DZIŚ JEST:   20   WRZEŚNIA   2020 r.

XXV Niedziela zwykła
Św. Andrzeja Kim Taegon
Św. Pawła Chong Hasang
 
 
 
 

Kto wychowa młodzież?

Kto wychowa młodzież?
Bp dr Tihamér Tóth

Zewsząd słyszymy skargi: „zła jest dzisiejsza młodzież!"' Prawda: jest zła! Ale, Bracia, czy zastanawialiśmy się nad tym: Co ma uczynić dzisiejszą młodzież dobrą, uczciwą, zdrową, prowadzącą czyste życie? Czy zastanawialiśmy się szczególnie nad tym, co może dzisiaj dobrze wpłynąć na młodzież?


Co ma uczynić młodzież dobrą? Chyba nie dzisiejsze społeczeństwo, wśród którego się ona wychowuje i widzi na każdym kroku szydzenie ze wzniosłych ideałów? Chyba nie dzisiejsze rozrywki, kina, bale, gdzie ludzie tak lekkomyślnie przekraczają granicę prawa moralnego?

Zła jest dzisiejsza młodzież? Ale w jaki sposób może być dobrą? Może dzięki szkole? Kochani Bracia, nie łudźmy się!


Kiedy rozpocznie się w młodych duszach walka między uczciwością a kłamstwem, wieczne zmaganie dobra ze złem, kiedy w rozwijającym się organizmie zakotłuje piekielny ogień pożądań zmysłowych, to skąd ma czerpać, w tym decydującym momencie krwawych bojów, siły, gdzie szukać oparcia? W matematyce, fizyce albo w literaturze? Nie! Nie!


Ale, może powiesz: „w nauce religii!"


W religii? Tak: zbliżamy się do rozpatrzenia tego zagadnienia. Owszem: nauka religii byłaby wielką pomocą w wychowywaniu młodzieży, gdyby złe przykłady domu i społeczeństwa nie niweczyły — można powiedzieć zupełnie — jej wpływu!


Gdyby kazano mi odpowiedzieć na pytanie: „Kiedy lepszą stanie się nasza młodzież?" — odpowiedziałbym w ten sposób: „Młodzież dzisiejsza wtenczas stanie się lepszą, gdy szkolną naukę religii wesprze dom rodzinny, przykład rodziców". Dzisiejsi rodzice powinni sobie zapamiętać zasadę wychowania: „Największą mądrością jest wychowywać z Chrystusem", bo wtedy — tylko wtedy poprawi się wasza młodzież!

 

Ks. dr Tihamér Tóth, Chrystus-Król, Kraków 1935, s. 106-107.

 


DATA: 2020-09-01 16:07
AUTOR: BP DR TIHAMÉR TÓTH
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
10
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.