DZIŚ JEST:   21   STYCZNIA   2021 r.

Dzień Babci
Św. Agnieszki, męczennicy
Św. Epifaniusza
 
 
 
 

Którym szczepionkom na COVID-19 towarzyszą wątpliwości etyczne?

Którym szczepionkom na COVID-19 towarzyszą wątpliwości etyczne?
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com (Myriams-Fotos)

Na całym świecie ruszają akcje szczepień na COVID-19. Taki program rozpoczął się także i w Polsce. Warto wiedzieć, z którymi szczepionkami wiążą się wątpliwości etyczne i… czego one dotyczą.

 

Jak podaje agencja Bloomberg, według stanu na dzień 1 stycznia w około 29 krajach rozdysponowano już ponad 10,8 miliona dawek szczepionek (różnych producentów) na COVID-19. Dla przykładu, w Stanach Zjednoczonych szczepienia rozpoczęły się już 14 grudnia, preparat przyjęło już 3 miliony Amerykanów. W pierwszym etapie w Stanach wykorzystywano wyłącznie preparat przygotowany przez Pfizera i BioNTech (stosowany także w Polsce), następnie do użytku dopuszczono także produkt Moderny. Z jakimi szczepionkami wiążą się wątpliwości etyczne? Czego one dotyczą?

 

Wątpliwości wiązać się mogą z dwoma aspektami:

 

1. Wykorzystaniu linii komórkowych pochodzących od ofiar aborcji w zakresie projektowania szczepionki, prac nad jej przygotowaniem.

2. Wykorzystaniu linii komórkowych w zakresie testów opracowanej już szczepionki.

 

Sytuacja ta oznacza, że dany produkt mógł zostać: 1) opracowany przy budzącym wątpliwości wykorzystaniu linii komórkowych, 2) testowany korzystając z tych linii, 3) opracowany i testowany z wykorzystaniem „wątpliwych”, 4) opracowany i testowany nie korzystając z budzącego wątpliwości wykorzystania linii komórkowych.

 

Jak to wygląda w praktyce? Odpowiedzi na to pytanie udzielają specjaliści z Charlotte Lozier Institute.

 

Pfizer i BioNTech: szczepionka opracowana bez użycia wątpliwych linii komórkowych, testowana z ich wykorzystaniem.

 

Moderna: szczepionka opracowana bez użycia wątpliwych linii komórkowych, testowana z ich wykorzystaniem.

 

AstraZeneca: szczepionka opracowana przy użyciu wątpliwych linii komórkowych, także testowana przy ich zastosowaniu.

 

Johnson & Johnson: szczepionka opracowana przy użyciu wątpliwych linii komórkowych, także testowana przy ich zastosowaniu.

 

Novavax Ab: szczepionka opracowana bez użycia wątpliwych linii komórkowych, testowana z ich wykorzystaniem.

 

Sanofi: szczepionka opracowana bez użycia wątpliwych linii komórkowych, brak obecnie informacji odnośnie do wykorzystania linii komórkowych w trakcie testów.

 

Inovio: szczepionka opracowana bez użycia wątpliwych linii komórkowych, testowana z ich wykorzystaniem.

 

MERCK: szczepionka opracowana bez użycia wątpliwych linii komórkowych, brak obecnie informacji odnośnie wykorzystania linii komórkowych w trakcie testów.

 

CureVac: szczepionka opracowana bez użycia wątpliwych linii komórkowych, nie była testowana przy użyciu wątpliwych linii komórkowych

 

W przypadku szczepionki CureVac (bazującej na mRNA), trwa obecnie końcowa faza testów klinicznych. Ta niemiecka firma ma przygotować na rynek europejski 400 milionów dawek szczepionki.

 

Stanowisko Kościoła jest w tym przypadku jasne: stosowanie szczepionek opracowanych przy użyciu linii komórkowych pozyskanych wskutek aborcji powinno spotykać się ze sprzeciwem sumienia.  Istnieje pewne zróżnicowanie ciężaru gatunkowego między opracowaniem szczepionki przy wykorzystaniu wątpliwych linii komórkowych, a wyłącznie testowaniem jej w sposób wątpliwy. Ciężar ten jest też oczywiście większy w przypadku osób decydujących o kierunkach badań i charakterystyce preparatu niż osób, które stawiane są w sytuacji wyboru finalnego produktu - tym bardziej, gdy tego wyboru są pozbawione.

 

W przypadku braku preparatu niebudzącego wątpliwości, przyjęcie szczepionki jest rzeczą dopuszczalną  - o ile istnieje także poważna przesłanka moralna, związana np. z zagrożeniem śmierci, obowiązkami zawodowymi itd.  Należy jednak domagać się wprowadzenia do obrotu preparatu niebudzącego wątpliwości.

  

  

Źródło: lozierinstitute.org

mat

 

 

Czytaj także:
DATA: 2021-01-07 08:43
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Czy możnaby w tekście podać źródła informacji na konkretne szczepionki?
8 dni temu / RaBi
 
Skorumpowane firmy szczepionkowe są tak wiarygodne, że te dane można schować między bajki.
13 dni temu / John
 
Kto z Was nie był nigdy nie był zaszczepiony wątpliwa etycznie szczepionką niech pierwszy rzuci kamieniem. Reszta niech się zajmie wydłubywaniem belki z własnego oka. Do szczepień obowiązkowych w Polsce zaliczamy szczepienia przeciwko: gruźlicy, zakażeniom pneumokokowym, błonicy, krztuścowi, polio poliomyelitis, odrze, śwince, różyczce, tężcowi, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Wszystkie zostały wytworzone w sposób nieetyczny.
14 dni temu / ignorantom do m
 
Cel NIGDY nie uświęca środków. Poza tym-wystarczy poszukac w necie bardzo krytycznych ocen tych preparatów przez specjalistów, np.dr epidemiologa Zbigniewa Hałata czy prof. Zielińskiego czy innych. I to tylko na polu NAUKI. To daje OGROMNIE dużo do myślenia. Ja na podstawie tych opinii NIE BĘDĘ się szczepić.
14 dni temu / max
 
c.d.dodam jeszcze że rozwój własnych dziedzin w każdym kraju powoduje pewne zamknięcie się na innych. To opozycja do powszechnej polityki otwartości. Ale powoduje większą ilość pracy, mniejszą imigracje. Dzisiejsze fale imigracji to wypisz, wymaluj efekty zniszczenia wielu krajów w tym także naszego.
15 dni temu / r
 
W takich krajach jak W. Brytania bardzo liberalnych gdzie aborcja jest powszechna to i wykorzystuje się ten przemysł do badań i innych rzeczy. Nie oznacza to chyba jednak tego że tak trzeba. Jednym z pierwszych krajów które otrzymało od nich szczepionki jest Argentyna czyli kraj o wzajemnych związkach z nimi i wzajemnych animozjach. Czy jest to w celu osiągnięcia pokoju czy może poprzez pokój zmierza się do osiągnięcia pewnej przewagi czyli popularyzacji tego co angielskie. Może lepszy byłby rozwój medycyny w każdym kraju własny podobnie jak rozwój gospodarczy i inne niż wciąż jedynie pomaganie biedniejszym?.
15 dni temu / r
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.