr). Areną tej walki były przede wszystkim starania Polaków o utrzymanie własnej ziemi oraz resztek obecności języka polskiego w szkolnictwie. Choć nie tylko. Istotna – również z punktu widzenia Berlina i Petersburga – była sfera symboliczna.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Ponad 100 organizacji broniących praw obywatelskich w specjalnym liście skierowanym do kongresmenów zgodnie uznało, że Ameryka nie potrzebuje żadnej nowej ustawy dotyczącej zwalczania „terroryzmu wewnętrznego”. Prezydent Joe Biden zapowiedział, że jedną z pierwszych jego inicjatyw będzie przedstawienie projektu ustawy w tej sprawie. Sygnatariusze listu obawiają się nadużyć wobec mniejszości religijnych i rasowych.

 
 

Ursula von der Leyen, szefowa Komisji Europejskiej zakomunikowała, że Bruksela jest zaniepokojona odnotowywanymi mutacjami koronawirusa. By zatrzymać się ich rozprzestrzeniania UE chce wprowadzenia kolejnych obostrzeń i środków ostrożności.

 

Rok 2020 minął pod znakiem pandemii i związanych z nią ograniczeń w dostępie do służby zdrowia, a także ograniczeń działalności gospodarczej. Rok 2021 stoi pod znakiem szczepień i związanego z nimi podziału na obywateli lepszego i gorszego sortu. Na zgliszczach demokracji, niczym feniks z popiołów, rodzi się nowy ustrój: biotechnokracja…

 

Co najmniej 750 osób zginęło w masakrze przed kościołem Matki Bożej z Syjonu w Aksum w regionie Tigraj. Ludzie, którzy ukryli się przed napastnikami w świątyni należącej do Etiopskiego Kościoła Ortodoksyjnego, zostali wyprowadzeni na zewnątrz i rozstrzelani.

 

Jak poinformował wiceszef resortu sprawiedliwości Marcin Warchoł, nadanie paszportu dyplomatycznego naszemu rodakowi przetrzymywanemu przez brytyjską „służbę zdrowia” i „wymiar sprawiedliwości” w Plymouth to kwestia godzin.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.