DZIŚ JEST:   06   GRUDNIA   2019 r.

Pierwszy Piątek
Św. Mikołaja z Miry
Św. Marii Carmen Sallés y Barangueras
 
 
 
 

Księża apelują do biskupów z całego świata. Chcą pozostać wierni nauczaniu Chrystusa

Księża apelują do biskupów z całego świata. Chcą pozostać wierni nauczaniu Chrystusa
fot. by Joachim Specht /wikimedia commons

Ponad 80 księży podpisało apel duszpasterski zaadresowany do biskupów na całym świecie. Zawarli w nim prośbę o pozostanie przy dotychczasowym nauczaniu Chrystusa i wyrazili sprzeciw wobec niektórych tendencji występujących w Kościele, które to nauczanie wypaczają.

 

Główne punkty apelu dotyczą wymazania błędów w nauczaniu niektórych hierarchów dotyczących Komunii Świętej, małżeństwa oraz istoty grzechu. Każdy kapłan może podpisać list za pomocą strony internetowej. Jego treść przetłumaczono na języki: angielski, niemiecki, hiszpański, francuski, włoski, polski i portugalski.

 

„Kapłani, którzy podpiszą się, angażują się z powodu pasterskiej troski a nie z politycznej inicjatywy, działają we własnym imieniu, nie zaś jako członkowie grupy czy ruchu w Kościele. Prosimy, by w dyskusjach na temat Apelu jasno stwierdzili, że mówią w imieniu własnym, a nie w imieniu innych podpisanych” – czytamy w treści apelu.

 

Autorzy listu są zaniepokojeni opiniami niektórych hierarchów rozmiękczającymi podejście do obiektywnie grzesznych czynów i przedstawiają je – według swojej interpretacji – jako niewymagające spowiedzi i pokuty.

 

„Apel oparty jest o dwa zaobserwowane fakty oraz o duszpasterską ocenę z nich wynikającą: (…) poważny problem duszpasterski oraz szkoda wyrządzona z powodu odrodzenia szkodliwego i dawno odrzuconego podejścia do chrześcijańskiego życia moralnego oraz (…) nieudolność przeszłych i obecnych starań w Kościele, żeby zakończyć to fałszywe podejście.” – kontynuują autorzy listu.

 

Jako konkretne działania, autorzy wskazują na nieodzowne potępienie i formalne sprostowanie takich nauczań oraz reafirmację Ewangelii. Bez tych działań – zdaniem autorów – sytuacja znacznie się pogorszy.

 

„Jako kapłani odpowiadający na szkody wyrządzone przez to podejście, pragniemy: dać publiczne świadectwo o Chrystusie i jego nauczaniu, zapewniając radę dla wątpiących lub wprowadzonych w błąd, okazać solidarność z tymi, którzy pozostają wierni Ewangelii mimo trudnych okoliczności oraz być zachętę dla naszych braci kapłanów do służby ze współczuciem, wytrwałością i autentyczną Ewangelią (…) zwrócić uwagę na długoletni pasterski wysiłek Kościoła w celu naprawienia szkód poprzez skorygowanie tych błędów; (…) prosić, w świetle niewystarczalności tychże starań, aby każdy Biskup rozważył korzystanie ze swojego pełnego apostolskiego autorytetu dla reafirmacji Ewangelii i odrzucenia owych błędów (…)” – piszą autorzy apelu.

 

Apel duszpasterski podpisali już księża z m.in. Norwegii, Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Włoch, Syrii, Filipin, Kanady, Brazylii, Polski i wielu innych krajów.

 

Na temat apelu wypwiedział się już m.in. kard. Raymond Leo Burke:
Kard. Burke: treść apelu do biskupów jest zgodna z obawami wielu księży na całym świecie

 

 

Źródło: lifesitenews.com / curapastoralis.org

PR  

     

  


DATA: 2018-05-05 10:09
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
12
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Może jeśli sygnatariusze tego apelu zapoznają się z dorobkiem arcybiskupa Marcelego Lefebvre'a, zorientują się w sytuacji lepiej, niż orientują się obecnie. To bowiem, co głoszą, było wielkim problemem już w latach siedemdziesiątych dwudziestego wieku, nie obecnie. Ale, ale, arcybiskup Lefebvre został podobno ekskomunikowany przez papieża Jana Pawła II.
ponad 1 rok temu / Salus
 
Całym sercem popieram odważnych i roztropnych kapłanów ! To Oni są obrońcami Królestwa Niebieskiego na ziemi .
ponad 1 rok temu / c-a
 
@ duchowny - Ciekawe, ze wśród ciemnych epizodów z historii Kościoła jak czasy "panowania" Borgiów czy "trupi synod" jednym tchem wymieniasz takie chwalebne elementy historii Kościoła jak wyprawy krzyżowe będące w istocie obroną miejsc świętych przed najazdem hord muzułmańskich czy inkwizycję, która była najsprawiedliwszym sądem tamtych czasów. Wymieniasz jak sądzę po to, aby wskazać, ze i one były czymś negatywnym. To obnaża twoja ignorancję i głupotę, a zatem szczerze wątpię w to, że jesteś duchownym, a już z pewnością nie katolickim (mam mimo wszystko znacznie wyższe mniemanie o poziomie wiedzy naszego katolickiego duchowieństwa). Jesteś raczej kolejnym pajacem wsadzającym kij w mrowisko, próbując jątrzyć na forum, do którego światopoglądowo bardzo ci daleko. Żebyś choć wiedział, co za brednie wypisujesz, ale co gorsza ty chyba po prostu nie znasz historii, może więc się nie wypowiadaj.
ponad 1 rok temu / Iw
 
Była inkwizycja, był "trupi synod", były wyprawy krzyżowe, byli antypapieże, byli Borgiowie, ale tego jeszcze nie było: zamęt doktrynalny w sercu Kościoła! Co na to nasi biskupi, zwłaszcza kardynałowie?
ponad 1 rok temu / duchowny
 
Księża apelują ??? Jacy ? - NIEROZTROPNI. Przecież to PUŁAPKA dla >naiwnychpułapką
ponad 1 rok temu / iskierka
 
Papież Franciszek rozpoczął swój pontyfikat od rezygnacji z tradycyjnego pozdrowienia " Niech bedzie pochwalony Jezus Chrystys" w zamian "dzień dobry", lub rezygnując ze "szczęść Boże " w zamian "dobrego obiadu ". Dla mnie było to szokiem. U nas w Polsce też zapewne dostosowując się do oczekiwania współczesnego świata niektórzy księżą ba nawet biskupi wykazują wieloznaczność postaw nt aborcji, homoseksualizmu, rozwodów, samobójstwa, politycznej poprawności, gender. Szczególnie obejmuje to tzw "otwarty kościół", podobno katolicki "Tygodnik Powszechny" itp.Są również b.symptomatyczne wprowadzane drobne korekty np. po zawarciu sakramentalnego małżeństwa niegdyś kapłan wypowiadał takie słowa "wszystkich obecnych biorę na świadków aby o zawarciu niniejszego małżeństwa świadczyć mogli. Co Bóg złączył człowiek niech się nie WAŻY rozwiązać". Obecnie usunięto drażliwe słowo"WAŻY". Złagodzono! Podczas pogrzebu już się nie modli w intencji osoby uczestniczącej, która umrze 1.
ponad 1 rok temu / Mirosław
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.