DZIŚ JEST:   28   STYCZNIA   2021 r.

Św. Tomasza z Akwinu,
Doktora Kościoła
Bł. Juliana Maunoir
 
 
 
 

Kto zostanie nowym prefektem Kongregacji ds. Kultu Bożego?

Kto zostanie nowym prefektem Kongregacji ds. Kultu Bożego?

Serwis „Religion Digital” donosi o możliwych zmianach w Kurii Rzymskiej. Papież miał zadecydować, że Kościół w Hiszpanii powinien odgrywać większą rolę w życiu Kościoła Powszechnego i biskup Juan Antonio Martínez Camino zostanie nowym prefektem Kongregacji Kultu Bożego. Zastąpi tym samym jednego z nielicznych (jeśli nie jedynego…) konserwatywnych hierarchów zajmujących ważne stanowisko kurialne.

 

Juan Antonio Martínez Camino (ur. 1953) jest hiszpańskim jezuitą, doktorat obronił w Niemczech, a od roku 2008 pełni posługę jako biskup pomocniczy diecezji Madrytu. W latach 2003-2013 był sekretarzem konferencji episkopatu Hiszpanii. Jak się do tej pory wydawało, bp. Camino miał objąć diecezję Ciudad Rodrigo (metropolia Valladolid), może jednak wyjechać do Rzymu… Pomysł objęcia przez niego Kongregacji ds. Kultu Bożego cieszy się wsparciem hiszpańskiej hierarchii, w tym arcybiskupa Madrytu mianowanego przez papieża Franciszka. Z kolei redaktorzy postępowego serwisu „Religion Digital” bywają zazwyczaj dobrze poinformowani, pozostają w kontakcie z mieszkańcami Domu św. Marty.

 

W listopadzie roku 2019 minął 5-cio letni mandat udzielony kard. Robertowi Sarahowi jako prefektowi Kongregacji ds. Kultu Bożego. Mandat ten nie został po dziś dzień przedłużony, co także sugeruje, że tę kongregację czekają poważne zmiany. Równocześnie kard. Sarah osiągnął już wiek emerytalny określony przez prawo kanoniczne. Komentatorzy zauważają, że hierarcha ten prezentuje optykę teologiczną odległą obecnemu pontyfikatowi, prezentował także i odrębny głos w trakcie wydarzeń ostatnich miesięcy.

 

Giuseppe Nardi zauważa, że o ile kwestia tego, kto zastąpi kard. Saraha pozostaje otwarta, a wobec plotek i notowań pojawiających się na giełdzie nazwisk należy zachowywać dystans, to zmiana na stanowisku prefekta kongregacji odpowiedzialnej za stan liturgii zbliża się wielkimi krokami. Ponadto, kard. Sarah jest też zaliczany do grona papabili

 

Źródło: Religion Digital

mat


DATA: 2021-01-03 06:03
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Kluczem do karier stał się pobyt na szkoleniu w . . . niemieckich szkołach rozwalania katolicyzmu! Implantują tam tak skuteczne szczepionki przeciw Tradycji i Ewangelii, że w ciemno można im powierzać każdą funkcję, bez najmniejszej obawy o to, że ją pełniąc uczynią cokolwiek dla Prawdy i oczyszczenia KK z plugawości! Dojczland, dojczland uber alles, reszta to podludzie . . .
22 dni temu / AndrzejBR
 
Byłabym o wiele spokojniejsza gdyby kardynał Sarah pozostał na tym stanowisku... ale ro raczej nie po myśli bergolio
23 dni temu / Pola
 
niesamowicie się rozrosła administracja KK
23 dni temu / zwykły
 
@M. Ja rozumiem, że niektórzy nic poza Mszą Trydencką nie uznają, ale nie popadajmy w skrajność. Ja też jestem jej zwolennikiem. Uważam jedbak kard. Saraha za wielki autorytet w sprawach liturgicznych. Można powiedzieć, że Benedykt XVI też nie przywrócił tradycyjnej Mszy, jedynie usankcjonował jej odprawianie. Czyli też nie był ideałem, skoro nie zakazał Novus Ordo i nie obłożył ekskomuniką ipso facto każdego kapłana, który odprawiłby ją? To oczywiście przejaskrawienie z mojej strony, ale naprawdę nie przesadzajmy, bo z podejściem zerojedynkowym będziemy wiecznie podzieleni, o co właśnie chodzi szatanowi.
23 dni temu / Mat
 
Kard. Sarah nie był ideałem w kwestii liturgii, bo raczej jest to zwolennik reformy reformy, a nie przywrócenia tradycyjnej łacińskiej Mszy św. w miejsce Novus Ordo, ale biorąc pod uwagę aktualny pontyfikat i pozostałe towarzystwo w Kurii Rzymskiej stanowił jednak czynnik wyhamowujący dalsze rewolucyjne zapędy.
24 dni temu / M.
 
Kolejny jezuita z kręgu kultury języka hiszpańskiego. Może następnym krokiem będzie przeniesienie Stolicy Apostolskiej do Madrytu?
24 dni temu / Jan
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.