DZIŚ JEST:   10   GRUDNIA   2018 r.

NMP Loretańskiej
Św. Grzegorza III, papieża
Bł. Adolfa Kolpinga
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 22  >   CREDO

Kardynał Jorge Medina Estévez

Którym grzechy odpuścicie...


Sakramentalne wyznanie grzechów jest wyznaczoną przez samego Chrystusa drogą przywrócenia naszego przymierza z Bogiem i Jego Kościołem, zerwanego przez grzech, przez przedłożenie własnej woli nad Ewangelię. Jak winniśmy podejść do tego sakramentu, zanim jeszcze uklękniemy przy konfesjonale?
 

Człowiek, mimo swych ograniczeń, otrzymał władzę odpuszczania grzechów mocą samego Chrystusa, który przykazał Apostołom: Weźmijcie Ducha Świętego! Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane (J 20, 19-23).

Spowiedź jest wyrazem naszej wiary w Jezusa Chrystusa i w Jego Ewangelię, a także aktem pokory wynagradzającym za pychę, której się dopuściliśmy grzesząc, czyli przedkładając naszą wolę nad wolę Bożą zawartą w Ewangelii.

Spowiadać się należy świadomie. Zacznijmy od tego, czego nie powinniśmy robić. Nie należy przedstawiać listy własnych zasług, aby spowiednik mógł nas pochwalić, niedobrze jest szukać „usprawiedliwień” dla swych grzechów, a już na pewno nie można skarżyć się na grzechy innych. Niewłaściwe jest przystępowanie do konfesjonału po to, by dopełnić formalności koniecznej do przyjmowania Komunii Świętej, bez poważnych postanowień dotyczących przyszłości. Spowiedź nie jest zwykłą rozmową czy referowaniem najdrobniejszych szczegółów na temat tego, co się wydarzyło.

Nie po to Jezus ustanowił sakrament pokuty. Sakrament ów to pocieszenie, ale nie ludzkie, lecz wypływające z Bożego przebaczenia. To wskazówki pomocne bądź to w rozwiązaniu konkretnych problemów duchowych, bądź ukierunkowujące nasze chrześcijańskie życie. To ulga dla sumienia, ale nie taka, jakiej można by się spodziewać po wizycie u psychologa czy psychiatry (zasadniczo spowiednik nie jest żadnym z nich).

Kapłan nie zawsze jest mędrcem czy prorokiem. Nie wszyscy księża cieszą się jednakowymi zaletami, talentami, przygotowaniem czy skutecznością. Nie są nieomylni w udzielaniu rad i mogą błądzić, zwłaszcza jeśli penitent nie przedstawia wydarzeń w sposób wystarczający i obiektywny. Dlatego ważne jest, aby skupić się na rzeczy w spowiedzi najistotniejszej: co Bóg chce nam ofiarować poprzez posługę kapłana.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Godność powinna być źródłem praw człowieka. Dziś godność jest czymś niższym niż prawa człowieka. Odwrócił się porządek – tłumaczył ekspert European Christian Political Movement, Leo van Doesburg podczas konferencji „Prawne implikacje godności człowieka” organizowanej przez Instytut Ordo Iuris.

 
 

Dlaczego PiS i Telewizja Polska zrezygnowała z usług Wojciecha Cejrowskiego? Dlaczego program bijący rekordy popularności zdjęto z anteny z dnia na dzień? Na te pytania odpowiada Łukasz Karpiel w programie "Między Newsami".

 

W Zgromadzeniu Narodowym RPA przegłosowano zmianę w konstytucji, która umożliwia odbieranie ziemi białym farmerom bez możliwości ubiegania się o rekompensatę. W obliczu rosnących napięć, kraj może czekać wojna domowa.

 

W Katowicach po raz pierwszy podczas rozmów klimatycznych sporo miejsca poświęcono „sprawiedliwej transformacji” energetycznej i społeczności górników.  Kwestia ta stała się jednym z najbardziej palących problemów w globalnych negocjacjach dotyczących klimatu. Również grupa producentów ropy zawiązała nieformalny sojusz, odrzucając oenzetowski alarmistyczny raport w sprawie rzekomego ocieplenia się klimatu.

 

Dziennik „Bild” podaje, że to w Niemczech dochodzi do największej ilości ataków na przedstawicieli gmin żydowskich. Niemiecka gazeta swoje informacje podaje na podstawie raportu Agencji Praw Podstawowych Unii Europejskiej (FAR) za rok 2018.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.