DZIŚ JEST:   12   SIERPNIA   2020 r.

Św. Joanny Franciszki Frémyot de Chantal
Św. Euzebiusza, biskupa
 
 
 
 

Ksiądz Tomasz Kancelarczyk: TK powinien się wypowiadać na temat wartości życia bez zająknięcia

Ksiądz Tomasz Kancelarczyk: TK powinien się wypowiadać na temat wartości życia bez zająknięcia
Fot. You Tube / Bractwo Małych Stópek

Wartość życia nie powinna podlegać żadnym rozgrywkom politycznym. Na temat wartości życia takie gremium jak Trybunał Konstytucyjny powinno się wypowiadać bez zająknięcia – powiedział ksiądz Tomasz Kancelarczyk. Skomentował on brak orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w sprawie niezgodności z Konstytucją RP tak zwanej przesłanki eugenicznej, co oznacza, że poselski wniosek ten przepadł.

 

Prezes i pomysłodawca Fundacji Małych Stópek podkreślił, że „sprawa tak oczywista, jak wartość życia człowieka, niezależnie od jego stanu zdrowia, nie powinna podlegać dyskusji”. – Dlatego dołączam się do ubolewania, jakie wyraził arcybiskup Gądecki. Sprawa wartości życia nie powinna być ignorowana. W tak ważnej i oczywistej sprawie Trybunał Konstytucyjny powinien się jednoznacznie wypowiedzieć – ocenił, dodając, że wniosek poselski z pewnością zostanie ponowiony.

- Wartość życia nie powinna podlegać żadnym rozgrywkom politycznym, niestety tak się najwidoczniej stało. Na pewno ignorancja nie wynikała z braku czasu. Na temat wartości życia, takie gremium jak Trybunał Konstytucyjny, powinno się wypowiadać bez zająknięcia – podsumował duchowny.

Ponad dwa lata temu grupa posłów poprosiła o wydanie opinii w sprawie przesłanki eugenicznej zapisanej w obecnej ustawie aborcyjnej. 27 października 2017 r. do Trybunału Konstytucyjnego trafił wniosek o stwierdzenie niekonstytucyjności tzw. przesłanki eugenicznej, dopuszczającej aborcję ze względu na podejrzenie upośledzenia lub nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu nienarodzonego dziecka.

Dokument autorstwa posła Bartłomieja Wróblewskiego (PiS) poparło wówczas 107 posłów z różnych ugrupowań – dwa razy więcej niż jest to wymagane. Nie wyznaczono jednak nawet terminu rozprawy.

Ponieważ wnioski poselskie przepadają z końcem kadencji Sejmu, oznacza to, że Trybunał Konstytucyjny nie wywiązał się ze swojego obowiązku i nie wyda już orzeczenia w sprawie aborcji.

Złożony w Sejmie projekt obywatelski „Zatrzymaj Aborcję” może być procedowany w następnej kadencji Sejmu, gdyż w przeciwieństwie do TK, nie podlega zasadzie dyskontynuacji. Inicjatorzy projektu z Fundacji Życie i Rodzina zwracają uwagę, że ponowne złożenie do trybunału analogicznego wniosku przez parlamentarzystów nowej kadencji kryje w sobie pułapkę. Może bowiem przyczynić się do powtórzenia manewru PiS z „zamrożeniem” obywatelskiej inicjatywy.

 

 

 

Źródło: KAI / Twitter

RoM

 

 

Polecamy również nasz e-tygodnik.

Aby go pobrać wystarczy kliknąć TUTAJ.

 

 


DATA: 2019-11-15 14:58
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
11
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

PiS-owskie mącenie wody w głowach ludzi. Konstytucja mówi wyraźnie o ochronie każdego życia, i nikt nie powinien nawet się pytać sprzedajnych sędziów.
8 miesięcy temu / Stas57
 
Trybunał Konstytucyjny staje się instytucją bezużyteczną jeśli w fundamentalnej sprawie ochrony życia ludzkiego od poczęcia nie chce się wypowiedzieć jednoznacznie choć ma podstawy konstytucyjne. Takie zachowanie dyskwalifikuje ten organ.
8 miesięcy temu / Krzysztof
 
@Mario! Jesteś niesprawiedliwa... Żaden kapłan w Polsce nie robi tyle w sprawie obrony dzieci nienarodzonych co ks. Tomasz i nikt, tak jak on, nie wypowiada się tak stanowczo, mocno i jednoznacznie !
8 miesięcy temu / Frondo z Krainy
 
PiS znowu poplynie na braku ochrony zycia..tak jak wiele lat temu. Tez z abraklo odwagi i woli i przegrali kolejne wybory. A wtedy Polska przegra, bo nie ma innej partii sensownej, z zapleczem, kadrami, ktora moglaby zajac miejsce PiS. Po nich jak przyjda lewaki to zrobia taka rozpier..e. z umyslami Polakow, ze II wojna swiatowa to bedzie pikus przy tym. Bo druga wojna niszczyla przede wszystkim ciala, a oni pojda glebiej, bo wiedza, ze tam tkwi nasza realna sila. Tylko pytanie czy wciaz..
8 miesięcy temu / Judyt
 
I po to całe mecyje z TK, aby orzecznictwo pozostało lewicowe. Hańba.
8 miesięcy temu / aaa
 
TK to instytucja operetkowa i niepotrzebna,nie powinna istnieć.
8 miesięcy temu / marek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.