DZIŚ JEST:   16   LUTY   2019 r.

Św. Daniela i towarzyszy
św. Faustyna z Brescii
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 22  >   CREDO

Kardynał Jorge Medina Estévez

Którym grzechy odpuścicie...


Sakramentalne wyznanie grzechów jest wyznaczoną przez samego Chrystusa drogą przywrócenia naszego przymierza z Bogiem i Jego Kościołem, zerwanego przez grzech, przez przedłożenie własnej woli nad Ewangelię. Jak winniśmy podejść do tego sakramentu, zanim jeszcze uklękniemy przy konfesjonale?
 

Człowiek, mimo swych ograniczeń, otrzymał władzę odpuszczania grzechów mocą samego Chrystusa, który przykazał Apostołom: Weźmijcie Ducha Świętego! Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane (J 20, 19-23).

Spowiedź jest wyrazem naszej wiary w Jezusa Chrystusa i w Jego Ewangelię, a także aktem pokory wynagradzającym za pychę, której się dopuściliśmy grzesząc, czyli przedkładając naszą wolę nad wolę Bożą zawartą w Ewangelii.

Spowiadać się należy świadomie. Zacznijmy od tego, czego nie powinniśmy robić. Nie należy przedstawiać listy własnych zasług, aby spowiednik mógł nas pochwalić, niedobrze jest szukać „usprawiedliwień” dla swych grzechów, a już na pewno nie można skarżyć się na grzechy innych. Niewłaściwe jest przystępowanie do konfesjonału po to, by dopełnić formalności koniecznej do przyjmowania Komunii Świętej, bez poważnych postanowień dotyczących przyszłości. Spowiedź nie jest zwykłą rozmową czy referowaniem najdrobniejszych szczegółów na temat tego, co się wydarzyło.

Nie po to Jezus ustanowił sakrament pokuty. Sakrament ów to pocieszenie, ale nie ludzkie, lecz wypływające z Bożego przebaczenia. To wskazówki pomocne bądź to w rozwiązaniu konkretnych problemów duchowych, bądź ukierunkowujące nasze chrześcijańskie życie. To ulga dla sumienia, ale nie taka, jakiej można by się spodziewać po wizycie u psychologa czy psychiatry (zasadniczo spowiednik nie jest żadnym z nich).

Kapłan nie zawsze jest mędrcem czy prorokiem. Nie wszyscy księża cieszą się jednakowymi zaletami, talentami, przygotowaniem czy skutecznością. Nie są nieomylni w udzielaniu rad i mogą błądzić, zwłaszcza jeśli penitent nie przedstawia wydarzeń w sposób wystarczający i obiektywny. Dlatego ważne jest, aby skupić się na rzeczy w spowiedzi najistotniejszej: co Bóg chce nam ofiarować poprzez posługę kapłana.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

1665 – zmarł Stefan Czarniecki, wybitny polski dowódca wojskowy, doskonały kawalerzysta, mistrz "wojny szarpanej" (ur. 1599). Podczas potopu szwedzkiego jako jeden z niewielu nie odstąpił Jana Kazimierza. Bronił Krakowa, a po kapitulacji udał się do przebywającego na Śląsku monarchy. Po wyparciu Szwedów i Siedmiogrodzian z Rzeczypospolitej został wysłany do Danii, gdzie jego oddziały wsławiły się zdobyciem Koldyngi i przeprawą na wyspę Alsen.

 
 

Manifest Wiary kardynała Müllera – co oznacza dla Kościoła? Jakie przepowiednie są z nim związane? Kto uważa, że powtarzanie katechizmowych prawd jest działaniem podobnym do buntu Lutra? – o tym wszystkim w kolejnym odcinku programu „Ja, katolik”, na który zaprasza Krystian Kratiuk.

 

Rząd przygotował specjalną ofertę dla Polaków, którzy zdecydują się na powrót z emigracji. O planach opowiadała minister Jadwiga Emilewicz. Wśród rozwiązań znalazły się m.in. zachęty podatkowe.  

 

 

Bezpieczeństwo, edukacja antydyskryminacyjna i antyprzemocowa w szkole, wolność artystyczna, hostel interwencyjny – oto elementy deklaracji na rzecz LGBT+ jaką zamierza w poniedziałek podpisać prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

 

Francuskie Zgromadzenie Narodowe przyjęło poprawkę likwidującą w kwestionariuszach szkolnych zapisy „ojciec” i „matka”. Będą one zastąpione przez „rodzic 1” i „rodzic 2”.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.