DZIŚ JEST:   11   LIPCA   2020 r.

Św. Benedykta z Nursji, patrona Europy
Św. Olgi, księżnej
 
 
 
 

Kto podnosi rękę na Maryję? Seria dewastacji kapliczek na Podlasiu

Kto podnosi rękę na Maryję? Seria dewastacji kapliczek na Podlasiu
Kościół Trójcy Przenajświętszej By No machine-readable author provided. Stimoroll assumed (based on copyright claims). [CC BY-SA 2.5 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5)], via Wikimedia Commons

Nieznany sprawca od przeszło roku notorycznie dewastuje siedem kapliczek „Dróżek Maryjnych”, które pięknie ustawione są wśród pól, łąk i lasów ziemi tykocińskiej (woj. podlaskie). Policja postanowiła objąć miejsca kultu szczególną kontrolą.

 

Dróżki Maryi, czyli siedem kapliczek obrazujących cierpienia Maryi, zostało zbudowanych w roku 2015, pomiędzy XVIII – wiecznym kościołem Świętej Trójcy w Tykocinie a miejscem gdzie w średniowieczu istniało grodzisko. Kapliczki ufundowane przez parafian, zbudowane są z kamienia. Wewnątrz każdej znajduje się obraz olejny autorstwa Agnieszki Żendzian. Obrazy przedstawiają siedem scen ukazujących sytuacje, w których Maryja bardzo cierpiała. Związane są one z wydarzeniami takimi jak proroctwo Symeona, ucieczka do Egiptu, zgubienie Jezusa, spotkanie na Drodze Krzyżowej, ukrzyżowanie i śmierć Jezusa, zdjęcie z krzyża i złożenie do grobu.

 

Kapliczki ustawiono na prywatnych działkach rolnych, za zgodą ich właścicieli, blisko dróg, tak aby pielgrzymi mogli się przy nich modlić.  Dróżki Maryi zostały poświęcone 28 sierpnia 2016 roku przez księdza Jarosława Stefaniaka, proboszcza parafii Świętej Trójcy w Tykocinie. Dróżki Maryjne przyczyniły się bardzo do rozpowszechnienia wśród mieszkańców Tykocina i okolic modlitwy „Różaniec do Siedmiu Boleści Najświętszej Dziewicy Maryi”. Wielu z nich posiada teraz specjalny różaniec, na którym odmawia się tę piękną modlitwę.

 

Niestety, zaraz po poświęceniu kapliczek doszło do ich pierwszej dewastacji. Nieznany sprawca wybił szyby z okienek kapliczek, powyrzucał z nich obrazy Matki Boskiej. Parafianie naprawili szkody. Jednak napady na miejsca kultu powtarzają się do dziś. Dlatego policja poinformowała proboszcza Świętej Trójcy w Tykocinie, iż objęła kapliczki „doraźną kontrolą” (jak podano w piśmie policji z posterunku w Choroszczy). Policjanci poprosili też proboszcza, aby zakomunikował parafianom, żeby „zawiadamiali funkcjonariuszy odnośnie negatywnych zjawisk związanych z aktami wandalizmu na szlaku Dróżek Maryjnych”. Policjanci proszą, aby osoby posiadające jakiekolwiek informacje o sprawcach profanacji Maryjnych kapliczek zgłosili to na posterunku w Choroszczy.

 

 

Adam Białous

 

 


DATA: 2018-04-17 14:06
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.