DZIŚ JEST:   11   GRUDNIA   2019 r.

Św. Damazego I, papieża
Św. Daniela, pustelnika
 
 
 
 

Kto bogaci się na głodzie? Dramat mieszkańców Wenezueli służy jednej grupie społecznej

Kto bogaci się na głodzie? Dramat mieszkańców Wenezueli służy jednej grupie społecznej
Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro. FOT.JORGE SILVA /REUTERS/FORUM

Kryzys żywnościowy w Wenezueli nie dla wszystkich jest niekorzystny. Istnieje grupa bogacąca się na nim – to wojsko. Prowadzony przez armię przemyt jedzenia stał się wyjątkowo intratnym biznesem. Wskutek niedoborów żywności wywołanych socjalistyczną polityką Nicolasa Maduro cierpią natomiast zwykli Wenezuelczycy. Często stają oni przed wyborem: głód lub zakup po skrajnie zawyżonej cenie.  


Wojskowi nie tylko pilnują nielegalnych transakcji żywności w Wenezueli, lecz niejednokrotnie bezpośrednio je prowadzą. Według doniesień medialnych sprzyja to bogaceniu się armii.  


Proceder ten stał się możliwy dzięki przyznaniu wenezuelskim siłom zbrojnym kontroli nad zapasami żywności. Socjalistyczny prezydent Wenezueli Nicolas Maduro zdecydował się na to w lecie ubiegłego roku. Była odpowiedź na zamieszki na ulicach wywołane niedoborami żywności. Dochodziło wówczas do łupienia sklepów spożywczych, by tylko zdobyć brakujące pożywienie. Nie zawsze to wystarczało – półki często świeciły pustkami.


Głód to nadal poważny problem w latynoamerykańskim państwie. Uniknięciu go służy korzystanie z czarnego rynku – a więc z jedzenia importowanego przez wojsko. Alternatywa to kupowanie w prowadzonych przez państwo supermarketach. Ceny są w nich bardzo niskie. Niedobory i ogromne kolejki uniemożliwiają jednak większości Wenezuelczyków korzystanie z tych placówek. W efekcie około 80 procent Wenezuelczyków straciło wagę. Oto dieta prezydenta Maduro – ironicznie mówią mieszkańcy latynoamerykańskiego państwa.   


„Socjalizm to bohaterska walka z problemami nieznanymi w żadnym innym ustroju”, mawiał Stefan Kisielewski. Wenezuela to doskonały dowód trafności tego twierdzenia. Socjalizm zmienia powoli latynoamerykańskie państwo w kraj Trzeciego Świata. Ograniczenia dla wolnego rynku zamiast służyć ludziom wpędzają ich w głód.Źródło: npr.org

mjend DATA: 2017-01-10 17:13
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Bo w istocie - ograniczenia wolnego rynku powinny istnieć i powinny służyć ludziom. Rynek pozbawiony jakichkolwiek ograniczeń i mechanizmów kontroli to taka sama szkodliwa utopia (niezgodna zresztą z katolicką nauką społeczną), jak i socjalizm.
ponad 2 lata temu / do JARO
 
Media urobiły obywateli "brazylijskim sznytem" i teraz obywatele mogą się obywać nawet bez żywności.
ponad 2 lata temu / Leo
 
Tow. Kaczyński et consortes prowadzą Polskę w tym samym kierunku!
ponad 2 lata temu / John Galt
 
te ostatnie zdanie to jakiś idiotyzm; jak to rozumieć? bo tak jakoś mało śmiesznie wychodzi, że ograniczenia dla wolnego rynku powinny służyć ludziom? a z drugiej strony, jakby z tego zdania usunąć środkowy fragment, toż to najprawdziwsza prawda - ograniczenia dla wolnego rynku wpędzają ludzi w głód; wyszło masło maślane; a co do Wenezueli - no to jak sobie posłali, to tak się wysypiają;
ponad 2 lata temu / JARO
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.