DZIŚ JEST:   27   STYCZNIA   2021 r.

Bł. Jerzego Matulewicza
Św. Jana z Warneton
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 29  >   FELIETONY

Grzegorz Braun

Którędy na Moskwę?


Doświadczenia, jakie nabyli Polacy i w drodze na Moskwę, i w odwrotach stamtąd, byłyby doprawdy bezcenne, gdyby się o nich tak łatwo nie zapominało. Albo też raczej: gdyby narodowa pamięć o nich nie była tak wybiórcza. A warto te akurat rozdziały ojczystej historii czytać szczególnie uważnie, zwłaszcza z końcem mijającego roku – w czasie, na który przypadają tak okrągłe rocznice końca pierwszej (1612) i drugiej (1812) polskiej „moscoviady”.

Oto 7 listopada 1612 roku otwarły się w końcu bramy obleganej przez pospolite ruszenie Minina i Pożarskiego twierdzy i wynędzniała załoga pułkowników Strusia i Budziłły oddała się do niewoli. Równe cztery wieki temu nastąpiło zatem owo słynne „wypędzenie Polaków z Kremla”, po którego legendę sięgnęli w naszych czasach postsowieccy propagandyści szukający nośnego tematu, który pozwoliłby odejść od świętowania rocznic rewolucji bolszewickiej i bez zmiany daty państwowego święta napełnić je mniej internacjonalistyczną treścią. Tak więc w istocie służymy dziś Rosjanom za czarne charaktery w ich narodowej autoterapii. A niech tam – ważne, byśmy sami tę lekcję własnej historii dobrze odrobili.

Wspominajmy więc z dumą zdarzenia poprzedzające ów nieszczęsny koniec, cały ów początek i progres wojny moskiewskiej tak pięknie opisany przez wielkiego hetmana, Stanisława Żółkiewskiego. Przede wszystkim wspominajmy jego prześwietne zwycięstwo pod Kłuszynem (1610) – ów oszałamiający, z uwagi na dysproporcję sił, wyczyn ówczesnej polskiej „wunderwaffe” – husarii. Wspominajmy i tzw. „hołd ruski” (1611) – bicie czołem przed polskim królem i sejmem przez nieszczęsnych kniaziów Szujskich – moment, w którym mocarstwowość Rzeczypospolitej Obojga Narodów zdaje się szczytować. Ale wspomnijmy też, w jak piorunującym tempie roztrwonione zostały te strategiczne sukcesy i geopolityczne triumfy.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Jak dowiedzieli się reporterzy Interii.pl, w środę lub czwartek Trybunał Konstytucyjny opublikuje uzasadnienie wyroku w sprawie aborcji z 22 października 2020 r. orzekającego niezgodność tzw. przesłanki eugenicznej z Konstytucją.

 
 

Amerykański przywódca – w przeciwieństwie do poprzedniej administracji – zakazał łączenia kryzysu i choroby COVID-19 z Chinami. Dlaczego? By przeciwdziałać „uprzedzeniom rasistowskim” w stosunku do Amerykanów pochodzenia azjatyckiego. W przestrzeni publicznej nie można mówić o „chińskim wirusie”, „wirusie z Wuhan” itp.

 

Na grzywnę w wysokości 4,3 tys. zł i zapłatę kosztów postępowania skazany został asesor komorniczy, który w październiku ubiegłego roku nawoływał do spalenia siedziby Ordo Iuris. Komisja Dyscyplinarna nakazała też mężczyźnie przeproszenie Instytutu i przekazanie przeprosin do Ministerstwa Sprawiedliwości i Krajowej Rady Komorniczej celem opublikowania na stronie internetowej KRK. Wpis jaki mężczyzna umieścił na Twitterze był komentarzem do nielegalnego protestu środowisk proaborcyjnych, jaki odbył się przed siedzibą Instytutu.

 

 

Posłowie Lewicy oraz aktywiści objęci patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich usiłują wprowadzić do polskiego systemu prawnego niechrześcijańskie pochówki ekologiczne. Chodzi na przykład o mieszanie prochów zmarłych z nasionami drzew. To modna na Zachodzie alternatywa dla chrześcijańskiego grzebania zmarłych.

 

Czterdziestu pięciu z pięćdziesięciu senatorów zasiadających w wyższej Izbie kongresu poparło wniosek, by nie poddawać byłego prezydenta Donalda Trumpa po raz kolejny procedurze impeachmentu. Chociaż inicjatywa nie powiodła się, komentatorzy wskazują, że to wyraźny znak, iż były szef Białego Domu nie zostanie skazany za domniemane podżeganie do szarży na Kapitol, w wyniku której śmierć poniosło pięć osób.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.