DZIŚ JEST:   16   SIERPNIA   2018 r.

Św. Stefana, króla
Św. Rocha
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 22  >   CREDO

Kardynał Jorge Medina Estévez

Którym grzechy odpuścicie...


Sakramentalne wyznanie grzechów jest wyznaczoną przez samego Chrystusa drogą przywrócenia naszego przymierza z Bogiem i Jego Kościołem, zerwanego przez grzech, przez przedłożenie własnej woli nad Ewangelię. Jak winniśmy podejść do tego sakramentu, zanim jeszcze uklękniemy przy konfesjonale?
 

Człowiek, mimo swych ograniczeń, otrzymał władzę odpuszczania grzechów mocą samego Chrystusa, który przykazał Apostołom: Weźmijcie Ducha Świętego! Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane (J 20, 19-23).

Spowiedź jest wyrazem naszej wiary w Jezusa Chrystusa i w Jego Ewangelię, a także aktem pokory wynagradzającym za pychę, której się dopuściliśmy grzesząc, czyli przedkładając naszą wolę nad wolę Bożą zawartą w Ewangelii.

Spowiadać się należy świadomie. Zacznijmy od tego, czego nie powinniśmy robić. Nie należy przedstawiać listy własnych zasług, aby spowiednik mógł nas pochwalić, niedobrze jest szukać „usprawiedliwień” dla swych grzechów, a już na pewno nie można skarżyć się na grzechy innych. Niewłaściwe jest przystępowanie do konfesjonału po to, by dopełnić formalności koniecznej do przyjmowania Komunii Świętej, bez poważnych postanowień dotyczących przyszłości. Spowiedź nie jest zwykłą rozmową czy referowaniem najdrobniejszych szczegółów na temat tego, co się wydarzyło.

Nie po to Jezus ustanowił sakrament pokuty. Sakrament ów to pocieszenie, ale nie ludzkie, lecz wypływające z Bożego przebaczenia. To wskazówki pomocne bądź to w rozwiązaniu konkretnych problemów duchowych, bądź ukierunkowujące nasze chrześcijańskie życie. To ulga dla sumienia, ale nie taka, jakiej można by się spodziewać po wizycie u psychologa czy psychiatry (zasadniczo spowiednik nie jest żadnym z nich).

Kapłan nie zawsze jest mędrcem czy prorokiem. Nie wszyscy księża cieszą się jednakowymi zaletami, talentami, przygotowaniem czy skutecznością. Nie są nieomylni w udzielaniu rad i mogą błądzić, zwłaszcza jeśli penitent nie przedstawia wydarzeń w sposób wystarczający i obiektywny. Dlatego ważne jest, aby skupić się na rzeczy w spowiedzi najistotniejszej: co Bóg chce nam ofiarować poprzez posługę kapłana.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

1920 – o świcie rozpoczęło się uderzenie wojsk polskich znad Wieprza. Dzięki koncentracji oddziałów ściągniętych z innych rejonów frontu armia polska w tym miejscu uzyskała kilkakrotną przewagę nad przeciwnikiem. Oddziały polskie z łatwością rozbiły sowiecką Grupę Mozyrską i ruszyły ławą ku północy, na tyły armii Tuchaczewskiego. Zwycięskim wojskom towarzyszył wódz naczelny Józef Piłsudski. Bitwa nad Wisłą była wygrana.

 
 

Związki homoseksualne, którym chce się nadać wartość małżeństwa, nie mają nic wspólnego z Bożym zamysłem wobec człowieka i są szyderstwem z Boga i Jego najwspanialszego dzieła, jakim jest człowiek – powiedział abp Marek Jędraszewski podczas uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Metropolita krakowski 15 sierpnia przewodniczył uroczystej sumie odpustowej w ludźmierskim sanktuarium.

 

W Bitwie Warszawskiej był na pewno element cudu, ale drugim elementem sukcesu był geniusz dowódców, męstwo żołnierzy i ich umiejętności - te czynniki zdecydowały, że Polska zwyciężyła – powiedział w Święto Wojska Polskiego prezydent Andrzej Duda.

 

Masowy napływ nielegalnych migrantów jest krytycznie wysoki i niebawem stanie się to zagrożeniem dla bezpieczeństwa państwa – powiedział w środę podczas szkoleń służb granicznych i policyjnych w ośrodku dla migrantów w obwodzie czernihowskim wiceszef ukraińskiego MSW Serhij Jarowyj.

 

Prośmy o tchnienie Ducha Świętego dla nas – wołał na Jasnej Górze abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski wygłosił kazanie podczas sumy odpustowej z udziałem ok. 100 tys. wiernych. Podkreślał, że dziś chodzi przede wszystkim o zwycięstwo moralne – prawdy i miłości. Prawdy o wartości ludzkiego życia a także o historii naszej Ojczyzny.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.