DZIŚ JEST:   07   SIERPNIA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Kajetana z Thieny
Bł. Edmunda Bojanowskiego
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 62  >   FELIETONY

Kto lubi utopie?

Kto lubi utopie?
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com

Zaprzeczanie rzeczywistości, snucie marzeń o nieistniejącym (i nierealnym) świecie sprzeciwia się rozsądkowi. A na dodatek jest niebezpieczne. Zwłaszcza, gdy utopiści znajdą się u władzy, i to jakiejkolwiek: lokalnej, centralnej czy… medialnej.

 

Historia Europy dostarcza wielu przykładów. Znamy konsekwencje nazizmu, zbrodniczej utopii, zgodnie z którą rasa panów zaprowadzi porządek na całym świecie. Znamy konsekwencje komunizmu, utopii, w której porządek – też w skali globalnej – zaprowadzi proletariat. Wynik? Miliony ofiar.

 

Dziś mamy do czynienia z innymi utopiami. Według tej ekologicznej, prawdziwy „postęp” oznacza rezygnację z paliw kopalnych. Samochód ma zostać zastąpiony czymś innym, bardziej ekologicznym, a najlepiej: rowerem. W końcu, trudno o coś bardziej „ekologicznego” niż pojazd napędzany siłą mięśni.

 

Zaprzeczenie rzeczywistości nie może być już bardziej oczywiste. Prawda, samochody sprawiają problemy. Tak, jak wiele innych wynalazków, które ułatwiają nam życie. Bez nich – w wielu sytuacjach – życie staje się najzwyczajniej w świecie… uciążliwe. A w praktyce życia codziennego, zwłaszcza życia rodziny, rezygnacja z nich wydaje się niemożliwa.

 

Utopistom to nie przeszkadza. Nieważne, jak wiele przedstawi się argumentów przeciwko ich nowej, starannie zaplanowanej, lepszej rzeczywistości. Konsekwencje ich najzwyczajniej nie interesują. Znając utopistów, należy – i to natychmiast – szukać rzeczywistości, jaką kryje propaganda.

 

W Madrycie ekologiczna walka o środowisko i jakość życia mieszkańców jest już mocno zaawansowana. Miastem rządzi lewica i zupełnie jasną rzeczą jest to, że chodzi nie tyle o samochody, korki i zanieczyszczenia, co o własność prywatną. I na tym polega istota „problemu”. Wielu spośród hiszpańskich „utopijnych” ekologów (być może jest tak i w Polsce) to rozczarowani komuniści. Tacy komuniści „z recyklingu”, sfrustrowani niepowodzeniem pierwszej utopii.

 

Być może tacy rozczarowani „idealiści” rządzą także polskimi miastami. Warto byłoby to sprawdzić. A jeśli tak jest, jeszcze lepiej byłoby odsunąć ich od władzy. Tylko w ten sposób można uniknąć nieszczęść, jakie – z całą pewnością – wynikną z wprowadzania w życie ich ulubionych utopii.

 

 

Valdis Grinsteins

 

 

Artykuł został opublikowany w 62. numerze magazynu „Polonia Christiana”.

 

  

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 

Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

A może utopia czai się u każdego człowieka niejako z natury? Przecież każdy człowiek, kiedy tylko osiągnie jako taką dojrzałość intelektualną to chce być szczęśliwy. Każdy, szczególnie młody człowiek, snuje plany na dalsze życie i ma jakieś marzenia. Ludzie chcą mieć ciągle dobre zdrowie i być szczęśliwy w miłości, w życiu zawodowym, w życiu społecznym itd. Może to naturalne dążenie do realizacji swojego szczęścia, jest samo w sobie jest już zaprzeczeniem rzeczywistości i częścią utopii? Obecnie żadna szkoła europejska na świecie nie uczy i nie posiada nauczycieli, którzy namawiali by ludzi do samoograniczania się i rezygnacji z niektórych swoich marzeń w imię niemożliwości urzeczywistnienia tych swoich marzeń. Przeciwnie, szkoły światowe namawiają człowieka niepełnosprawnego i schorowanego na to aby przekraczał swoje możliwości i realizował swoje marzenia i np. wszedł na Mont Everest. Czyż to nie jest nauka utopii?
ponad 1 rok temu / Realista
 
yogy-nie dziwie się ...dzisiaj mamy więcej idiotów po szkołach wyższych niż sto lat temu wśród ludzi niepiśmiennych-logiczne myślenie zanika szybciej niż postępuje "globalne ocieplenie". Rewolucja francuska porwała tłumy do akceptacji rzezi Wandeii a dzisiaj ludzie rozczulają się nad pieskami ładując kasę w schroniska,jednocześnie z obłedem w oczach wrzeszcząc-mam prawo zabić własne dziecko bo jeszcze nie zdążyło sie urodzić a nie stać mnie na zwiększone koszty życia...ot taka logika ciemniaków uważających się za postępowców
ponad 1 rok temu / Orwell by nie wymyślił
 
Ktoś mądrze powiedział, że Marksizm da się streścić jednym zdaniem "zazdrość i nienawidź wszystkich, którym się lepiej powodzi od ciebie" - konsekwencje są znane - dziesiątki milionów trupów - i dziś dominanta wywłaszczania ludzi z wszystkiego choćby przez walkę z tzw "globciem". Wywłaszczanie odbywa się tek, że większość nawet tego nie zauważa - ba jeszcze to popiera. Diabeł nie mógł wymyślić nic gorszego niż socjalizm!!!
ponad 1 rok temu / Reakcjonista
 
dla mnie tekst bez sensu. Nic nie wnosi.
ponad 1 rok temu / jogy
 
 

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że w pierwszą podróż zagraniczną w nowej kadencji wybierze się do Włoch i Watykanu, gdzie spotka się m.in. z papieżem Franciszkiem. Prezydent podkreślił, że będzie to dla niego bardzo ważna podróż.

 
 

Wybryki „antyrasistów” i uległość władzy doprowadzają do coraz większych absurdów, ale też coraz mocniej wdzierają się w codzienne życie ludzi. Są „niepoprawne politycznie” pomniki, nazwy ulic, było już nawet „niepoprawne” logo znanej marki ryżu. Teraz „antyrasiści” zajmują się już „prostowaniem” nawet lokalnego rzemiosła.

 

Tuż przed ceremonią zaprzysiężenia prezydenta Andrzeja Dudy na drugą kadencję, parlamentarzystki Lewicy wyraziły swoją solidarność ze sprawcami profanacji figury Jezusa Chrystusa w Warszawie. Posłanki założyły ubrania w kolorach tęczy LGBT. Miały ze sobą również „tęczową flagę” oraz maseczki w podobnych barwach.

 

Przedstawiciele Chińskiej Republiki Ludowej oraz Stolicy Apostolskiej prowadzą rozmowy na temat zawartego przed dwoma laty tymczasowego porozumienia nominacji biskupich. Wygasa ono 22 września i obie strony mają rozmawiać na temat możliwości zawarcia porozumienia na stałe.

 

Dziś profanacje i pobicia - jutro podpalenia?! W związku z profanacją figury Jezusa Chrystusa w Warszawie, a także pomników będących symbolami narodowymi, domagamy się od Prokuratora Generalnego natychmiastowego postawienia przed sądem sprawców tych przestępstw. Brak reakcji wymiaru sprawiedliwości na te haniebne czyny utwierdzi aktywistów LGBT w bezkarności i zachęci do kolejnych posunięć, w tym także do fizycznych ataków na chrześcijan.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.