DZIŚ JEST:   19   LUTY   2019 r.

Św. Konrada z Piacency
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 29  >   FELIETONY

Grzegorz Braun

Którędy na Moskwę?


Doświadczenia, jakie nabyli Polacy i w drodze na Moskwę, i w odwrotach stamtąd, byłyby doprawdy bezcenne, gdyby się o nich tak łatwo nie zapominało. Albo też raczej: gdyby narodowa pamięć o nich nie była tak wybiórcza. A warto te akurat rozdziały ojczystej historii czytać szczególnie uważnie, zwłaszcza z końcem mijającego roku – w czasie, na który przypadają tak okrągłe rocznice końca pierwszej (1612) i drugiej (1812) polskiej „moscoviady”.

Oto 7 listopada 1612 roku otwarły się w końcu bramy obleganej przez pospolite ruszenie Minina i Pożarskiego twierdzy i wynędzniała załoga pułkowników Strusia i Budziłły oddała się do niewoli. Równe cztery wieki temu nastąpiło zatem owo słynne „wypędzenie Polaków z Kremla”, po którego legendę sięgnęli w naszych czasach postsowieccy propagandyści szukający nośnego tematu, który pozwoliłby odejść od świętowania rocznic rewolucji bolszewickiej i bez zmiany daty państwowego święta napełnić je mniej internacjonalistyczną treścią. Tak więc w istocie służymy dziś Rosjanom za czarne charaktery w ich narodowej autoterapii. A niech tam – ważne, byśmy sami tę lekcję własnej historii dobrze odrobili.

Wspominajmy więc z dumą zdarzenia poprzedzające ów nieszczęsny koniec, cały ów początek i progres wojny moskiewskiej tak pięknie opisany przez wielkiego hetmana, Stanisława Żółkiewskiego. Przede wszystkim wspominajmy jego prześwietne zwycięstwo pod Kłuszynem (1610) – ów oszałamiający, z uwagi na dysproporcję sił, wyczyn ówczesnej polskiej „wunderwaffe” – husarii. Wspominajmy i tzw. „hołd ruski” (1611) – bicie czołem przed polskim królem i sejmem przez nieszczęsnych kniaziów Szujskich – moment, w którym mocarstwowość Rzeczypospolitej Obojga Narodów zdaje się szczytować. Ale wspomnijmy też, w jak piorunującym tempie roztrwonione zostały te strategiczne sukcesy i geopolityczne triumfy.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Kardynał Müller nie ma innych celów, które mogłyby nim kierować, jak tylko obrona czystej nauki wiary – ocenił arcybiskup Stanisław Gądecki motywację i cel ogłoszenia „Manifestu”, wydanego w ostatnich dniach przez byłego prefekta jednego z najważniejszych urzędów Stolicy Apostolskiej.

 
 

Socjaliści hiszpańscy próbują już od wielu miesięcy usunąć szczątki generała Franco z mauzoleum w Dolinie Poległych pod Madrytem. Z takimi decyzjami nie zgadza się rodzina, w tym Ludwik Burbon książę d’Anjou, spokrewniony z Franco przez matkę, pełniący też funkcję rzecznika całej rodziny. Jest on także jednym z dwóch pretendentów do tronu Francji.

 

Nie odbędzie się szczyt krajów Grupy Wyszehradzkiej w Izraelu – oznajmił premier Czech Andrej Babisz. Informację potwierdził izraelski MSZ.

 

Do Trybunału Konstytucyjnego, który miał zbadać konstytucyjność zapisów regulujących tzw. eugeniczną przesłankę aborcyjną, wysłano 1039 „Jasiów”. Właśnie tyle dzieci w 2017 roku zostało zabitych w łonach matek ze względu na podejrzenie choroby.

 

Mimo, że Polska zabiegała o pogłębienie współpracy Chin z krajami Europy Środkowowschodniej w ramach formatu „16+1,” w obecnej sytuacji, gdy nie widać wyraźnych korzyści z zacieśniania relacji, rząd w Warszawie podjął decyzję o wycofaniu się z tej polityki – pisze Łukasz Sarek na stronie jamestown.org.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.