DZIŚ JEST:   29   MAJA   2020 r.

Św. Urszuli Ledóchowskiej
Św. Andrzeja z Chio
 
 
 
 

Kto pierwszy opuści strefę euro?

Kto pierwszy opuści strefę euro?
Fot. yirsh/sxc

Od wielu miesięcy wszyscy decydenci, a za nimi również powtarzają to media, że jeśli ktokolwiek w ogóle opuści strefę euro to tylko Grecja, ale wyłącznie wówczas, gdy nie spełni kolejnych żądań brukselskich dygnitarzy, którzy swoimi działaniami rzekomo ratują grecką gospodarkę. Tymczasem nieuchronny koniec projektu politycznego o nazwie wspólna waluta euro może nadejść z zupełnie nieoczekiwanej strony. To Finlandia, jak się okazuje, przygotowuje się na plan awaryjny i ewentualne wyjście ze strefy euro.

 

Pod koniec ubiegłego tygodnia, fińska minister finansów, Jutta Urplainen za pośrednictwem gospodarczego dziennika „Kauppalehti”  oświadczyła, że „Finlandia odmawia spłaty długów innych państw strefy euro i sprzeciwia się wprowadzeniu wspólnej odpowiedzialności za te długi. Odpowiedzialność zbiorowa za długi (...) i ryzyko innych państw nie jest tym, na co chcemy się przygotować” – podkreśliła Urpilainen.

 

Czy taki scenariusz jest realny? Wydaje się, że tak, gdyż w przeciwnym razie nasi północni sąsiedzi zza Bałtyku, nie przygotowywali się na różne możliwości. Mimo, że pani minister po burzy jaką wywołał tekst zareagowała stwierdzeniem, że „Finlandia jest członkiem strefy euro” oraz, że „euro jest korzystne dla fińskiej gospodarki” to jednocześnie nie przeszkadza twardo sprzeciwiać się kolejnym transferom pieniężnym na rzecz Grecji i państw grupy PIGS, a także być najlepiej przygotowanym krajem do powrotu do własnej waluty w przypadku konieczności opuszczenia strefy euro.


Finlandia ze swoim wzrostem gospodarczym na poziomie 3 proc. należy do czołówki europejskiej. W ubiegłym roku budżet państwa miał tylko 0,5 proc. deficyt, całe zadłużenie wynosi 48 PKB, a bezrobocie na koniec ub. roku spadło poniżej 7 proc. Finlandia, obok Luksemburga, Holandii i Niemiec, jest krajem, który wciąż – mimo kryzysu w strefie euro – utrzymuje się w rankingach wiarygodności kredytowej na najwyższym poziomie AAA.

 

Czy Finlandia byłaby w stanie opuścić strefę euro? Wydaje się, że samotnie nie i nie pod prąd strategicznym decyzjom niemieckim, ale nie można wykluczyć przecież scenariusza, że z eurolandu wychodzą najsilniejsze gospodarki, nie chcąc dalej finansować pomocy dla upadających państw południa. Gdyby taki plan miał miejsce, Finlandia z pewnością znalazłby się w takiej grupie.

 

Źródło: forsal.pl, stefczyk.info, helsinki.trade.gov.pl

 

Paweł Toboła-Pertkiewicz


DATA: 2012-08-07 12:03
AUTOR: PAWEŁ TOBOŁA-PERTKIEWICZ
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.