DZIŚ JEST:   18   CZERWCA   2019 r.

Św. Elżbieta z Schönau
Św. Amand, biskup Bordeaux
 
 
 
 

Kto jest z Polską, a kto przeciwko niej? Kolejna próba sił w Brukseli

Kto jest z Polską, a kto przeciwko niej? Kolejna próba sił w Brukseli
fot. europa.eu.pl

W środę Komisja Europejska zbada czy prezydenckie ustawy o Sądzie Najwyższym oraz KRS, które zostały przyjęte przez polski parlament, nie naruszają trójpodziału władzy oraz czy są zgodne z „europejskimi wartościami i traktatami”. Wtedy też zapadnie decyzja w sprawie ewentualnej „aktywacji wobec Polski art. 7 unijnego traktatu”, a co za tym idzie – nałożeniu sankcji politycznych i ekonomicznych.

 

Eksperci zgodnie podkreślają, że nałożenie na Polskę sankcji to „mało prawdopodobny scenariusz”, ponieważ potrzeba do tego jednomyślności wszystkich krajów UE. Ich zdaniem jednak już uruchomienie art 7., co może nastąpić w przyszłym tygodniu, byłoby „bezprecedensowym krokiem w historii UE”, ponieważ oznaczałoby to powiedzenie „Sprawdzam!” i każdy kraj musiałby zdecydować, czy zgadza się z działaniami polskiego rządu, czy też chce, aby Bruksela siłą zmuszała go do realizacji swojej wizji politycznej.

 

Głos w sprawie zaplanowanych działań KE wobec polski zabrał w czwartek przed rozpoczęciem szczytu UE w Brukseli premier Mateusz Morawiecki. - Jak rozumiem już podjęta została decyzja, że w przyszłą środę KE zamierza uruchomić art. 7.1, to zapewne będzie on uruchomiony, to jest ich prerogatywa - oświadczył szef rządu. Dodał, że niezależnie od tego co się wydarzy, Warszawa chce cały czas prowadzić dialog z Brukselą. - Od rozpoczęcia takiej niesprawiedliwej dla nas procedury do jej zakończenia na pewno będziemy z naszymi partnerami rozmawiać na te tematy – podkreślił.

 

Wypowiedź premiera stała się „pożywką” dla „postępowych” zachodnich mediów. „Financial Times” napisał, że „UE jest gotowa do ukarania Polski w związku ze zmianami w sądownictwie”. Jeszcze dalej poszedł „Sueddeutsche Zeitung”, który stwierdził, że w związku z „jednoznacznym niebezpieczeństwem poważnego naruszenia praworządności w Polsce” Unia Europejska „dotkliwie ukarze Polskę”.

 

W podobnym tonie głos zabrał również Reuters. „Morawiecki wypowiadając się przed pierwszym dla niego szczytem w Brukseli wydawał się pogodzony, że nadchodzi cios” - podkreśliła agencja.

 

Z informacji płynących z Komisji Europejskiej wynika, że decyzja ws. art. 7 nie została jeszcze podjęta, zaś wypowiedzi Morawieckiego sugerujące pogodzenie się z uruchomieniem tej ścieżki mogą przyczynić się do tego, że kolegium komisarzy zdecyduje się na ten krok.

 

źródło: rp.pl, gosc.pl

TK

 

 


DATA: 2017-12-15 11:36
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

czas na nową jakość w polityce... Brawa dla Premiera Morawieckiego!
ponad 1 rok temu / magis
 
"europejskie wartości" i niedookreślone traktaty - aborcja, homozwiązki, zbyt krzywe banany, zero moralności, ślimak - to też ryba, marchewka staje się owocem, co nie po myśli unijnych politykierów (wyzyskiwaczy) to jest naruszeniem ich "wartości" itp. Absurdy gonią absurdy, a każdy absurdonista otrzymuje co najmniej po kilkanaście tysięcy Euro miesięcznie za swoje pitolenie na arenie !!!!!!!!!!!!!!!! kosztem zwykłych nie mających realnych możliwości przeciwstawienia się obywateli narodowych.
ponad 1 rok temu / odszkodowania
 
Nic nowego- Polska zawsze była gnębiona przez sąsiadów
ponad 1 rok temu / Ric
 
Pisałem, że MM nie jest politykiem i za wcześnie go wypuszczono na głęboką wodę. Pzdr
ponad 1 rok temu / Krzysztofjaw
 
brawo PiS, ani kroku w tył !
ponad 1 rok temu / 1 do 27
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "56853"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.