DZIŚ JEST:   14   LIPCA   2020 r.

Św. Kamila de Lellis
Bł. Hroznaty, męczennika
 
 
 
 

Kto zostałby prezydentem USA, gdyby głosowali wyłącznie amerykańscy katolicy?

Kto zostałby prezydentem USA, gdyby głosowali wyłącznie amerykańscy katolicy?
REUTERS/Rick Wilking/Forum

Głos katolików w wyborach prezydenckich w USA może być decydujący. Co piąty Amerykanin deklaruje swoją przynależność do Kościoła, co sprawia, że jest on największym wyznaniem religijnym w USA.

 

Katolicy w większości popierają Hillary Clinton w wyborach na stanowisko kolejnego prezydenta USA: 57 proc. deklaruje wybranie właśnie jej, a 33 proc. chce poprzeć Donalda Trumpa.

 

Według obserwatorów, religia, etyka i moralność nie odgrywały zbyt dużej roli w tegorocznej kampanii prezydenckiej w USA. Choć Trump podczas wystąpienia przed tysiącem ewangelikalnych pastorów w Nowym Jorku zapewniał o swojej głębokiej wierze, a wychowana w rodzinie metodystów Clinton mówiła o codziennej lekturze Biblii i aktywnej przynależności do grupy modlitewnej w Senacie, to żaden z kandydatów specjalnie nie manifestował w kampanii wyborczej swojej wiary, gdyż element ten odgrywał w niej niewielką rolę. Przede wszystkim chodziło raczej o to, aby „jeden drugiego mógł jak najbardziej pogrążyć”. Niski poziom prezydenckiej kampanii doprowadził też do tego, że dla wielu Amerykanów będzie to wybór „mniejszego zła”.

 

Komentatorzy oceniają, że po raz pierwszy w historii Stanów Zjednoczonych w prezydenckiej kampanii daleko odeszło się od zasady sformułowanej przez założyciela państwa George’a Washingtona: „Dla wszystkich ukierunkowań i zwyczajów decydujących o powodzeniu politycznym, religia i moralność są nieodzowną podstawą”.

 

Również po raz pierwszy amerykańscy biskupi katoliccy nie wystosowali przedwyborczego listu pasterskiego i nie sugerowali, na którego z kandydatów powinno się głosować. Jeszcze podczas ostatnich wyborów wielu z nich zachęcało wiernych, aby kierowali się ich stanowiskiem kandydatów m.in. wobec aborcji, homoseksualizmu czy antykoncepcji.

 

Według sondażu ponad dwie trzecie członków wspólnot ewangelikalnych wspiera Trumpa, a 15 proc. chce oddać głos Clinton. Mimo popełnianych błędów kandydat Republikanów cieszy się poparciem tzw. konserwatywnej części protestantów, „Kościołów” zielonoświątkowych, środowisk żydowskich, oraz wielu katolików jednoznacznie przeciwnych aborcji, legalizacji „małżeństw” homoseksualnych i ograniczenia dostępu do broni. Natomiast Clinton może być pewna głosów ze strony liberalnego nurtu zarówno protestantów, jak i katolików oraz żydów.

 

Wybory prezydenckie w USA odbędą się we wtorek 8 listopada. W ich wyniku wyłoniony zostanie 45. prezydent Stanów Zjednoczonych. Według sondażu Ipsos/Reuters przewaga Hillary Clinton nad Donaldem Trumpem wynosi 5 proc. Natomiast sondaże telewizji Fox News oraz pracowni McClatchy-Marist wskazują, że różnica w poparciu dla obydwojga wynosi zaledwie 2 proc.

 


KAI

MWł
  


DATA: 2016-11-08 08:32
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Od paru lat obserwuje to wszystko i se takie coś że ile ktoś kogoś popiera czy jest za czym jest nic nie warte. Jest potężna manipulacja i kłamią, kłamią i jeszcze raz kłamią. Siły zła zawsze tak robią.
ponad 3 lata temu / Ramon
 
@who: 1) Pan pisze z perspektywy Polaka, a nie Amerykanina - co jest bezsensowne (ew. mógłby Pan napisać kogo by WOLAŁ, nie zaś WYBRAŁ). 2) W kwestii ew. konfliktów może być właśnie dokładnie odwrotnie - agresywna postawa Clinton tylko podjudzi Moskwę do ew. ataków (co ucieszy rzecz jasna obie strony, które jedynie szukają pretekstu do wojny - Polską się zaś absolutnie wtedy nie będzie nikt przejmował, proszę się nie łudzić). 3) Konflikty wojenne to tylko hipotezy, przewidywania. Agresywna polityka antychrzescijańska to zaś oczywistość i zagrożenie realne, a nie potencjalne oraz bądź co bądź zabijające nie tylko ciało (aborcja, eutanazja) ale i - co najważniejsze - duszę.
ponad 3 lata temu / zxc
 
Nina jacy "Katolicy"prawdziwy Katolik głosuje na Katolika lub na kandydata opowiadającego się z prawną ochroną życia nie popierającego dewiacji patriotę czyli dbającego o interesy własnej ojczyzny.
ponad 3 lata temu / Tomasz
 
Z moich osobistych obserwacji (nie doniesień medialnych) widzę że w USA zielonoświątkowcy moralnie są o lata świetlne Przed katolikami. To bardzo smutna refleksja. Choć z widząc jacy biskupi zostali w ostatnich latach wyniesieni na stanowiska arcybiskupów i kardynałów - trudno się dziwić.
ponad 3 lata temu / Nina c.d.
 
Katolicy w USA w większości popierają Hillary Clinton, kobietę która powtarza że \'aborcja jej bogiem\'. Tego się nawet nie da komentować.
ponad 3 lata temu / Nina
 
Żaden z nich, bo w Imperium Rzymskim nie było amerykańskich partii politycznych, moje dziecko...
ponad 3 lata temu / @wmo
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected]pch24.pl. Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.