DZIŚ JEST:   24   LISTOPADA   2020 r.

Chrystusa Króla Wszechświata
Św. Andrzeja Tran An Dung i towarzyszy
 
 
 
 

Księża mają prawo odmówić Komunii Świętej politykom popierającym in vitro – przypomina kanonista

Księża mają prawo odmówić Komunii Świętej politykom popierającym in vitro – przypomina kanonista
fot. Krystian Maj/FORUM

Zarówno Prezydent Bronisław Komorowski jak i większość posłów i senatorów popełnili publiczny grzech ciężki. Politycy odpowiedzialni za wprowadzenie ustawy o in vitro stali się źródłem zgorszenia wiernych. Osoby te nie mogą przystępować do Komunii Świętej – mówi w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” ks. prof. Wojciech Góralski, kanonista z UKSW.

 

Zdaniem księdza Wojciecha Góralskiego wiele wskazuje na to, że polscy politycy byli świadomi niezgodności ustawy o in vitro z nauczaniem Kościoła - Episkopat na bieżąco informował ich o swoim stanowisku. Parlamentarzyści i Prezydent działali także zgodnie z własną wolą, a nie pod przymusem. Dlatego świadomie i dobrowolnie popełnili ciężki grzech - zgodzili się na ustawę zakładającą niszczenie istot ludzkich.

 

- Biorą więc pełną odpowiedzialność za to, co zrobili, łącznie z konsekwencjami, jakie się z tym wiążą w sferze religijnej – mówi profesor z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. - Takim osobom nie powinno się udzielać Komunii św. – dodaje.  - Głosowanie za ustawą in vitro i podpisanie jej przez prezydenta to ewidentny publiczny grzech ciężki. Bo to przede wszystkim skazywanie na śmierć tych, którzy mocą tego prawa będą ginąć choćby w eugenicznych praktykach selekcji zarodków – tłumaczy ks. prof. Wojciech Góralski.

 

Podstawowym warunkiem, aby znów móc przystąpić do Komunii św., jest przystąpienie do sakramentu pojednania. (…) Musi być pewność, że ktoś zmienił zdanie, przyznaje się do błędu. (…) Idealnie byłoby, gdyby publicznie taka osoba oznajmiła, że popełniła błąd, głosując za in vitro, czy w przypadku prezydenta, podpisując ustawę – zauważa ks. prof. Góralski w rozmowie z „Naszym Dziennikiem”.

 

Czy jednak większość parlamentarna oraz prezydent Bronisław Komorowski ściągnęli na siebie ekskomunikę lub zasłużyli na nią? Zdaniem księdza Góralskiego: tak. - Niewątpliwie materia, której dotyczy sprawa, czyli otwarcie drogi do śmierci niezliczonej liczby ludzkich zarodków, których niszczenie jest wpisane w tę procedurę, kwalifikuje się na taką karę – mówi duchowny.

 

Wygląda więc na to, że walczący o lewicowy elektorat politycy Platformy Obywatelskiej gotowi są nawet zerwać swoje więzy z Kościołem, byle tylko pozostać w parlamentarnych fotelach.

 

Źródło: „Nasz Dziennik”

MWł
DATA: 2015-07-31 09:55
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@[email protected]: każdy ksiądz może i powinien odmówić komunii danej osobie gdy wie, iż popełniła czyn automatycznie wykluczający ją z kościoła (aborcja, in vitro...)i dalej trwa w grzechu. W przypadku osób publicznych jest łatwiej, trudniej "to" stwierdzić u zwykłych, szarych katolików. W pewnym sensie ci "publiczni" są w lepszej sytuacji - ksiądz może im pomóc w ten sposób nie zaciągać na siebie kolejnych kar za komunię świętokradzką. Szary katolik natomiast, nieuświadomiony, kolokwialnie mówiąc, kręci na siebie bicz z każdą kolejną komunię świętokradzką.
ponad 5 lat temu / czerstwabułka
 
Za grzechy ciężkie, publiczne obowiązuje pokuta ciężka, publiczna i stosowne zadośćuczynienie pro publico bono. Nie ma łatwo.
ponad 5 lat temu / remanent
 
Mają nie tylko prawo, ale i obowiązek, bo inaczej uczestniczą w świętokradztwie i wielkim zgorszeniu ludzi! Jeżeli grzech jest publiczny, to i spowiedź powinna być publiczna, bo inaczej zgorszenie nie wygaśnie.
ponad 5 lat temu / zgred
 
Hierarchia skupia się na reakcjach odgórnych a pomija reakcje oddolne, te ważniejsze. Niestety, ,,rodzice,, z in vitro w żadnym przypadku nie będą mogli przed Bogiem powołać się na prawo świeckie. Hierarchia tego nie uświadamia wiernym wbrew swym obowiązkom. Mówi się o odpowiedzialności rodziców za aborcję, a nie mówi się o osobistym grzechu za in vitro i ekskomunice tych, którzy takie ,,rodzicielstwo,, mają w życiorysie i uczestniczyli bezpośrednio w eugenice. Grzech śmiertelny, osobisty czy publiczny ma tę samą wagę, jest po prostu śmiertelny. Przed tym grzechem śmiertelnym należy ostrzegać zarówno osoby publiczne jak i nie publiczne.
ponad 5 lat temu / [email protected]
 
Panie kanonisto. A co na to Pan Bóg? Oczywiście takiej odpowiedzi prawdopodobnie nie uzyskam, bo; 1. Pan Bóg nic nie wie o in vitro. 2. Pytanie nie dotrze do kanonisty, ponieważ moderator je usunie. 3. Podobno wszyscy są równi wobec Boga.
ponad 5 lat temu / racja
 
Zarówno Prezydent Bronisław Komorowski jak i większość posłów i senatorów popełnili publiczny grzech ciężki.NIE GRZECH "CIĘZKI" LECZ śMIERTELNY Panie (posoborowy) kanonisto.Co za rozmydlanie podstawowych prawd katolickich Panie moder... przepraszam kanonisto...
ponad 5 lat temu / Arek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.