DZIŚ JEST:   22   KWIETNIA   2019 r.

Poniedziałek Wielkanocny
Św. Sotera, papieża
Św. Kajusza, papieża
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 29  >   FELIETONY

Grzegorz Braun

Którędy na Moskwę?


Doświadczenia, jakie nabyli Polacy i w drodze na Moskwę, i w odwrotach stamtąd, byłyby doprawdy bezcenne, gdyby się o nich tak łatwo nie zapominało. Albo też raczej: gdyby narodowa pamięć o nich nie była tak wybiórcza. A warto te akurat rozdziały ojczystej historii czytać szczególnie uważnie, zwłaszcza z końcem mijającego roku – w czasie, na który przypadają tak okrągłe rocznice końca pierwszej (1612) i drugiej (1812) polskiej „moscoviady”.

Oto 7 listopada 1612 roku otwarły się w końcu bramy obleganej przez pospolite ruszenie Minina i Pożarskiego twierdzy i wynędzniała załoga pułkowników Strusia i Budziłły oddała się do niewoli. Równe cztery wieki temu nastąpiło zatem owo słynne „wypędzenie Polaków z Kremla”, po którego legendę sięgnęli w naszych czasach postsowieccy propagandyści szukający nośnego tematu, który pozwoliłby odejść od świętowania rocznic rewolucji bolszewickiej i bez zmiany daty państwowego święta napełnić je mniej internacjonalistyczną treścią. Tak więc w istocie służymy dziś Rosjanom za czarne charaktery w ich narodowej autoterapii. A niech tam – ważne, byśmy sami tę lekcję własnej historii dobrze odrobili.

Wspominajmy więc z dumą zdarzenia poprzedzające ów nieszczęsny koniec, cały ów początek i progres wojny moskiewskiej tak pięknie opisany przez wielkiego hetmana, Stanisława Żółkiewskiego. Przede wszystkim wspominajmy jego prześwietne zwycięstwo pod Kłuszynem (1610) – ów oszałamiający, z uwagi na dysproporcję sił, wyczyn ówczesnej polskiej „wunderwaffe” – husarii. Wspominajmy i tzw. „hołd ruski” (1611) – bicie czołem przed polskim królem i sejmem przez nieszczęsnych kniaziów Szujskich – moment, w którym mocarstwowość Rzeczypospolitej Obojga Narodów zdaje się szczytować. Ale wspomnijmy też, w jak piorunującym tempie roztrwonione zostały te strategiczne sukcesy i geopolityczne triumfy.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Amerykański Departament Stanu ostrzega przed możliwymi kolejnymi zamachami terrorystycznymi na Sri Lance.

 
 

„Do 290 wzrósł bilans zabitych podczas ataków bombowych na kościoły i hotele na Sri Lance w Wielką Niedzielę. Liczba rannych sięga 500” – poinformował w nocy z niedzieli na poniedziałek rzecznik policji na Sri Lance Ruwan Gunasekera. Jak dotąd służby zatrzymały 24 osoby podejrzane o udział w zamachu. Żadna organizacja nie przyznała się do ich przeprowadzenia.

 

W specjalnym wywiadzie dla PCh24.pl, arcybiskup Aleppo Jean-Clément Jeanbart opowiada o sytuacji chrześcijan w Syrii, naturze Islamu oraz dlaczego tzw. arabska wiosna przyniosła skutki odwrotne do zamierzonych.

 

Bez ochrony życia nie ma ochrony ani pracy, ani polityki, ani bezpieczeństwa, ani wzrostu gospodarki – powiedział na antenie Polskiego Radia 24 były szef MON Antoni Macierewicz.

 

Klęska urzędującego prezydenta Poroszenki wobec sukcesu nowicjusza Zełenskiego to odbicie nastrojów Ukraińców, zmęczonych permanentnymi „reformami bez reform”. Pierwsze dyskusje po ogłoszeniu wyników exit poll nie pozostawiają złudzeń – u naszego wschodniego sąsiada nadal nie będzie spokoju i atmosfery do przyspieszenia zmian ekonomicznych, a zachodnia Ukraina coraz bardziej oddala się od wschodniej części kraju.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.