DZIŚ JEST:   26   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Wawrzyńca Ruiz i Towarzyszy
Św. Kosmy i Damiana
 
 
 
 

Kto stoi za zamachami na Sri Lance? Nowa organizacja dżihadystów

Kto stoi za zamachami na Sri Lance? Nowa organizacja dżihadystów
FOT.REUTERS/Athit Perawongmetha/FORUM

Rozmach ataku i cel terrorystów, czyli zamach na chrześcijan zgromadzonych na nabożeństwach, przypomina działania tzw. Państwa Islamskiego. Propagandziści ISIS poinformowali już, że to „kalifat” stoi za atakami, ale na mapie światowego terroryzmu pojawiła się nowa islamistyczna organizacja - National Thowheeth Jama’ath (NTJ).  Jak poinformował szef resortu zdrowia w rządzie Sri Lanki dwa tygodnie przed zamachami pojawiły się ostrzeżenia lokalnej policji przed możliwymi atakami ze strony powstającej NTJ. Szef służb wywiadowczych przesłał nawet listę potencjalnych zamachowców. Kluczowy meldunek, miał nie dotrzeć na biurko premiera Sri Lanki i nie wiadomo, by władze zrobiły cokolwiek z ostrzeżeniem.

 

NTJ to nowa lokalna organizacja terrorystyczna, która do tej pory była odpowiedzialna za dewastację buddyjskich obiektów. Zdaniem rzecznika rządu Sri Lanki to właśnie ta „młoda” zbrodnicza organizacja stoi za zamachami. O brutalności dżihadystycznej bojówki NTJ (tł. Narodowa Organizacja Monoteizmu) świat dowiedział się po serii wielkanocnych ataków bombowych, w których zamordowano 310 osób a raniono kolejne 500. Islamiści zaatakowali kościoły (dwa katolickie, jeden protestancki) oraz luksusowe hotele. Na światło dzienne wychodzą kolejne informacje, które sprowadzą na barki władz Sri Lanki lawinę krytyki. Jak podają media – nie tylko rząd Sri Lanki wiedział o zagrożeniu (z listą terrorystów łącznie), ale też zbagatelizowanie problemu miało być efektem politycznego konfliktu między prezydentem i premierem. Sri Lanka mogła też się stać kolejnym zagranicznym poligonem bliskowschodnich terrorystów. Badane są powiązania międzynarodowe NTJ – wielu ekspertów zastanawia się czy taki rozmach ataku nie oznacza, że południowoazjatyckich islamistów nie wspierało tzw. Państwo Islamskie albo Al-Kaida. Do tej pory lokalnym służbom udało się aresztować 40 osób. Wśród zatrzymanych ma być Syryjczyk, co może rzucać światło na międzynarodowe powiązania grupy odpowiedzialnej za ataki. Władze Sri Lanki wprowadziły stan wyjątkowy.

 

Chociaż Sri Lanka zaczęła funkcjonować w wyobraźni ludzi jako idylliczne miejsce egzotycznych wakacji to de facto jeszcze 10 lat temu była polem bitwy w etnicznej wojnie. Dlatego właśnie zamachy terrorystyczne w tym kraju uznaje się za podwójne zagrożenie dla bezpieczeństwa – nie tylko zginęli cywile, ale nad krajem znowu zawisło widmo obudzenia się antagonizmów między grupami społecznymi. Właśnie na takim „styku” konfliktów etniczno-religijnych dżihadyści cynicznie szukają swojej szansy na otworzenie kolejnego frontu. Władze Sri Lanki nie wyciągnęły też wniosków z zamieszek buddyjsko-islamskich w 2018 roku. To właśnie wtedy „wykuwać się” miały kadry nowej terrorystycznej organizacji. Struktura kraju to istna mozaika - ok. 70 proc. mieszkańców wyspy wyznaje buddyzm (ma on też status religii narodowej), ok. 12 proc. stanowią hindusi (przede wszystkim północ i wschód kraju), 10 proc. muzułmanie i 8 proc. chrześcijanie (głównie katolicy). Od 1983 roku do 2009 rok trwała wojna pomiędzy wojskami rządowymi a separatystami z oddziałów tzw. Tamilskich Tygrysów. Ale to nie koniec komplikacja etnicznych w kraju – np. lankijscy chrześcijanie wywodzą się i z etnicznej grupy Tamilów i Syngalezów (jak buddyjska większość). W analizach sytuacji etniczno-religijnej Sri Lanki pomija się jednak jeden ważny kluczowy element – jak alarmują eksperci, muzułmanie ze Sri Lanki, którzy wyjeżdżali „na dżihad” do Syrii i Iraku wracają na wyspę.

