Nasz kanał RSS
DZIŚ JEST:   04   LIPCA   2020 r.

Pierwsza Sobota
Św. Elżbiety Portugalskiej
Bł. Piotra Frassatiego
 
 
 
 

Kto i dlaczego postanowił zmarginalizować w XX wieku tradycyjną Mszę Świętą? [PODCAST]


Odtwórz w YouTube
 

30 kwietnia w Kościele Katolickim wspominamy świętego Piusa V - papieża, który wydał jako pierwszy Mszał ujmujący w karby całą tradycję liturgiczną. Msza Święta trydencka przez setki lat była podstawą życia chrześcijańskiego, ale w drugiej połowie XX wieku została ona zastąpiona przez Novus Ordo Missae. Co takiego stało się, że ta uświęcona liturgia po prostu została zmieniona? Kto i dlaczego postanowił zmarginalizować tradycyjną Mszę Świętą? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy Pawła Chmielewskiego z Tomaszem Rowińskim (magazyn „Christianitas”).


DATA: 2020-05-06 18:15:00
 
Przekaż znajomemu:
 
 
 
drukuj
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać
 

Komentarze

@Jan de Luna Jak zauważył kiedyś ks. Jan Twardowski po kościelnej reformie kalendarza pojawiły się dwa rodzaje Świętych: mocnych jak np. Św. Józef, którego święto w dniu 19 marca pozostało, i Święci nie tak mocni, ktorych święta przesunięto. Do Świętych nie tak mocnych zaliczono Św. Stanisława Kostkę, Patrona Polski, Któremu przypisywano zwycięstwa w licznych bitwach odniesione przez polskich rycerzy.
2 miesiące temu / Ryś
 
@ Max\\ Bulla Quo primum tempore św. Piusa V: Żaden biskup, administrator, kanonik, kapelan lub inny ksiądz diecezjalny, lub zakonnik jakiegokolwiek zgromadzenia, jakkolwiek nie byłby tytułowany, nie może być zobowiązany do odprawiania Mszy św. w inny sposób, niż przez Nas polecono. Podobnie nakazujemy i oznajmiamy, iż nikt nie może być nakłaniany bądź zmuszany do zmieniania tego Mszału; a niniejsza Konstytucja nigdy nie może być unieważniona lub zmieniona, ale na zawsze pozostanie ważna ...
2 miesiące temu / Pius V
 
Jak to kto? Sobór Watykański Drugi!
2 miesiące temu / Zbigniew
 
Dochodzi nawet do ataków na uczestników tradycyjnych Mszy Świętych! Niektórzy hierarchowie są im nieżyczliwi.
2 miesiące temu / Zbigniew
 
Błąd. W Kościele Katolickim Piusa V wspominamy i wspominano 5 maja. A sprotestantyzowany kościół posoborowia rozwalił i to przenosząc wsppmnienie...
2 miesiące temu / Jan de Luna
 
@ Max Z czasów apostolskich. To znaczy jaka?
2 miesiące temu / Ryś
 

 
NOWOŚCI
 
 
 
 
 
 
12345... 143 
WYBRANE DLA CIEBIE
 
 

 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.