DZIŚ JEST:   10   GRUDNIA   2019 r.

NMP Loretańskiej
Św. Grzegorza III, papieża
Bł. Adolfa Kolpinga
 
 
 
 

Kto zostałby prezydentem USA, gdyby głosowali wyłącznie amerykańscy katolicy?

Kto zostałby prezydentem USA, gdyby głosowali wyłącznie amerykańscy katolicy?
REUTERS/Rick Wilking/Forum

Głos katolików w wyborach prezydenckich w USA może być decydujący. Co piąty Amerykanin deklaruje swoją przynależność do Kościoła, co sprawia, że jest on największym wyznaniem religijnym w USA.

 

Katolicy w większości popierają Hillary Clinton w wyborach na stanowisko kolejnego prezydenta USA: 57 proc. deklaruje wybranie właśnie jej, a 33 proc. chce poprzeć Donalda Trumpa.

 

Według obserwatorów, religia, etyka i moralność nie odgrywały zbyt dużej roli w tegorocznej kampanii prezydenckiej w USA. Choć Trump podczas wystąpienia przed tysiącem ewangelikalnych pastorów w Nowym Jorku zapewniał o swojej głębokiej wierze, a wychowana w rodzinie metodystów Clinton mówiła o codziennej lekturze Biblii i aktywnej przynależności do grupy modlitewnej w Senacie, to żaden z kandydatów specjalnie nie manifestował w kampanii wyborczej swojej wiary, gdyż element ten odgrywał w niej niewielką rolę. Przede wszystkim chodziło raczej o to, aby „jeden drugiego mógł jak najbardziej pogrążyć”. Niski poziom prezydenckiej kampanii doprowadził też do tego, że dla wielu Amerykanów będzie to wybór „mniejszego zła”.

 

Komentatorzy oceniają, że po raz pierwszy w historii Stanów Zjednoczonych w prezydenckiej kampanii daleko odeszło się od zasady sformułowanej przez założyciela państwa George’a Washingtona: „Dla wszystkich ukierunkowań i zwyczajów decydujących o powodzeniu politycznym, religia i moralność są nieodzowną podstawą”.

 

Również po raz pierwszy amerykańscy biskupi katoliccy nie wystosowali przedwyborczego listu pasterskiego i nie sugerowali, na którego z kandydatów powinno się głosować. Jeszcze podczas ostatnich wyborów wielu z nich zachęcało wiernych, aby kierowali się ich stanowiskiem kandydatów m.in. wobec aborcji, homoseksualizmu czy antykoncepcji.

 

Według sondażu ponad dwie trzecie członków wspólnot ewangelikalnych wspiera Trumpa, a 15 proc. chce oddać głos Clinton. Mimo popełnianych błędów kandydat Republikanów cieszy się poparciem tzw. konserwatywnej części protestantów, „Kościołów” zielonoświątkowych, środowisk żydowskich, oraz wielu katolików jednoznacznie przeciwnych aborcji, legalizacji „małżeństw” homoseksualnych i ograniczenia dostępu do broni. Natomiast Clinton może być pewna głosów ze strony liberalnego nurtu zarówno protestantów, jak i katolików oraz żydów.

 

Wybory prezydenckie w USA odbędą się we wtorek 8 listopada. W ich wyniku wyłoniony zostanie 45. prezydent Stanów Zjednoczonych. Według sondażu Ipsos/Reuters przewaga Hillary Clinton nad Donaldem Trumpem wynosi 5 proc. Natomiast sondaże telewizji Fox News oraz pracowni McClatchy-Marist wskazują, że różnica w poparciu dla obydwojga wynosi zaledwie 2 proc.

 


KAI

MWł
  


DATA: 2016-11-08 08:32
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Od paru lat obserwuje to wszystko i se takie coś że ile ktoś kogoś popiera czy jest za czym jest nic nie warte. Jest potężna manipulacja i kłamią, kłamią i jeszcze raz kłamią. Siły zła zawsze tak robią.
ponad 3 lata temu / Ramon
 
@who: 1) Pan pisze z perspektywy Polaka, a nie Amerykanina - co jest bezsensowne (ew. mógłby Pan napisać kogo by WOLAŁ, nie zaś WYBRAŁ). 2) W kwestii ew. konfliktów może być właśnie dokładnie odwrotnie - agresywna postawa Clinton tylko podjudzi Moskwę do ew. ataków (co ucieszy rzecz jasna obie strony, które jedynie szukają pretekstu do wojny - Polską się zaś absolutnie wtedy nie będzie nikt przejmował, proszę się nie łudzić). 3) Konflikty wojenne to tylko hipotezy, przewidywania. Agresywna polityka antychrzescijańska to zaś oczywistość i zagrożenie realne, a nie potencjalne oraz bądź co bądź zabijające nie tylko ciało (aborcja, eutanazja) ale i - co najważniejsze - duszę.
ponad 3 lata temu / zxc
 
Nina jacy "Katolicy"prawdziwy Katolik głosuje na Katolika lub na kandydata opowiadającego się z prawną ochroną życia nie popierającego dewiacji patriotę czyli dbającego o interesy własnej ojczyzny.
ponad 3 lata temu / Tomasz
 
Z moich osobistych obserwacji (nie doniesień medialnych) widzę że w USA zielonoświątkowcy moralnie są o lata świetlne Przed katolikami. To bardzo smutna refleksja. Choć z widząc jacy biskupi zostali w ostatnich latach wyniesieni na stanowiska arcybiskupów i kardynałów - trudno się dziwić.
ponad 3 lata temu / Nina c.d.
 
Katolicy w USA w większości popierają Hillary Clinton, kobietę która powtarza że \'aborcja jej bogiem\'. Tego się nawet nie da komentować.
ponad 3 lata temu / Nina
 
Żaden z nich, bo w Imperium Rzymskim nie było amerykańskich partii politycznych, moje dziecko...
ponad 3 lata temu / @wmo
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.