 

Co więcej wiemy o NTJ? To grupa dżihadystów, która wyodrębniła się z bojówki Sri Lanka Thowheed Jamath (SLTJ) oraz innych radykalnych organizacji muzułmańskich. Wcześniej islamiści byli zaangażowani w buddyjsko-islamskie zamieszki, być może część dokonywała zbrodni w Syrii oraz Iraku. Liderem zamachów ma być Zahran Hashim, radykalny imam. Jak dowiedzieli się amerykańscy dziennikarze od źródeł w lankijskim wywiadzie Hashim miał szykować ataki terrorystyczne już wcześniej. Media cytują jedną z jego wypowiedzi, w której terrorysta stwierdził, że „Allah stworzył tę ziemię [Sri Lankę] dla muzułmanów”. Problem w tym, że inne źródła twierdzą, że Hashim był jednym z zamachowców-samobójców co może oznaczać, że prawdziwy dowódca NTL jest nieznany i nadal się ukrywa. Na Sri Lankę od początku roku przerzucano komponenty do bomb. Skąd to wiemy? Już w styczniu służby specjalne Sri Lanki złapały 4 muzułmanów oraz odkryto ich kryjówkę, w której przetrzymywali 100 kg ładunków wybuchowych. 

 

Mike Bruszewski


DATA: 2019-04-24 12:15
AUTOR: MIKE BRUSZEWSKI
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ależ mogli to zrobić pożyteczni idioci wyznania monoteistycznego, jednakże sponsorowani i wyszkoleni przez kogoś innego. Tu pojawiają się teorie spiskowe o buddystach albo masonach. Niemniej jednak w świecie monoteistów odrzucających Chrystusa łatwo znaleźć zamachowców-samobójców, kolejka jest długa.
ponad 1 rok temu / aaa
 
Stoją masoni a wykonanie za pomocą jakich tajnych służb, chodzi o wywołanie wojny pomiędzy chrześcijanami a islamem, na gruzach starego porządku - nwo. Oni wszystko skrupulatnie, robią wybierane przez nich daty nie są przypadkowe, mają fiola na punkcie numerologii, te daty a nie inne świadczą, że wszelkie ofiary w tych dniach są składane w ofierze piekłu.
ponad 1 rok temu / Alex Wolf
 
cd: To wszystko dzieje się pod nosem lankijskich służb, które przez kilkadziesiąt lat walczyły z tamilski terroryzmem w krwawej wojnie domowej. Banda amatorów robi z nimi co chce i w zasadzie na ich oczach przygotowuje operację wymagającą ogromnych pieniędzy, sporej grupy zawodowców, świetnej łączności i zachowania ścisłej konspiracji. Może allah ich natchnął, oślepiając przy okazji niewiernych? Albo buddystom dieta wegańska zaszkodziła? Kto chce niech wierzy... A kto nie chce, niech pomyśli kto na tym skorzystał? Jedna prześladowana przez buddyjskie państwo mniejszość pada ofiarą zamachu, którego sprawstwo przypisuje się drugiej, prześladowanej przez państwo mniejszości. Kto na tym wyszedł najlepiej? Kto miał motyw, środki i umiejętności do przeprowadzenia takiej operacji? No właśnie...
ponad 1 rok temu / Bondaree
 
Mydlenie oczu odchodzi na całego - nawet nie chce im się zadbać o szczegóły. Islamska organizacja głosząca monoteizm uderza w jedyną, monoteistyczną mniejszość w okolicy, w dodatku taką, która jest prześladowana przez politeistyczne państwo. Uderzają w trzy kościoły chrześcijanie, trzy luksusowe hotele cudzoziemcy, jakiś bliżej nie określony, mały pensjonat po co? i w dzielnicę mieszkalną brak szczegółów. Do tego potężny ładunek przy lotnisku, który zostaje zneutralizowany. Ofiarami są głównie chrześcijanie i cudzoziemcy. Dwie grupy etniczne wyznające politeizm Syngalezi-buddyści i Tamilowie-hinduiści nie są w zasadzie atakowane. Tego wszystkiego dokonuje prawie nieznana nikomu organizacja patałachów, która wcześniej "zasłynęła" zdemolowaniem posągu buddy. W dodatku atak jest organizowany w odwecie za Christchurch w niecały miesiąc po tamtych wydarzeniach. cdn...
ponad 1 rok temu / Bondaree
 
Mordercy-samobójcy ? sprawcy masakry ? mają być członkami organizacji National Thowheeth Jama?ath ? islamskiego ugrupowania, które pojawiło się na scenie politycznej nie wcześniej niż 3 lata temu ? znanego jednak wyłącznie z niszczenia posągów Buddy, a nie zabijania "niewiernych".\\ Lokalne służby antyterrorystyczne nie mają wątpliwości: "Tak dobrze skoordynowany atak wymagał funduszy, a nade wszystko umiejętności, które mógł zaoferować jedynie ktoś z zagranicy".\\ Spore wrażenie na śledczych sprawił fakt, że wszystkie kamizelki wybuchowe wyeksplodowały i stało się to w momencie zaplanowanym przez autorów masakry. Podczas rzeczywistych zamachów islamskich dość często coś zawodzi. Został ponadto użyty wojskowy materiał wybuchowy i ponad 80 detonatorów. \\ Anne Speckhard z International Center for the Study of Violent Extremism twierdzi, że modus operandi morderców jest charakterystyczny dla Al Qaedy i ISIS. Modus operandi ISIS, Al Qaedy? Nie kojarzycie?
ponad 1 rok temu / Ryś
 
Sponsorzy ISIS-a wywodzący się z pewnego państewka bliskowschodniego.
ponad 1 rok temu / Sal
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.